Akdiken Sirkesi Nasıl Yapılır, Verimleri Nelerdir?

Akdiken Sirkesi Çok Yararlı, Kesinlikle Konutumuzda Bulundurmalıyız… İşte Akdiken Meyvesi İle Yapılan Akdiken Sirkesinin verimleri Ve Yapılışı!

Akdiken meyvesinden elde edilen akdiken sirkesi; böbrek hastalıklarından kalp çarpıntısına, damar sertliğinden karaciğer rahatsızlıklarına kadar bir çok hastalığa şifa olan yararlı bir sirkedir.

Akdiken Sirkesinin Temel Kaynağı Olan Akdiken Meyvesi

Bir çok ülkede sıhhat bakanlıkları tarafından onaylanmış, oldukça tesirli, sıhhatli ve hasarsız ender nebatlardan/meyvelerdendir. Türkiye’de tabiatta yabani bir biçimde yetişen akdiken meyvesi, daha çok Batı ve Güney bölgelerimizde bulunmaktadır.

20’ye yakın çeşidi bulunan akdiken, daha çok koruluk, nehir kenarları ve çalılıklarda yetiştiği görülmektedir. Akdiken meyvesinin 9-10 metre kadar uzayan dikenli ve çiçekli bir ağacı vardır. Bu meyve 8 ila 10 mm çapındadır ve kırmızı – sarı renklerdedir. Akdiken meyvesin elde edilen sirkenin bir çok bereketi bulunuyor.

Akdiken Sirkesinin Verimleri Evrensel Tıp Alanında Kabul Edilen Özellikleri

Akdiken sirkesi bedenimizdeki damarların genişlemesini sağlayarak daha fazla oksijen ve kan dolaşımına takviyeci olur. Bu da mümkün kalp rahatsızlıklarını önlemeye ve yüksek kan tazyikini dengelemeye fayda sağlar. Bununla beraber kanın dolaşımının iyileşmesi, beyin işlevleri için de oldukça faydalıdır. Beyin belleğini kuvvetlendirir.

Böbrek hastalıklarında rehabilitasyon edici özelliğe sahiptir.

Damar sertliğini giderici özelliktedir.

Tansiyon dengeleyici görevi görür.

İçeriğinde yüksek oranda antioksidan bulundurur.

Şeker hastalığı rehabilitasyonu emelli kullanılır.

Panik hücum hastalığına karşı kullanılır.

Mide sıhhati için kuvvetlendirici tesire sahiptir.

Kolesterol düşürme özelliğine sahiptir.

İdrar sökücü ve spazmları giderici tesiri vardır.

Yağ yakıcı özelliği sayesinde zayıflama emelli kullanılabilir.

Kalpteki ritim bozukluklarının giderilmesi ve kalp adalelerinin güçlenmesi için harcanır.

Uyku problemi olanlar için öneri edilir.

Asap sistemi hastalıkları için rehabilitasyon edici ve yatıştırıcı özelliktedir.

Akdiken Sirkesi Yapılışı İçin Malzemeler

  • Akdiken meyvesi 1 kilogram
  • Trabzon hurması 2 Adet
  • Toz şeker 2 Kahve Fincanı
  • Tuz 2 çay kaşığı
  • Bir ölçü içme suyu

Anekdot: Konutunuzda yıpranmış reçel varsa şeker yerine 2 yemek kaşığı kadar reçelin suyundan koyabilirsiniz.

Ev Üretimi Natürel Akdiken Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kavanozunuzun içine hurma ve doğramış olduğunuz olgun akdikenleri koyuyoruz. İçine toz şekeri veya reçelinizin suyundan koyuyoruz. Üzerine tuz da ilave ettikten sonra suyunu ilave ediyoruz. Daha sonra kavanozun ağzını ince bir tülbent veya buzdolabı poşeti örterek kapağını sıkıca kapatıyoruz.

Hazırladığınız bu karışım 10 – 15 gün kadar karanlık ve oda sıcaklığında muhafaza ediniz. Sirkeyi yaptıktan 10-15 gün sonra tadına bakarak kıvama geldiğini kavrayabilirsiniz. Kıvama gelen ev üretimi natürel sirkeyi bulandırmadan süzerek şişeleyebilirsiniz ve yemeklerinizinde, salatalarınızda sıhhatli olarak kullanabilirsiniz.

Akdiken Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Akdiken sirkesini salatalarınızda ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca akdiken sirkesi içtiğiniz suya karıştırılarak da kullanılır. Bunun için 1 çay kaşığı akdiken sirkesini, 1 bardak kadar içme suyuna karıştırarak harcayabilirsiniz. Bu belirtilen miktarın dışında kullanımı önerilmez. Ayrıca akdiken sirkesinin öğrenilen yan tesiri veya hasarı yoktur.

Akdiken Sirkesi Zayıflatır Mı?

Akdiken sirkesi yağ yakıcı özelliği sayesinde tesirli bir zayıflama sağlar. Salata ve yemeklerinizde kullanacağınız natürel akdiken sirkesi zayıflamanıza takviyeci olacaktır.

Akdiken Sirkesi Nerede Satılır?

Akdiken sirkesini kendi evinizde hazırlamak istemiyorsanız; aktar ve şifalı nebat satışı yapılan mağazalardan veya İnternet üzerinden sipariş ederek de alabilirsiniz. Anekdot: Organik akdiken sirkesinin yarım litresi takribî 15-20 TL gibi bir fiyatla satılmaktadır.

Akdiken Meyvesi Değişik Yöresel Adları; “Kızlar yemişi, Kuş yemişi, Alıç, Yemişen, Aluç, Kızılcık, Geyikdikeni, Kocakarı yemişi, Alış” olarak bilinmektedir.

Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın