5 Koku İle Bunama Testi

5 anahtar kokuyu almakta eforluk sürüklüyorsanız 5 sene içerisinde bunamayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bunama 5 sene evvelinden kolay bir koku testiyle varsayım edilebilir. Yakın zamanda yapılan araştırmaya göre 5 yaygın kokudan en az dördünü ayırt edemiyorsanız bunamaya tutulma tehlikeniz 2 kat daha fazla.

Chicago Üniversitesi tahlilcilerinin çalışması bunamanın koku alma hissinin eksilmesinden anlaşılabileceğini gösterdi. 57 ve 85 yaş aralığındaki katılımcılar arasında yapılan deneyde güçlüğü çoğaldırmak için nane, balık, portakal, gül ve ten gibi aşikar kokular kullanıldı.

İlk testlerin neticeyi alındıktan 5 sene sonra kokuların hiçbirini ayırt edemeyen katılımcıların neredeyse hepsine bunama teşhisi konuldu. 1 veya 2 doğru yanıt veren katılımcıların %80’i de bunamaya tutuldu. Araştırmanın baş yazarı Prof. Jayant Pinto koku hissinin kaybedilmesinin bunamayla irtibatlı olduğunu belirtti. “Koku hissini kaybetmek büyük bir zararın hakikatleştiğinin bulgusu” diye konuştu.

Bulgular bunamayı olmadan fark etmek ve ihtiyat almak için ehemmiyetli bir rol oynuyor. Evvelden fark edilirse birtakım ilaçlar ve sıhhatli bir perhiz ve daha fazla egzersiz gibi hayat tarzında farklılıklar ile hastalığın hakimiyeti alması yasaklanabilir.

Bir cevap yazın