Asla Plastik ile Gizlememeniz Gereken 7 Besin

Hiç besinlerin plastik torba veya kutu içinde saklandıktan sonra tadının plastik gibi olduğunu fark ettiniz mi? Bazı yiyecekler plastikle temasa girdiklerinde negatif bir tepkin gösterirler. Bu yiyeceklerin hangileri olduğunu ve bunları neden plastikte depolamamanız gerektiğini öğrenin.

Plastik poşetler ve kaplar, her çeşit pişmiş ve ham gıdaları depolamak için bir mutfak eşyasıdır.

Çoğu zaman kalan yemekleri gizlemek için kullanılırlar ve öğle yemeklerini işe getirmek için kullanışlıdırlar.

Bunların kullanışlılığı sebebiyle, özellikle alüminyumdan veya öteki kap cinslerinden daha ucuz oldukları için onları her konutta, her biçimde ve boyutta bulabilirsiniz.

Sorun, her şeyi plastik kaplarda gizleyememenizdir. Bazı yiyecekler plastikle temas ettiğinde daha basit bozulabilir veya kap zarar görürse içeri bakteri girmesine izin verebilir.

Bu riske karşın, bir hayli insan bunu öğrenmemektedir ve uygun ihtiyatları almadan bu poşetler ve gizleme kaplarını kullanmaya devam etmektedirler.

Bugün, plastikle asla temas etmemesi gereken 7 yiyecekten bahsedelim.

Dikkatinizi verin!

1. Ham yumurta


Ham yumurta ve mayonez gibi yiyecekler salmonella veya E. coli üretebileceğinden bu cins bir kapta saklanmamalıdır.

Ne yazık ki, bu mikroorganizmalar ham yumurta taşıtıyla basitlikle dağılır ve plastikle temas ettiğinde delice çoğalabilir.

Ham yumurtaları güvenle depolamanın tek yolu izolasyonlu veya buzlu bir kapta saklamaktır.

2. İşlenmiş etler

İşlem görmüş etlerin Tupperware gibi kaplarda saklanmamasının sebebi, bunların, besleyici özelliklerini eksiltme ve karakteristiğini bozma meylinde olmasıdır.

Etler işlendiğinde mesela yahni veya panelenmiş filetolar gibi, çok acele bozulur, tadı ve dokusu değişir.

3. Sulu yemekler ve çorbalar

Yüksek ısılarda pişirilen yemeklerin ve çorbaların içeriği ve tatları plastiğe dokunduğunda değişir.

Ancak, onları plastik içinde gizlemeden evvel soğumaya vazgeçerseniz, ardından meselesiz bir biçimde buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bu biçimde, ısı plastik parçacıklarını bozmaz ve böylece tehlikesiz olur.

4. Süt ve süt mahsulleri

Plastik kaplar süt veya süt mahsullerinin depolanması için ideal bir yol değildir.

Birkaç saat süresince saklanabilecek olmalarına karşın, plastik bakteri üretme tehlikesini çoğaldırdığı için uzun vadeli depolama için iyi bir fikir değildir.

Plastik kaplar gıdalarda oluşan sıcaklık farklılıklarına izin verir,bozulmalarını süratlendirir ve yendiğinde hastalanma tehlikeyi yükselir.

Süt ve süt mahsulleri için en iyi seçenek seramik veya alüminyumdur, bunlar daha uzun vakit bozulmadan kalmalarına dayanakçı olabilir.

5. Soslu salatalar

Bir Hayli şahıs, Tupperware’in taze sebzeleri gizlemek için en iyi yol olduğunu düşünmektedir, o anda hazırlamış olsalar dahi.

Fakat, plastik kaplar çapraz kontaminasyonu önlemeye dayanakçı olsa da, bu cins besinleri daha uzun vakit iyi durumdaa gizlemekte iyi değildirler.

Soslu salatalara gelince ise, plastik lezzetlerini tesirler ve içindekiler bazı gıda bedellerini kaybedebilir.

6. Kahve veya çay

Çay ve kahve gibi meşrubatları koymak için kullanabileceğiniz plastik kaplar ve kupalar için dahi, dökmeden evvel soğumalarını beklemek en iyisidir.

Bunun sebebi, yüksek sıcaklıkların farklılıklara neden olmasıdır ve bunun da bakteriyel kontaminasyon tehlikesini arttırmaktadır.

Bu meşrubatları öteki malzemelerden yapılmış kaplarda gizlemek daha iyidir, böylece lezzetlerini ve gıda bedellerini kaybetmezler.

7. Peynir

Peynir üstte bahsettiğimiz süt mahsulleri kategorisine girmektedir, ancak plastik kaba peynir koymanın özel tehlikeleri olduğu için, tekerrür bahsetmeye değer.

Herhangi bir çeşitteki peynirden kalan ve kapta biriken su, bakterilerin ve küfün gelişmesini teşvik eder.

Eğer kapağını açmadan üç günden fazla vazgeçerseniz, içinde yiyecek kontaminasyonunu destekleyen balanssız maddeler oluşur.

Sonuç olarak, bu, dokuyu ve gıdasal özellikleri tesirler ve yediğinizde sindirim meselelerine neden olabilir.

Kullanışlı olsalar da, plastik kaplar besinleri muntazam biçimde depolamak için her zaman en iyi alternatif değildir.

Bu gıdaları plastik içinde gizlemekten kaçının, daha tehlikesiz ve sıhhatli bir seçenek bulun.

Bir cevap yazın