9 Ölümcül Bitki

Vahşi doğada olduğunuzda, her an zehirli bir bitki üzerine düşme şansınız vardır. Yetişkinler büyük ihtimalle geçerken çarpabilir, çocuklar ise meraktan temas edebilirler.

Drsağlık , birçok tehlikeli bitki türünün olduğunu araştırdı ve yalnızca ormanda değil, aynı zamanda evlerimizde ve bahçelerde de bulunabileceğini sizlere hatırlatıyor. Dikkatli olun!

9.Düğün Çiçeği

Nerede Bulunur: Kuzey Yarım küre’nin ılıman bölgelerinde bulunur. Nemli noktaları veya bataklıkları tercih eder.Birkaç türü var ve birçoğu zehirlidir.

Neden tehlikelidir: Cildi kabarcıklar ile bırakabilen kostik bir su içerir . Mukoza zarlarıyla temasında öksürme ve gırtlak spazmını tetikler. Sapı gözünüze girerse, geçici körlüğe neden olabilir.

8.Su Baldıranı

Nerede Bulunur: Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da bulunur. Bataklıklar ve nehir kıyıları gibi ıslak mekanlarda yetişir. Su baldıranı havuç gibi kokar, fakat sizi yanıltılmasına izin vermeyin: Dünya üzerindeki en toksik bitkilerden biridir. İlgili türlerinden kolaylıkla ayırt edilemez; nemli yerlerde yetişen benzer görünümlü bitkilere dokunmayın.

Neden tehlikelidir: Zehirlenme belirtileri bulantı, nöbetler ve kardiyak depresyonu içerir. Hatta ölüme bile neden olabilir. Bir ineği öldürmek için 100-200 gram (3.5-7 doz) kadar su baldıranı kökü yeterlidir.

7.Mürver Ağacı

Nerede Bulunur: Kuzey Yarıküre ve Avustralya’nın ılıman bölgelerinde bulunur.Bu cinsin en yaygın üyeleri kırmızı mürver ve siyah mürverdir. Bitkinin tüm parçaları toksiktir. Bir mürver ağacına dokunursanız, ellerinizi yıkamanız iyi olur. Bununla birlikte, olgunlaşmış siyah mürver meyvesi tamamen güvenlidir, içecek yapmak için de kullanılırlar.

Neden tehlikelidir: baş ağrısı, güçsüzlük, karın ağrıları ve nadiren nöbetlere neden olur. Kardiyak veya solunum yetmezliği yaşatması da mümkündür.

6.Zakkum

Nerede Bulunur: tropikal ve subtropikal bölgelerde bulunur. Peyzaj tasarımında kullanılır ve neredeyse tüm dünyada yetiştirilebilir.Zakkum gerçekten kokusu ve güzel pembe veya beyaz çiçekleriyle bize cazip gelen hain bir bitkidir.

Neden tehlikelidir: Kalp hızınızı değiştirebilen ve bulantı, baş ağrısı, güçsüzlük ve hatta ölüme neden olabilen kalp glikosidleri içerir . Bir efsaneye göre, Napolyon’un askerleri bir zamanlar Üzerinde et pişirmek için zakkum dallarını kullanarak ateş yaktılar. Rivayet o ki bazıları Sabahları uyanmadı.

5. Bıldırcın Otu

Nerede Bulunur: Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da bulunur. Mor, mavi ve sarı çiçeklerinden dolayı dekoratif amaçlı yetiştirilmektedir. Uzun boylu ve göz alıcı bir bitkidir.Antik dünyada oklar da zehirlemek için kullanıldı. Arılar, akonit poleni toplamaları halinde bile kendilerini zehirleyebilirler.

Neden tehlikelidir: ÇOK zehirlidir. Kardiyak aritmiye, uyuşma, kararmış görme ve ölüme neden olur.

4.Şeytan Elması

Nerede Bulunur: Kuzey ve Orta Amerika, Avrupa ve Güney Rusya’da bulunur.

Şeytan elması, patatesleri veya domatesleri andırıyor, bu da şaşırtıcı değil çünkü şeytan elması bunların yakın akrabaları. İçindeki siyah tohumları olan dikenli kapsül meyveleri göze çarpmayan bir bitkidir. Beyaz çiçekleri, kötü bir koku yayar.

Neden tehlikelidir: Çarpıntı, yönelim bozukluğu ve deliryuma neden olan alkaloidler içerir. Ciddi vakalarda ölüm veya komaya girmek mümkündür. Bazı milletlerin şamanları bu bitkiyi ritüellerinde zamanında kullanmışlardır.

3.Tavşancıl Otu

Nerede oluşursa: Avrasya’nın ılıman bölgelerinde ve ABD’de de bir tür yetişir.Bu dev ve oldukça etkileyici görünümlü bir bitkidir, ancak yanında fotoğraflar çekmemeye özen gösterin.

Neden tehlikelidir: Bazı türler, güneş ışığında ağrılı kabarcıklara neden olan furanocoumarinler içerir. Tavşancıl otu özü elinize bulaşırsa yıkayın ve yaklaşık 2 gün güneş ışığından koruyun.

2.Sütlüce Otu

Nerede Bulunur: Her yerde bulunurlar. Genellikle evlerimizde bile görülürler.

Çok sayıda tür, Başavere cinsine aittir. Genellikle çok farklıdırlar: Bazıları kaktüs gibi, bazıları çiçekler gibidir. Özellikle çocuklarınızın bu bitkilere dokunulmaması gerektiğini öğretin.

Niçin tehlikeli: Dana kabarcıklar bırakır, daha sonra buruşukluk, şişme ve ateş ile etkileri devam eder.

1.Yayla Muzu

Nerede Bulunur: Avrupa’da, Rusya’da ve ABD’de yetiştirilmektedir.

Birçok ülkede, turta, salata ve sos yapmak için kullanılır. Hatta bazıları ham saplarını kemirmek ister.

Neden tehlikeli: Herkes, bu bitkinin yapraklarının ve köklerinin büyük miktarda oksalik asit içerdiğinden yenilmemesi gerektiğini bilmiyor . Boğazda ve gözlerde yanmalara, böbrek taşlarına, mide bulantısına ve ishale neden olabilirler.

 

Bir cevap yazın