Alzheimer’ı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Alzheimer’ı Önlemek İçin Öneri ve Yapılması Gerekenler

Alzheimer hastalığı bulguları 20 sene evvel kendini gösteren ve günümüzde yaşlıların %32’sinde görülen yaygın bir hastalıktır. Geri dönüşümü olmaya hastalıklardan bir tanesidir. Bu sebeple zaman çok geçmeden genç yaşta yapacağınız bazı uygulamalar sayesinde alzheimer hastalığına tutulma tehlikenizi en aza indirebilirsiniz.

Alzheimer Hastalığına Tutulmamak İçin Ne Yapılmalı?

Kumpaslı olarak egzersiz yapmalısınız. Yapılan araştırmalara göre kumpaslı egzersiz alzheimer hastalığına tutulma tehlikesini %50 eksiltiyor. Haftada en az 150 dakika egzersiz yapmalısınız. Şayet yeni başlıyorsanız yüzerek veya yürüyerek başlayabilirsiniz. Özellikle ağırlık çalışmaları ve kardiyo hareketleri beynin sıhhatinin korunmasında tesirli olmaktadır.

Sosyal olmak, yeni insanlarla tanışmak dış dünya ile bağını koparmamak ta alzheimer hastalığına tutulmamak için ehemmiyetli bir etmen. Özellikle ihtiyarladıkça kabuğunuza çekilmek yerine yeni etraflara girmeye ve yeni insanlarla tanışmaya çaba göstermelisiniz.

Beslenmenize önemseyin. Şeker, beyaz un, pirin. makarna gibi besinlerden muhtemel olduğunca kaçının. Bu cins yiyecekler kan şekerinde yükselmelere yol açar ve beyinde irin oluşmasına neden olabilir. Sıklıkla Omega-3 harcayın. Yeşil çaya netlikle öğün aralarında yer verin.

Beyin egzersizleri yapmayı önemsememe etmeyin. Usunuzu enerjik yakalayacak etkinlikler yapmaya çalışın. Misalin birşeyler ezberlemeye çalışın. Yeni birşeyler bilin, Kitap, gazete mecmua okuyun yada stratejik oyunlar oynayın. Bulmaca, akıl oyunları gibi akılsal egzersiz yapacak oyunlar oynayın.

Kumpaslı olarak yatmayı önemsememe etmeyin. Uyku probleminiz varsa gün içerisinde şekerleme yapmaktan kaçının ve akşam olmasını bekleyin. Her gün kumpaslı bir uyku rutini oluşturun. Bu sayede biyoloji saatinizi ona göre ayarlamış olacaksınız.

Sizi strese sokacak çevrelerden ve bireylerden uzak durun. İç huzurunuzu besleyecek etkinlikler yapın. Dua edin, meditasyon yapın veya bir yürüyüşe çıkın.

Tüm bunların dışında sigara ve içki harcayan bireylerde alzheimer hastalığı daha fazla görülmektedir. Bu sebeple sigara ve içki harcamayın veya en aza indirin. Kilonuzu hakimiyet altına alın. Fazla kilolu bireylerde de alzheimer hastalığı daha fazla görülmektedir.

Bir cevap yazın