Acil Gidişatlar İçin Pratik Nasihatler

Acil gidişatlarda akla ilk gelen şey arkadaşlarımızın ve ailenizin önerisidir. Bununla beraber, en iyi öğrenilen teklifler dahi ağır neticeler doğurabilir.

Drsağlık, acil gidişatlarda yapılması gereken doğru ve yaşam kurtaran bilgileri sizler için bir araya topladı.

10. Yaraya ve Morluğa buz uygulamak

Neden yanlış: Buz gerçekten morlukların eksilmesine destekçi olur, ancak buzu doğrudan cilde uygulamak yanlıştır, uygularsanız yara daha da tutuşup hatta su toplayabilir.

Doğru Olan: Cildinizle buz arasına bir bez koyun. 20 dakika kadar uygulayın, buzu kaldırın ve 20 dakika daha bekleyin. Birkaç kere tekrarlayın.

9. Ateşli Birini Sirke veya İçki ile ovamak

Neden Yanlış: Sirke ve içki kan dolaşımını çoğaldırır. İçki sürtünmesi zehirlenme oluşturabilir, sirke ise asitliği çok fazla yükseltir. Çocuklar için özellikle tehlikelidir.

Doğru Olan: Odayı soğuk bir biçimde havalandırmak ateşi gevşetilebilir. Bu şartlar gözlemlenirse, hastanın ateşi çok yüksek derecede değilse, ateş hafifleyecektir.

8.Bayılan Birini Kaldırmak

Neden Yanlış: Birisi bayıldığında, onu kaldırmaya ya da üzerlerine soğuk su serpmeye çalışmayın – bu yalnızca spazmı ağırlaştıracaktır. Şuurunu kazandıktan sonra hemen bir şeyler içmesine izin vermeyin: özellikle Kafein dehidrasyona yol açar.

Doğru Olan: Şahsın bacaklarını kaldırın , sıkı giysilerini çıkartın ve uyandıktan hemen sonra ayakta durmasına izin vermeyin.

7. Yanıkları rehabilitasyon etmek için tereyağı veya ekşi krema kullanılması

Neden Yanlış: Bundan sonra kendinizi daha iyi sezeceğiniz tek şey, maddenin yanık olması sebebiyle soğuk olmasıdır. Burada risk, tereyağı ya da ekşi kremanın kuruması ve termal başkalaşımı bozan bir film oluşturmasıdır ısı daha derine iner ve daha fazla zarar verir.

Doğru Olan: Yanan alanı 15 dakika soğuk suda tutun. Yanık kabarcıklarını asla patlamayın; gözetici katmanı çıkarın ve yara izine neden olabilecek enfeksiyonlara karşı yarayı sarih bırakın.

6. Burkulmalarda sıcaklık uygulama

Neden Yanlış: Adaleleriniz burukulduğunda sıcak bir bez destek etmeyecektir. Aksine, ısı kan akışını kuvvetlendirecek ve daha şiddetli bir şişme alana getirecektir.

Doğru Olan: Bir yaralanmadan sonraki safhalarda soğuk uygulamak en doğru olandır. Enflamasyon ve sızılar azalır.

5. Zehirlenme hallerinde kendinizi kusturun

Neden Yanlış: Zehirlenme için standart teklif kendinizi kusturmaktır. Bununla beraber, asit, alkali veya öteki kostik maddelerle zehirlenmiş olmanız vaziyetinde kusmak netlikle önerilmez.

Doğru Olan: Hemen bir ambulans çağırın. Kusmanızın iyi olacağından hala emin iseniz, onu teşvik etmek için manganez, kabartma tozu veya süt kullanmayın. Bunun yerine, bol ölçüde sıcak su için.

4. Gözdeki yabancı cisimle baş etme

Neden Yanlış: Yanlış bir hareketle yaralanmalara neden olabilirsiniz.

Doğru Olan: Gözü gazlı bezle örtün ve bir hekim çağırın. Ancak şayet kimyevi bir yanıksa hemen gözünü su ile yıkamalısın.

3. Tanrı nesneleri dışarı çekme

Neden Yanlış: Bir parmak veya elden ufak sırça ya da kıymıkları sürükleyebilirsiniz ama asla ciddi yaralar neden olan büyük nesnelerin çekilmesi doğru değildir. Hekimler hasta operasyon olana kadar cisimleri yerinde meblağ. Aksi taktirde vefatla sonuçlanabilecek kanamalar alana gelebilir.

Doğru Olan: Büyük cisimlerin bedene girmesi vaziyetinde,Cismi şahıstan sürükleyip çıkarmak yerine sağlık kurumuna götürün.

2. Bir yaraya merhem uygulamak

Neden yanlış: Bir yara pak havada daha iyi iyileşirken, merhemler istenmeyen nem yaratır.

Doğru Olan: Yarayı serin suda sabunla arının ve kuru pak bir sargıyla sarın.

1. Kesikler ve yaraları kapatmak için dikiş yerine yapıştırıcı kullanma

Neden Yanlış: Yaralara dikiş koymak, daha sonra dikişleri çıkarmayı gerektiren uzun ve acılı bir operasyondur. Cilt yapıştırıcısı kullanımı 2 ana avantaja sahiptir: süratlidir ve hemen hemen ağrısızdır.

Doğru Olan: Evvel, tazyik uygulayarak kanamayı durdurun. Daha sonra yaranın kenarlarını kapatın ve cilt yapıştırıcısını uygulayın. Kuruyana kadar bekleyin.

Bir cevap yazın