Alzheimer Tehlikesini Eksilten 10 Pratik ve Kolay Yol

Alzheimer hastalığı üzerine yapılan bunca araştırmaya karşın, hastalığın rehabilitasyonu için rastgele bir takat şu an için mevcut değildir. En iyi şartlarda dahi, yalnızca vaziyetin daha da makûslaşması geciktirebilmektedir. Bu nedenden dolayı, en iyi rehabilitasyon yolu hastalığın yaradılışını engellemektir.

Peki Alzheimer hastalığını yasaklamanın bir yolu gerçekten var mı?

Her ne kadar zaman içerisinde makûslaşma meyli gösteren Alzheimer’ın yasaklanması için rastgele bir rehabilitasyon biçimi ya da yolu bulunmasa da, bir çok çalışma bu hastalığın muhtemel tehlikelerini eksiltmek için değişik yollar sunmaktadır.

Bu değişik yolların kesin olarak bir rehabilitasyon sağlayacağının garantisi olmasa da, en azından takviyeci olabilirler. En azından, hastalığın yaradılışının yasaklanması ya da ilerlemesinin geciktirilmesi evresinde daha hazırlıklı olmamız için bir kader verirler.

Alzheimer’ın yasaklanmasına takviyeci olacak adımlar

1- Akılsal egzersizler

Tıpkı öteki adalelerimizde olduğu gibi, sıhhatli bir us bir için, zeka egzersizleri yapmak ehemmiyetlidir. Akılsal etkinlikler ile meşgul olmanın yosunu yetisini geliştirdiği ve bunun da demans bunama tehlikesini eksilttiği gözlemlenmiştir.

2- Yosunu egzersizleri

Yosunu egzersizleri akılsal egzersizlerinin bir sonraki adımıdır. Bu egzersiz, emin bir zaman dilimi içerisinde zekâyı geliştirmeyi içerir. Araştırmalar yosunu egzersizlerinin hafıza, idrak ve dil yetilerini geliştirdiğini göstermektedir.

3- Sigara içmeyin

Sigara içmenin, bir hayli değişik kanser cinsinin ve kalp ve akciğer kardiyopulmoner hastalığı tehlikesini çoğaldırdığı öğrenilmektedir. Ek olarak, tahlilciler tütün mahsullerinin beyne çok büyük hasar verdiğinigözlemlemiştir. Dünya Sağlık Teşkilatının bilgilerine göre, dünya çapındaki Alzheimer vak’alarının %14’ü tütün mahsulleri ile ilişkilidir. Pasif içicilik dahi demans tehlikesini arttırmaktadır.

4- Yeni bir şeyler bilmek

Araştırmalar, yeni bir şeyler bilmenin zeka gerileme tehlikesini eksilttiğini göstermektedir. Bilmek, akademik çalışmalar asıllaştırmaktan yeni bir dil bilmeye ya da bir müzik aleti çalmaya kadar geniş bir yelpazeyi içerir.

5- Kumpaslı kan şekeri

Araştırmalara göre, yüksek kan şekeri, demans yada Alzheimer hastalığı ile doğrudan alakalıdır. Hatta o kadar ki, Alzheimer hastalığı ‘tip 3 diyabeti’ olarak da öğrenilir. Diyabet vaziyeti olmasa dahi, yüksek kan şekeri demans tehlikesini artırabilir.

Diyabet teşhisi olsun ya da olmasın, kan şekeri seviyesinin hakimiyet altında yakalanması, sıhhatli çalışan bir beyin için alınabilecek ihtiyatlardan biridir.

6- Kumpaslı kan tazyiki

Bir Hayli değişik çalışma, egzersiz ve sıhhatli beslenme ile kumpaslı bir kan tazyikinin sürdürülebilmesinin Alzheimer hastalığı ve demans ilerleme tehlikesini eksiltebileceğini göstermektedir. Beslenme ya da egzersizden tek başına bir netice alınamaz ise, kan tazyiki ilacı kullanmak da bu cins beyin hastalıkları tehlikesini azaltabilir.

7- Sağlıklı Beslenme

Araştırmalara göre, dut ve böğürtlen gibi taneli meyveler, elma, ceviz, şarap fazlaya kaçmadan, kafein, çikolata, balık, zeytin yağı kapsayan sıhhatli beslenme biçimi ve genel olarak Akdeniz perhizi bazlı gıda tüketimi gelişmiş beyin işlevleri ile ilişkilidir.

8- Sağlıklı kiloda kalmak

Sağlıklı bir kiloda kalmak sıhhatli bir hayat ve beyin işlevleri için hayati ehemmiyet talep eder. Bu vaziyet yalnızca yaşlılıkta değil, yaşamımızın tüm düzeylerinde geçerlidir. Özellikle orta yaşlarda, sıhhatli bir kiloyu gözetmek, demans ve Alzheimer hastalığı tehlikesini azaltmaktadır.

9- Kumpaslı olarak egzersiz yapın

Fiziksel egzersiz Alzheimer ve öteki demans cinslerinin yaradılışının tehlikesini ehemmiyetli miktarda azaltmaktadır.

10- B12, D ve E vitamini alın

Bir Hayli araştırma, B12, D ve E vitamini yetersizliğinin algısal işlevleri eksilttiğini göstermektedir. Özellikle, B12 beceriksizliği ehemmiyetli derecede hafıza kaybı ve kafa karmaşıklığına neden olabilir. Bu vaziyet B12 yardımı ile kısmen de olsa giderilebilir. Ek olarak, D ve E vitaminleri demans ve Alzheimer hastalığı tehlikesini eksiltmek ile ilişkilendirilmektedir.

Bir cevap yazın