Arı Sokmasına Ne Yapmalı?

Arı Sokmasına Karşı Ne Yapmalı

Özellikle yaz aylarında başımıza gelen arı sokması tesirleri bireyden ferde ve arının soktuğu bölgeye göre farklı tesirler ortaya çıkarmaktadır. Şayet arı sokmasına karşı bir alerjiniz yok ise arı sokmaları genellikle riskli değildir. Fakat arı sokmasına alerjiniz var ise veya bünyeniz cılız ise arı sokması sizi çok rahatsız edebilmektedir.

Arı sokması için natürel rehabilitasyon usullerine geçmeden evvel şayet alerjiniz varsa veya bünyeniz cılız ise arı sokması hayati tehlikeleri olan bir durumdur. Bu sebeple böyle bir vaziyetle karşılaştığınızda ilk olarak hekime gitmenizi nasihat ederiz.

Arı Sokması Şişliğine Ne İyi Hasılat?

Arı sokması gidişatında ilk olarak rehabilitasyon usullerine geçmeden evvel arının iğnesi soktuğu yerden çıkarılmalıdır. Bunu bir cımbız dayanağıyla yapabilirsiniz. Sokulan bölgeyi netlikle kaşımamalısınız. Kaşırsanız arının zehrini çevreye yaymış olacaksınız. Ardından süratli bir biçimde sabunlu su ile iyice yıkayın.

Arının Soktuğu Bölgeyi Soğutmak: Üzerine buz koyarak veya soğuk su ile yıkayarak arının soktuğu bölgeyi soğutun. Soğuk yoğurt devam et yoğurdun acı eksiltici tesiri sebebiyle nasihat edilmektedir.

Arı Sokmasına Maydanoz: Taze maydanozu iyice vurduktan sonra arının soktuğu bölgeye sarın ve bu bölgeyi bir bezle sarın.

Arı Sokmasına Arpa Unu ve Sirke: Arı sokmasına karşı arpa unu ve sirke ile yapacağınız hamuru sokulan bölgeye sürün.

Arı Sokmasına Soğan veya sarımsak: 1 adet soğanı ikiye kestikten sonra iç kısmını arının soktuğu bölgeye sürün veya 1 diş sarımsağı iyice ezdikten sonra arının soktuğu bölgeye sürün. Soğan ve sarımsak iltihap atıcı tesire sahiptir. Bu sayede arının verdiği zehri atmaya takviyeci olur.

Arı Sokmasına Karbonat ve su: Karbonat ve suyu karıştırdıktan sonra macun biçimine getirin. Bu macunu arının soktuğu bölgeye sürün.

Bir cevap yazın