2 Haftada kilo vermek ister misiniz?

İş stresi, uykusuzluk ve abur cubur yemek, sıhhatinizi ve dolayısıyla beden biçiminizi bozuyor. Yaşadığımız yaşamın güçlükleri hiç değilse yemek bakımından işin basitine kaçmamıza neden oluyor. Kilo vermek istediğinizde çok yorucu egzersizler ve saatlerce aç kaldıktan sonra yarı tok bir hayat sürmeyi göze almak zorunda olduğunuzu mu seziyorsunuz? Peki size yalnızca iki haftada basitçe kilo verebileceğinizi söylesek ne yapardınız?

Bilge Cafe her zaman yaşamı basitleştirmenin ve aynı zamanda sıhhatli olmanın yolunu bulur. İşte sizler için hazırladığımız 2 haftada kilo vermenizi sağlayacak bir içerik. Sevincini çıkarın ve yararlanmasını istediğiniz yakınlarınızla paylaşın.

Daha erken uyanın

Yatakta geçireceğiniz ekstra bir iki saatin sizi kilo vermekten alıkoymasına izin vermeyin. Yeterli uyku almak metabolizmanızı süratlendirecektir. Ancak gereğinden fazla yatmak bütün tersi biçimde üşengeçleştirecektir. 8 – 9 saat ve daha fazla yatan insanlar daha az yatan insanlara göre gün içinde 250 kalori daha fazla yemek yiyor. Bunun yanında daha tuzlu, daha tatlı ve yağ oranı yüksek gıdalar seçim ediyorlar.

Dişlerinizi fırçalayın.

Diş fırçası yalnızca dişlerinizi arınmakla kalmıyor, aynı zamanda da fazla kilolarınızla çaba ediyor. 14.000 katılımcının yer aldığı bir araştırmada öğlen yemeğinden sonra dişlerin fırçalayan katılımcıların akşama kadar yemek yeme lüzumu dinlemediği, ancak fırçalamayanların yemek yeme güdülerinin kaybolmadığı ortaya çıktı. Diş fırçaladığınızda beyninize yemek zamanı bitti sinyali yollamış oluyorsunuz. Bu sinyal gitmediğinde de yemek yeme dürtünüz kaybolmuyor.

Daha çok gülün

Şaka yapmıyoruz. Daha çok eğlenen insanlar daha basit kilo veriyor. Özellikle karın adalelerinizi çalıştıran gülme eylemi size 40-170 arası kalori yaktırıyor. Sahip olacağınız pozitif ruh hali sayesinde oldukça rahat kilo vereceksiniz.

Daha çok su için

Yeterli su içtiğiniz zaman yağ yakma süreci süratlenir. 2 büyük bardak su içmeniz demek metabolizmanızın %30 daha süratli çalışması demektir. Günde 2 litreden fazla su içtiğinizde bedeninize oldukça büyük bir iyilik yapmış oluyorsunuz. Masanızda çay ve kahveniz yerine bir bardak su durursa otomatik olarak onu meşrubatsınızdır. Neden her şeyi kendiniz için daha basit hale getirmeyesiniz ki?

2.5 dakika kuralı

Egzersiz yaparken yaptığınız egzersizi kısa bir müddetliğine süratlendirmek ve sonrasında daha önceki ritminize geri dönmek size ekstradan 200 kalori yaktıracaktır. Bisiklet sürerken, koşarken veya merdiven çıkarken 30 saniyeliğine tempoyu çoğaldırıp sonra kendi ritminize geri dönün. Egzersiziniz süresince 5 kere yineleyin ve farkı görün.

Daha az ama daha sık yiyin

Aslında her şey oldukça kolay, sık yediğinizde bedeniniz yağ depolamak zorunda sezmiyor. Ayrıca öğün sıçradığımızda bütün tersi bir sinyal yollamış oluyoruz. Yemekten yoksun kalacağını sanan bedenimiz yağ depolamaya başlıyor. Az ve sık yemek kolestrol seviyenizi düşürecek, açlık hissini ortadan kaldıracak zira insülin imaliniz çoğalacaktır. Bedende insülin beceriksizliği olduğunda beden yeni yiyeceklerden enerji üretmektedir. Ancak tersi gidişat olduğunda daha önceki yağlar yakılıyor ve sıhhatli bir bedene kavuşuyorsunuz.

