Aile İlişkilerini Yaralayan 6 Yanılgı

Ne olursa olsun, ailemizin ve kardeşlerimizin her zaman yanımızda olacağını unutmamalıyız. Bu surattan aile bağlarını kuvvetlendirmek çok ehemmiyetlidir.

Aile ilişkileri, sevginin, kavrayışın, kabul görmenin ve yardımın ana kaynağı olmalıdır.

Ne yazık ki, aile ilişkileri kötü vaziyette olan bir çok aile var. Bu vaziyet aile bağlarını yaralar ve herkesi rahatsız eder.

Sebebini bulmak için, yapmanız gereken ilk şey sualin kaynağına inmektir. Daha sonra çözüm aramaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda, siz farkında dahi olmadan aile ilişkilerini yaralayan 6 yanılgıdan bahsedeceğiz.

1. Aşağılama ve eleştiri

Kelimelerin eforu vardır ve çok olasılık vermeseniz de insanların yaşamlarında izler bırakır.

Desteğinizi ve cesaretinizi ailenizden almalısınız böylece olumsuz tenkitler aile ilişkilerine hasar veremez.

Çoğu zaman bir müzakerenin ortasında söz ağızdan düşünülmeden çıkar. Bu vaziyet genellikle göz arkasını edilir zira o anın neticeyi olarak söylenmiştir.

Ancak, aile fertleri arasındaki ilişkilerde derin yaralar bırakabilir.

Bu cins vaziyetlerden sakınmak ehemmiyetlidir zira iyileşmesi uzun zaman alabilir. Unutmayın “Söyleyecek iyi bir şeyiniz yoksa susmak en iyisidir.”

Şayet söylecekleriniz bitmediyse, ötekilerine saldırmak yerine yapıcı olmak için soğukkanlı kafayla konuşmak en iyisidir.

2. Söylenti

Söylenti her vaziyette ilişkilere hasar verir. Söylenti genelde söylentisini yaptığınız insan hakkında bir şeye agresif olduğunuzda yapılır.

Söylenti yapmak, geçici olarak iyi sezmenize destekçi olabilir ancak problemi ortadan kaldırmaz. Hatta, şahsiyetinize yansır ve karşınızdaki şahsın güvenini kaybetmiş olursunuz.

Söylenti, aile fertlerinin taraflaşmasına neden olur ve aileyi daha da ufalamaktan başka bir işe afacan. Problemi, mesele yaşadığınız insanla özel olarak konuşmalısınız.

Şayet bunu yapabilirseniz, ikiniz arasındaki bağları güçlendirebilirsiniz.

3. Başınıza emîr davranmak

Herkesi dahil etmek ailenin birliği için ehemmiyetlidir. Karar alınırken tam aile abonelerini dahil ettiğinizden emin olun. Böylece, kendilerini gerçekten ailenin bir parçası gibi hissedeceklerdir.

Bir aile azası dışlandığında, o şahıs kendini kıymetsiz sezecek ve darılacaktır.

Şayet bir parti vermeyi ya da bir seyahate çıkmayı tasarlıyorsanız, ailenizdeki herkesi davet edin. Katılıp katılmamak onların kararı olsun.

Ailedeki herkesi ehemmiyetli sezdirmek, aile ilişkileri için kaçınılmazdır.

Ne de olsa, aile fertleri olmadan aile aile değildir.

4. Aldatma ve palavra

Bir beşeri aldatmak, her türlü ilişkiye hasar verir. Bir palavranın ortaya çıkması bazen seneler alırken bazen jenerasyonlar sürebilir.

Ancak, reelin elbet orataya çıktığını unutmayın.

Şayet ailenize karşı içten olamıyorsanız, o zaman kime karşı içten olacaksınız? Ailenize palavra söylemek, hatta ufak şeyleri gizlemek aile ilişkilerine hasar verir. Zira aile fertleri arasındaki güven zedelenmiştir.

Palavra ne kadar büyükse, hasarı da o kadar büyük olur. Unutmayın, eylemlerinizin sizi ve çevrenizdekileri ilgilendiren neticeleri vardır.

Hatalarınızı kavrayıp, ailenizle beraber hasarı onarmaya çalışmak en iyisidir.

Ailenize karşı içten olmak, onlara hürmet dinlediğiniz anlamına gelir.

5. Tahammülsüzlük ve değişiklikler

Büyürken ailenizin kaidelerine göre yaşarsınız. Hem siz hem de kardeşleriniz aynı disiplinle ve aynı kılavuzlukla yetiştirilirsiniz. Ancak, bu vaziyet birbirinizin kopyası olduğunuz anlamına gelmez.

Aynı çatının altında yaşamak, aynı düşüncelere, politik görüşe, hatta dini inanca sahipsiniz demek değildir.

Herkes, öbür aile fertlerinin fikirlerine, zevklerine ve seçimlerine hürmet duymalıdır.

Şayet değişiklikler suratından kendinizi kesintisiz öbür aile fertleri ile çatışma içinde buluyorsanız, aile ilişkilerine hasar veriyorsunuz demektir.

İnsanları oldukları gibi kabul etmek, sevginin en ehemmiyetli ayağıdır.

6. Bağışlayıcı olmamak ya da bağışlanmayı istememek

İçten bir özür hasar görmüş aile ilişkilerini iyileştirmenin en eforlu yollarından biridir. Hiç kimse muhteşem değildir ve en iyi aile ilişkilerine sahip aile fertleri arasında dahi ihtilaf çıkabilir.

“Özür dilerim” gibi kolay bir tümce dahi, aile bağlarını güçlendirir.

Özür dileyerek karşınızdaki insanı umursadığınızı ve ikiniz arasında bir kızgınlık olmasını istemediğinizi gösterirsiniz.

Aile fertlerinin birbirlerine lüzumu vardır.

Ayrıca birine karşı kin yakalamak, daha çok hasardan başka bir işe afacan. Bağışlamayı bilmek ve bağışlanmayı istemek aile ilişkilerini kuvvetlendirmek için çok ehemmiyetlidir.

Bir cevap yazın