16 Ünlü Marka Logosunun Gizli Anlamları

Dünyadaki en tanınmış logoların bazılarının basit güzelliklerinden öte gizli anlamlarının da olabileceği hiç aklınıza gelir miydi?. Drsağlık ekibi olarak sizler için bunları araştırdık.

İşte daha önce hiç fark etmediğimiz gizli anlamlara sahip 16 ünlü logo.

16. Hyundai

Birçok kişi, Güney Koreli konglomera Hyundai’nin logosunun yalnızca soy adının ilk harfi olduğunu düşünüyor. Ancak aslında, ‘Н’ harfi iki kişinin (müşterinin ve şirketin temsilcisinin) el sıkıştığını simgelemektedir.

15. Adidas

Adı Adidas kurucusu Adolf Dassler’in türevi. Şirketin logosu zaman içinde değişti, ancak her zaman üç şerit vardı. Mevcut konfigürasyon, birlikte üçgen oluşturan bir açıdaki üç şerit olduğunu görürüz. Aslında Bu şeritler, tüm atletlerin üstesinden gelmek zorunda olduğu zorlukları temsil eden birer dağı simgeler.

14. Apple

Dünyaca ünlü Apple şirket logosunu yaratan tasarımcı Rob Yanov, fikri nasıl bulduğunu açıkladı: “Bir kasa elma aldım, bir kutuya koydum ve onları bir hafta boyunca çizdim, görüntüyü basit bir şeye çevirmeye çalışıyorum. Elmanın tadını çıkarmak da deneyin bir parçasıydı ve tamamen tesadüfen ‘ısırmanın’ bilgisayar terimide ‘bayt’ ile aynı anlama geldiğini fark ettim.”

13. Sony Vaio

Sony Vaio logosunun ilk iki harfi, analog sembolü temsil eden bir dalga oluştururken son iki harfi 1 ve 0 numaralarına benzer – bir dijital sinyalin sembolleridir.

12. Amazon

İlk bakışta, Amazon’un logosunda özel bir şey yokmuş gibi görünüyor. Fakat şirketin felsefesi düşünülerek tasarlandı. Turuncu ok, şirketin müşterilerinin memnun kalmasını istediği için bir gülümsemeye benziyor. Ok, akla gelebilecek her ürünü (‘A’dan Z’ye’) satan bir ipucu ile “A” ve “Z” harfleri arasında uzanıyor.

11. Toyota

Birçok kişi Japon otomobil üreticisi Toyota logosunu basmakalıp şapkalı bir kovboyun görseli olduğunu zannediyor. Ama aslında bir iğnenin ucunun stilize edilmiş görüntüsünü temsil eder ve bu iğnenin içinden geçirilen bir iplik bulunur. Bu, şirketin geçmişinde – dokuma makineleri ürettiğini göstermek için bir ipucu. Aynı zamanda, logonun ayrı kısımları şirketin adının harflerini de yazmaktadır.

10. Continental

Ünlü otomobil lastikleri üreticisi Continental’in logosunun ilk iki harfi, bir otomobilin tekerleğini simgeliyor.

9. Formula 1

‘F’ harfi ile Formula 1 logosundaki kırmızı çizgiler arasındaki boşluğa dikkatlice bakarsanız, 1 numaralı rakamı görebilirsiniz. Logonun kırmızı çizgileri, aynı zamanda, elde edilen hızın grafiksel bir temsilini ifade eder. Formula 1 arabaları.

8. Pinterest

İnsanlar, internetten istedikleri resimleri toplamak ve çevrimiçi haber tahtasına ‘tutturmak’ için kullandıkları popüler internet sitesinde Pinterest’in logosu, P harfine gizlenmiş bir kalem görüntüsüne sahiptir.

7. Beats

ABD merkezli bir ses ekipmanları üreticisi olan Beats, ‘B’ harfinin kulaklık takmış bir kişiye benzeyen bir logo kullanıyor.

6. Tobleron

Bern, İsviçre’de bulunan ünlü çikolata şirketi olan Toblerone, Bern şehrinin bazen ayılar kenti olarak adlandırıldığı gerçeği nedeniyle logosunda bir ayı silueti içeriyor.

5. BMW

Sıklıkla, BMW logosunun orta bölümünün, şirketin havacılık teknolojisinin ilk tarihe uygun olarak bir uçağın dönen kanatlarını simgelediği düşünülse de, aslında Bavyera bayraklarının bir parçasıdır – Almanya’nın bulunduğu bölge kökenlidir.

4. LG

Güney Koreli elektronik şirketi LG’nin logosu kişinin yüzünün stilize bir görüntüsüdür. Şirkete göre, bu, müşterileri ile sıradan, insan ilişkileri sürdürme arzusunu temsil ediyormuş.

3. Evernote

Fillerin, olayları hatırlama becerileri de dahil olmak üzere etkileyici anılara sahip oldukları bilinir. Bu nedenle, Not alma uygulaması olan Evernote’un logosunun bir parçası olarak hayvanın bir görüntüsü kullanılır. Üstelik filin kulağının köşesi, üzerinde okudukları noktayı not etmek için bir kitabın içindeki bir sayfanın köşesi katlanır gibi katlanmıştır.

2. Coca-Cola

Coca-Cola Company’nin dünyaca ünlü logosunda, ‘O’ ve ‘L’ harfleri arasındaki boşlukta, Danimarka bayrağını açıkça görebilirsiniz. Tamamen tesadüf, şirket yine de İskandinav ülkesindeki pazarlama kampanyalarının bir parçası olarak kullanıyor.

1. Pepsi

İnanmak zor, ama Pepsi gizli anlamlarıyla bu özel logoyu yaratmak için bir milyon doları harcadı. Yeni özel tasarım, Dünyanın manyetik alanı, Feng shui, Pisagorlar, jeodinamik, görelilik teorisi ve altın oran gibi gizemli ve gizli temalar üzerine ipucu veriyor. Tasarımcı, bu logonun Mona Lisa, Parthenon ve hatta René Descartes’e atıf yaptığını açıkladı. Kırmızı, beyaz ve mavi renkler her zaman Amerikan bayrağını temsil etmiştir.

Bir cevap yazın