Ekran parlaklığını kısın

Metabolizmanızı süratlendirmenin bir başka yolu ise özellikle uyumadan evvel telefonunuzu kullanırken gece modu sarih ve parlaklığı en düşükte kullanmaktır. Araştırmalar gösteriyor ki aydınlık etraftaki beyin melatonin hormonu üretmiyor ve uykuya dalmayı güçleştiriyor. Metabolizmamız uyku kumpasımıza direk olarak bağlıdır. Hem ölçüyü hem de niteliği ehemmiyetlidir. Ekran parlaklıklarını kıstığınız zaman daha nitelikli bir uyku sürüklediğinizi fark edeceksiniz.

Kalori saymayı bırakın

Beslenme uzmanları kalori saymayı vazgeçip yenilen yemeğin niteliğine umursanmasını öneriyor. Farklı besinlerin aynı kalorileri aynı anlama gelmiyor bu nedenle kalori sayımına bağlı bir beslenme uygun değildir. Misal vermek gerekirse, yüksek kalorili hamburger sizin için hasarlıyken yüksek kalorili kuruyemiş bereketlidir. İyi beslenmek için en az harekâta uğramış besinleri seçim edin. Sebze, meyve, kuruyemiş ve hububatlar yeniden misal olarak verilebilir. Perhiz mahsullerdeki işlenmiş besinler yerine ne kadar natürel beslenirseniz o kadar verimini görürsünüz. Vitamin ve minerallerle zenginleşen bedeniniz daha sıhhatli olacak ve daha az acıkacaksınız.

Yatak odanızı serin tutun.

Vücudumuzu soğuktan gözeten kahverengi yağ katmanı serin etraflarda kendini eriterek bedeni ısıtmaktadır. Bu nedenle şayet daha serin etraflarda yatarsanız, uykunuzda dahi kilo verebilirsiniz. Yapılan bir araştırmada katılımcılar farklı oda sıcaklıkları olan odalarda yattı ve 4 hafta sonrasında serin odalarda yatan katılımcılar kilo verdi.

Gün içinde yatmaya son verin

Gündüz süreyi yatar ve gece etkin bir yaşam sürerseniz yağ yakma oranınız düşer. Metabolizmanız gündüzleri etkindir ve bu süreyi muhtemel olduğunca bereketli kullanmalısınız. Yapılan bir araştırmada 14 katılımcı 6 gün süresince tanımlanmış etkinlik programına uydu ve yakından izlendi. İlk iki gün süresince katılımcılar gece yattı ve gündüz süreyi kestirmediler. Ardından uyku kumpasları değiştirildi ve gündüz yatmak zorunda vazgeçildiler. Çıkan neticeler gösteriyor ki gece etkin hayat süren ve gündüzleri yatarak geçiren katılımcıların metabolizma süratleri gözle görülür miktarda yavaşladı. Geceleri vardiyalı bir işte çalışıyorsanız uzmanlar aldığınız kalori ölçüsünü eksiltmenizi öneriyor.

Haftada bir beslenme programınızdan sapın ve kendinizi şımartın

Arada sırada kaçamak yapmak profesyonel sporcular arasında popülerdir. Haftada bir beslenme programınızdan sapmak kendinizi mükâfatlandırmaktır ve değişik zamanlar doğru besinleri seçmenizi sağlar. Klasikte yasaklı listede olan tüm gıdalar bu anlarda özgürdür ve size kendinizi iyi hissettirir.

Stresten uzak durun

Stresli yaşamlara sahip olan insanların metabolizmaları daha yavaş çalışıyor. Dahası, fazla stres altında yaşıyorsanız daha yağlı, tatlı ve tuzlu gıdalar harcıyorsunuz. Bu nedenle de kilo almak kaçınılmaz oluyor.

Yeterince uyuyun

İyi bir uyku sürüklemek tüm meselelerinizi çözmek için şahane bir başlangıçtır saat 22.00 – 06.00 arası veya 23.00 – 07.00 arası yatarsanız uyku niteliğiniz çoğalacak, metabolizmanız süratlenecek ve yağ yakım süratiniz çoğalacaktır. 60.000 bayan katılımcı ile hakikatleştirilen bir araştırmada 5 saatten az yatan katılımcıların kilo almaya daha müsait oldukları belirlendi.

Finlandiya’da hakikatleştirilen bir araştırmada ise ikizler üzerinde yapıldı. Uyku noksanlığının yarattığı stres hormonu ikizlerden birinin kilo almasına neden oldu. Ayrıca yeterli uyku alamadığınızda bedeniniz hazmedilen glukozu enerjiye dönüştüremiyor ve halsizlik ortaya çıkıyor.

Siz nasıl sıhhatli kalıyorsunuz? Deneyimlerinizi yorumlarda bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın