6 Adımda Daha Sıhhatli Olacağınızın Garantisi

Makûs beslenmek “gerçekten” makûs mü?

Beden mukavemetinizin düşmesi, halsiz ve bitkin sezmek, baş sızısı sürüklemek, uykunuzu alamamak… Tüm bunların sizin için bir mahzuru yoksa yanıt netlikle “hayır”. Ama mutlu, sıhhatli ve daha hafif olmak isterseniz başka bir yol da mevcut. Üstelik konfor alanınız dışına çıkmadan, konjac gibi dukan tarafından da önerilen mucize nebatlarla lezzetten ödün vermeden de bunu yapmak olası. Yeter ki isteyin…

Son zamanların favorisi mucize gıda Konjac, içerisinde bulunan glucomannan lifi sayesinde, kan kolestrol seviyesini düşürüyor ve yüksek su yakalama kapasitesi sayesinde tok kalmanıza dayanakçı oluyor.

“Pak” ve sıhhatli bir beslenme alışkanlığı edinmek yaşamınıza pek çok fayda sağlıyor. Sıhhatli beslenmek hoş uyku yatmanızı, daha çok spor yapmanızı, devingen olmanızı, bedeninizin hastalıklara karşı mukavemetli olmasını ve en ehemmiyetlisi de pozitif sezmenizi sağlar. Makûs haber; iş yaşamı koşuşturmacasının içinde kaybolurken, çevremizde dönüp gezen sıhhatsiz yiyecek seçenekleri, sıhhatli beslenmeyi bir rutin haline getirmemizi güçleştirebiliyor. İyi haber; bazı minik usullerle sıhhatli beslenme alışkanlığı edinmeyi çok daha basit bir hale getirebilirsiniz. Nasıl mı?

İşte pak ve sıhhatli beslenmenin ve bunu alışkanlık haline getirmenin 6 yolu.

Sıhhatli beslenmeye başladıktan 3 ay sonra sen!

Yeni bir alışkanlık edinmek, hele ki edinmeye çalıştığınız alışkanlık sıhhatli ise, güç ve yorucu olabiliyor. Bu surattan kendinizi eforsuz sezdiğinizde en başta yaşamınızda neden bu farklılığı yapma kararı aldığınızı anımsayın. Uzun vadede daha sıhhatli olmanızı sağlayacak bu kararınızı mükâfatlandırın ve kendinize, kendinizle iftihar dinlediğinizi söyleyin. Şayet bunlar da eksik kalıyorsa, sıhhatli beslenme alışkanlığı edinerek yaşamı değişen insanların motivasyonlarını bilin ve usullerini deneyin.

Alışverişlerinizi usluca yapın.

Tıpkı yeme alışkanlıkları gibi, yiyecek alışverişlerinde yapılan seçimlerde değiştirmesi güç olan alışkanlıklardan biri. Bu surattan yiyecek alışverişi yapmadan evvel, beslenme kumpasınızdan çıkardığınız ve ilave ettiğiniz gıdaları bir kağıda yazın ve alacaklarınızı o listeye göre tanımlayın. Sıhhatli besinleri sınamaya sarih olun ve lezzetten ödün vermeden de sıhhatli beslenebileceğinizi unutmayın. Daha evvel bahsetmiş olduğumuz olağanüstü lezzet Konjac, natürel içeriğiyle sıhhatli bir biçimde kilo vermenizi destekliyor. 

Düşük kalorili, glutensiz ve katkısız gıdaları deneyin.

Dünyada her geçen gün daha da ön tasarıya çıkan wellness trendi sayesinde sıhhatli beslenmenin pratik yolları da ortaya çıkmaya başladı. Artık bir hayli yerde düşük kalorili, sıhhatli ve glutensiz öğünler ve atıştırmalıklar bulabiliyorsunuz. 

Düşük kalorili ve yüksek lif kapsayan mahsulleriyle dikkat sürükleyen Eat Water, sıhhatli beslenmek için birbirinden lezzetli alternatifler sunuyor. 1 dakikada hazırlanabilen hafif makarna ve pirinç alternatifleri ile Vegan ve glütensiz beslenenlerin de bırakılmaz yiyeceği olma güzergahında ilerliyor. Natürel Konjac nebatı unundan yapılan şekersiz ve yağsız mahsulleri ile EAT WATER, lezzetten ödün vermeden de kilo verebileceğinizi garanti ediyor.

Sıhhatli beslenme alışkanlığını kaybetmemek için lezzetten ödün vermeyin.

Beslenme alışkanlıklarımızı şekillendirirken en tesirli etmenlerden biri lezzet. Şayet yediğimiz şeyden sevinç almak ve onu yemeye devam etmek istiyorsanız, yediklerinizin damak tadınıza uygun olup olmaması çok ehemmiyetli. Artık sıhhatli besinler de spektrumları sayesinde bir hayli değişik damak tadına geçim sağlayabiliyor. Siz de en hoşlandığınız sıhhatli gıdalardan yaratıcı tasvirler sınayarak bu evreyi çok daha sevinçli bir hale getirebilirsiniz ya da sizin için düşünülmüş sıhhatli mahsullerden yararlanabilirsiniz. Misalin Eat Water mahsulleriyle 100 değişik tanım olası, yapmanız gereken tek şey damak tadınıza uygun olanları keşfetmek!

Aktüel beslenme alışkanlıklarınızı tanıyın.

Yapılan bir araştırmaya göre Amerikalıların %90’ı sıhhatli beslendiğine inanıyor. Sertifikalı hayat koçu Erin Turner, “sıhhatli beslenip beslenmediğinizi kavramak için bir beslenme günlüğü tutun, ancak o zaman hakikatlerle yüzleşirsiniz” diyor ve ilave ediyor; “perhiz yaparken çoğu zaman doğru yolda ilerlediğimizi ve istemli davrandığımızı düşünürüz, ancak aksiyonlarınızı kağıtta görmek nerede durmanız gerektiğini öğrenmenize dayanakçı olacaktır.”

Bir beslenme günlüğü yakalamaya başlayın ve en az 3 gün süresince bu günlüğe ne yiyip içtiğinizi yazmaya devam edin.

Hedefleriniz spesifik ve hakikatçi olsun.

Belirsizlikleden uzak durun. İzleyeceğiniz yolun hatları apaçık olsun. Kendinize “abur cubur yemeyi eksiltiyorum” demek yerine “her gün yalnızca bir tane kurabiye yemek hakkım var” gibi daha spesifik kaideler koyun. Böylece bu süreçte yolunuzu kaybetmeden, kendinizden emin bir biçimde ilerlemeye devam edebilirsiniz. Aynı kaide beslenme kumpasınıza sıhhatli besinleri ilave etmek için de geçerli.

Bir cevap yazın