Yüzyıllık çınardan sıhhatli hayat gizemi

Kilisl’te yaşayan ve ilerlemiş yaşına karşın kendi işlerini gören 104 yaşındaki Ayşegül Şahin, sıhhatini natürel gıdalar ile pekmeze borçlu olduğunu söyledi.

Kilis’in Musabeyli ilçesine bağlı Kürtüncü köyünde 70 yaşındaki oğluyla yaşayan 104 yaşındaki Ayşegül Şahin, Anadolu Ajansı muhabirine, 1 Temmuz 1913 tarihinde doğduğunu, minik yaşta evlendiğini, 3 çocuk, 30 torun ve 3 de torununun torunu olduğunu belirtti.

Hayatının büyük kısmını tarım ve hayvancılık yaparak geçirdiğini ve eşini geçen sene kaybettiğini anlatan Ayşegül nine, efor hayat şartlarına karşın yaşama tebessümerek bakmayı sürdürüyor.

Kilisli 104 yaşındaki Ayşegül Şahin, ilerlemiş yaşına karşın kendi işlerini hala kendisi görüyor. İzzet Mazi – Anadolu Ajansı

“Yaşamımda 2 defa hekime gittim”

Şimdilerde zamanın büyük kısmını torunlarıyla ilgilenerek geçiren Ayşegül nine, yaşamında iki kere hekime gittiğini ilkinde annesi tarafından ikincisinde ise takribî 8 sene evvel tarladan dönerken düştüğü için oğlu tarafından sağlık kurumuna götürüldüğünü kaydetti.
Uzun ve sıhhatli geçen ömrünü natürel besinlere borçlu olduğunu ifade eden Şahin, hayatı süresince bol ölçüde pekmez, tereyağı, süt, yoğurt, yumurta, taze sebze ve meyve harcadığını vurguladı.

“En büyük isteğim köyün altını üstünü gezmek”

Şahsi lüzumlarını destek almadan kendisi yapan Ayşegül nine, gençliğinde çok sevinçli olduğunu, yorulmak nedir öğrenmediğini ve 4 sene evveline kadar sabahları kalkıp ekmeğini dahi kendisinin yaptığını dile getirerek “Hep natürel beslendim. Elime geçen natürel her şeyi yedim. Gençliğimde bastığı yapar ekmeğin arasına dürüm eder yerdim. Birkaç yıl evveline kadar çok iyiydim koyunlarımız ve ineklerimiz vardı. Oturur onları sağardım. Ellerim kollarım tokmak gibiydi şimdi hepsi geçti.” dedi.
Her fırsatta çocuklarına ve torunlarına bol ölçüde üzüm ve pekmez harcamaları mevzusunda önerilerde bulunan Şahin, şu anda en büyük isteğinin dışarıya çıkıp köyü gezmek ve köylülerle muhabbet edebilmek olduğuna sözlerine ilave etti.

Bir cevap yazın