alzheimer

Alzheimer Hastası Olmak İstemiyorsanız

Alzheimer Hastası olan birisi Olmak İstemiyorsanız Gelecekte Alzheimer Hastası Olmak İstemiyorsanız Gelecekte Alzheimer Hastası Olmak İstemiyorsanız Terk etmeniz Gereken Alışkanlıklar Demans hastası olan bir tanıdığınız varsa hastalığın kişi ve ailesi üzerindeki etkisini çok iyi bilirsiniz.

Alzheimer bir demans çeşididir ve maalesef tedavisi yoktur.Peki haftada üç kez spor yapmanın demansa yakalanma şansını %70 azalttığını biliyor muydunuz? Amerikan Alzheimer Derneği, 5 milyondan fazla Amerikan’ın Alzheimer hastası olduğunu ifade ediyor.İlaçlar hastalığın belirtilerini azaltırken, Alzheimer için kesin bir tedavi yöntemi hala bulunamadı.

1- Sigarayı bırakın Sigara içmek vücudunuz çeşitli bölgelerine zarar verir ve beyin de bunlardan biridir. Sigara içenlerin, içmeyenlere oranla Alzheimer’a yakalanma riski %45 daha fazla.İşte sigarayı bırakmanız için iyi bir neden.

2- Daha fazla B12 vitamini alın B vitamini sizi demanstan korur.

Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre B12 vitaminini ne kadar çok alırsanız, Alzheimer’a yakalanma riskiniz o kadar düşüyormuş.Genelde yaşlılarda B12 vitamini eksikliği görülmekte. B12 vitamini yumurtada, ette, balıkta ve deniz mahsullerinde bolca bulunmakta.

3- Daha aktif olun Düzenli olarak spor yapın. Hem kalbiniz düzenli atacaktır hem de kan dolaşımınız sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir.Tansiyonunuza dikkat etmenizde de fayda var. Orta yaşlıysanız ve kolesterolünüz yüksekse, Finlilerin yaptığı araştırmaya göre demansa yakalanma riskiniz çok fazla.

4- Daha fazla D vitamini alın D vitamini eksikliği Alzheimer’a neden olmakta.ABD’de yapılan bir araştırmada D vitamini eksikliğinin Alzheimer’a yakalanma riskini %125 arttırdığı görüldü.

Araştırmacı Miia Kivipelto, SVT’ye “D vitamini alımı Alzheimer’a yakalanmamak için önemli faktörlerden” dedi.Olabildiğince güneş ışığı almaya çalışın. Güneşin fazla olmadığı yerlerde yaşıyorsanız D vitamini takviyesi alın.

5- Kahve için Kahve içiyor musunuz? Çoğu kişi bilmese de kahve beyninizi korumakta.Kahve bolca magnezyum içerir ve güçlü bir antioksidandır. Alzheimer’a yakalanma riskinizi %50 azaltır. İtalya’da yapılan bir araştırma günde bir bardak kahve içmenin Alzheimer’ı önlediğini savunuyor.

6- Başınızı koruyun Başınızı çok sert bir yere çarparsanız demansa yakalanma riskiniz var.

ABD’de yapılan bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzheimer’a yol açtığı görüldü.Motor sürüyorsanız kask takmayı ihmal etmeyin.

7- Alkol tüketiminizi azaltın Fazla alkol tüketimi demans riskini arttırıyor.Günde bir kadeh şarap içmenin Alzheimer’ı önlediğine dair araştırmalar olsa da fazla alkol tüketiminin Alzheimer’a neden olduğu bir gerçek.

8- Beyin egzersizleri yapın Beyninize tıpkı kaslarınıza davrandığınız gibi davranmalısınız.Bunun için de en bilinen yöntemler bulmaca çözmek ve puzzle. Yeni şeyler öğrenmekten çekinmeyin. Yeni şeyler öğrenirken beyniniz ekstra efor sarfeder ve bu da sizin için sağlıklıdır.

9- İyi dinlenin Araştırmacılar stresle demans arasında bir bağlantı olduğuna inanıyorlar. Stres kişiden kişiye değişebilen bir ölçüye sahip. Bu nedenle Alzheimer’ı gelişimini nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürüyor.Yine uyku beyin için çok önemlidir.

Yeterince uyumamak demansa yol açmaktadır. İsveç’te yapılan bir araştırmada uyku sorunu olan erkeklerin demansa yakalanma risklerinin bir hayli fazla olduğunu kanıtladı.El ele vererek bu bilgilerin yayılmasını sağlayabilir ve insanları demans hakkında bilinçlendirebiliriz.

“Alzheimer Hastası Olmak İstemiyorsanız” üzerine 2 yorum.

  1. Benim teyzem bu yazdklarinizin hepsini uyguluyordu spor yapar cok aktif bir insandi alkol kullanmaz sigara kullanmaz kahveyi cok sever her gun icer ama 54 yasinda alzaymir baslangiclari basladi 56 yasinda tamamen tanisi kondu su an 58 yasinda artik hic bir sey yapmiyor ev isi yemek ama bazi ihtiyaclarini kendi yapior su an banyo vc gibi namaz kiliyor onu ihmal etmiyor neden boyle olmus olabilir

    1. Tıp 3 şeker hastalığı olarak geçer .beslenme ile yakından ilgili rafine şeker fazla hayvansal gıda tüketimi başlıca etmen beyindeki şekerlenmis yağ tabakaları sinir bağlantılarını tutup beyin fonksiyonlarını zayıflatır nöronlar öldürüyor gerçekte 30 lu yaşlarda başlıyor birçok hastalık gibi sağlıklı beslenirsen böyle ciddi hastalıklara genç yaşta yakalanmadan uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yasarsin

Bir cevap yazın