1 Litre Kaynamış Suyun İçerisine…

Soluk alıp verirken göğüsten gelen ıslık sesleriyle bulgu veren astım, şu günlerde polenlerin tesiriyle ciddi kasvet yaratıyor. Prof. Dr. Çelikoğlu, en ehemmiyetli problemin hastalığın grip ve bronşitle karıştırılması olduğunu söylüyor.

Bronşların daralması ile ortaya çıkan ve hamlelerle izleyen kronik bir akciğer hastalığı olan astım, şu yarıyıl solukları kesiyor. Bu hastalıkta özellikle soluk vermenin daha efor olduğunu söyleyen Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu, “Astım bebeklik ve çocukluk yaşında olduğu gibi gibi orta ve ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir” diyor. Çocukluk çağındaki astımın, yaş ilerledikçe kaybolabileceğini belirten Prof. Dr. Çelikoğlu, “Bu hastalıkta en ehemmiyetli problem, erken yarıyılda tanı konulamamasıdır. Hastalar şikayetlerini önem vermeyerek hekime müracaat etmiyor veya ‘grip oluyorum, bronşitim var’ diyerek hekimi yanlış yönlendiriyor” biçiminde konuşuyor. Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu, astımla alakalı şu bilgileri veriyor…

KUMPASLI REHABİLİTASYON ŞART

Astım sözcüğü hastaları korkutuyor. Bu hastalığın çoğu zaman hafif izlediği ve hakimiyet altına alınabildiğini hastaların öğrenmesi gerekiyor. Astım tanısı konulurken öncelikle hastanın tıbbi öyküsü bilinir. Ailede solunum şikayetlerinin olması ehemmiyetlidir. Tanıda laboratuvar tetkikleri göğüs röntgen filmi, kan muayeneleri, alerji ten testi ve solunum işlev testleri kullanılır.

Astım bulguları insandan insana değişir. Külfetli yarıyıllara ‘astım krizi’ veya ‘astım nöbeti’ denir. Nöbetler arasında şikayet olmaz. Astım nöbetlerinizi başlatan faktörleri bilirseniz; bunlardan uzak kalarak hastalığı hakimiyet altına alabilirsiniz. Astım hastalığında kumpaslı rehabilitasyonun ehemmiyetli olduğunu unutmamalısınız.

TETİKLEYİCİLERE DİKKAT
Virüs enfeksiyonları: Soğuk algınlığı veya grip virüsü gibi. Üst solunum yolu enfeksiyonları. Anjin, bademcik irini, kafa sinüslerinde irin, burun ve burun art cerahatleri. Alerjenler, ev tozları, çiçek tozları, küfler, evcil hayvanlar, hamam haşereleri vs. Hava lekeliliği. Sisli hava. Soğuk hava, kuru soğuk rüzgar, ani hava metamorfozları. İşyeri ya da evde hasarlı gazlar, soba dumanı, kızartma dumanı gibi. Egzoz gazı. Süratli solumaya yol açan her türlü egzersiz. Klima. Sigara dumanı. Her türlü kokulu maddeler. Uyku, astım nöbetleri uykuda genellikle sabaha karşı olur.

ASLA ÖKSÜRÜK KESİCİ İLAÇ İÇMEYİN

“ASTIM hakimiyetinin emeli, nöbetleri rehabilitasyon etmek değil, nöbetlerin oluşmasını önlemektir. Bu bakımdan rehabilitasyonun temeli enflamasyonu önleyici uzun vakit kumpaslı ilaç kullanmaktır. Rastgele bir astım nöbetinde öksürük olsa dahi asla öksürük kesici ilaç kullanılmamalıdır.”

3 ALTIN TAVSİYE

Hekime kumpaslı olarak hakimiyete gidin. Astım bulguları ve astım nöbetlerini başlatan faktörler zamanla değişebilir. Bu gidişatta ilaçların değişmesi gerekebilir. Astım ilaçlarınızı hekiminizin önerdiği gibi alın. Kendinizi sıhhatli dahi hissetseniz ilaçlarınızı kullanmaya devam edin. Bu sayede solunum problemleri ortaya çıkmadan önlenir. Astım nöbetlerinizi nelerin başlattığını ve sıhhatli kalabilmek için ne yapmanız gerektiğini bilin. Astımlı hasta, evin içinde veya çalıştığı yerde sigara içilmesine netlikle izin vermemelidir.

RAHATLATAN BESİNLER

Nane: Nane yapraklarını kaynatarak sabah-akşam içmek soluk açar.

Ayva: 1 kadeh kaynayan su içine 5 gram ayva yaprağı ilave ederek 10 dakika kaynatılarak süzülüp içilmesi de astım hastalarına iyi kazanç.

Öksürük otu: Öksürükotu çayı da astım hastalarına gevşetir. Ancak yeniden de hekime danışılmadan kullanılmaması gerekir.

Anzer balı
: Çok eforlu bir antibiyotiktir. Az ölçüde tüketilebilir.

Adaçayı: Astıma iyi gelen öteki nebatlar ise adaçayı, limon-bal, kekik, papatya ve ısırgan otudur. Havuç, semizotu, maydanoz, sarımsak, çam fıstığı, soğan, lahana, kereviz yaprağı ve nar da astım hastalarına iyi gelmektedir.


Hatmi çiçeği
: 1 litre kaynamış sütün içerisine 10 gram hatmi çiçeği konur. 5-10 dakika kısık ateşte kaynatılır. Ilıdıktan sonra günde 1 kadeh içilir.

Maydanoz: Maydanoz tohumu ve yaprağının kaynatılması ile elde edilen su bereketlidir. Nebatsal rehabilitasyonları hekime danışmak gereklidir.

BU ŞİKAYETLER VARSA HEKİME KOŞUN

Aşağıdaki şikayetlerin rastgele birisi şahısta uzunca bir zamandan beri bulunuyorsa, astımı olduğu anlamına kazanç: Soluk alıp verirken göğsümde ıslık sesleri duyuyorum. Göğsüm de sıkışma hissi oluyor. Durup dururken soluğum sıkışıyor. Arkası arda öksürüyorum. Hareket ederken veya bir hareketten hemen sonra öksürüyorum. Hareket ederken veya bir hareketten hemen sonra soluğum daralıyor. Geceleri öksürüyorum. Bu bulguların bir veya birden aşırısı beni gece uykudan uyandırıyor.

Kaynak: Takvim

Bir cevap yazın