Kapat
Astımdan kurtulmanın en kolay yolu

Astımdan kurtulmanın en kolay yolu

Anasayfa Sağlıklı Yaşam Astımdan kurtulmanın en kolay yolu

İÇERİK EDİTÖRÜ İçerik Yöneticisi

İngiltere’de astım konusunda çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşu Asthma UK, kış aylarında astım krizini engellemek için ağız ve burnun atkı sarılarak kapatılması tavsiyesinde bulundu.

Kuruluş, başlattığı kampanyada, nemli ve soğuk havanın içe çekilmesinin solunum kanallarını daraltabileceğini ve bunun da her dört kişinin üçünde astım krizi yaşanmasına neden olabileceği uyarısı yapıldı. Uzun süre soğuk havanın solunması sonucunda öksürük, hırıltılı soluk alma ve nefes darlığı yaşanabileceği vurgulandı. İngiltere’de yaklaşık 1 milyonu çocuk olmak üzere 5,4 milyon astım hastası bulunuyor. Geçen yıl 1410 kişi astım nedeniyle hayatını kaybetti.

“Günümüz şartlarında korkulmaması gereken ve tedavisi olan bir hastalık.” Astımın en çok görülen türlerinden biri olan alerjik astımın görülme sıklığı yaşam ve çevre koşullarına bağlı olarak değişiyor.

Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, bu hastalıktan kurtulmanın en etkili yolunun aşılama yönteminin altını çizdi. Ülkemizde ise yaklaşık olarak her 7-8 çocuktan birinin astım olduğu belirtiliyor. Görülme sıklığı yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak artıyor. Çocuk Sağlığı Hastalıkları Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, astımın görülme sıklığının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, özellikle çocuklarda görülen astım rahatsızlığından alerjinin sorumlu olduğunu söyledi.

Astım, adını duyanın korkusu olsa bile günümüz şartlarında korkulmaması gereken ve tedavisi olan bir hastalık olduğunu belirtti. Aşılama yöntemiyle hastalıktan kurtulmak mümkün Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; “Alerjik astımın tedavisindeki en etkili yol aşılama yöntemidir ve bu yöntemle hastalıktan kurtulmak mümkündür. Alerji aşıları astımın gidişatını değiştirebilme potansiyeline sahip tek tedavidir, mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Çünkü alerji aşıları dışındaki tedavilerin hiç biri, hastalığın vücuttan atılmasını sağlamaz sadece mevcut yangının seviyesini azaltır” dedi. Aşı tedavisiyle amaçlanan şey nedir? Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; astım için kullanılan alerji aşılarının özellikle son yıllarda geliştirilen standartlara uygun olarak hazırlandığını ve çok başarılı sonuçlar alındığını söyledi.

Aşıların, alerjik olunan maddeler ile hazırlandığını, ağızdan yapılan damla aşı ve koldan yapılan aşı olmak üzere iki çeşit olduğunu belirtti. Doç. Dr. Antony, “Hastanın yaşına ve alerjisine göre hangi aşının yapılacağı belirlenir. Alerjik olunan maddenin vücuda alıştırılması için küçük dozlarda başlayan aşı tedavisi giderek artırılır. Bu tedaviyle amaçlanan; savunma sisteminin, alerjik olunan maddeye karşı tolerans geliştirmesidir. Yani astım tedavisinde kullanılan diğer ilaçların (nefes açıcılar ve kortizonlu ilaçlar) aksine aşı tedavisi, hastalığın direkt olarak oluş mekanizmasını etkiler” dedi.

Alerji aşısının 10 faydası

  • Alerjik astımdaki en etkili tedavidir.
  • Alerji aşıları, savunma sistemini etkileyerek alerji olunan maddeye karşı savunma siteminin tolerans geliştirmesine neden olur.
  • Akciğerlerde bulunan alerjik iltihap geriler ve iyileşir.
  • Hava yolu hassasiyeti geriler.
  • Astım krizleri geriler.
  • Astım için kullanılan ilaçlar azalır ve hasta hiç ilaç kullanmaz hale gelir.
  • İlaçlara bağlı görülen yan etkiler görülmez.
  • Aşıların etkisi ömür boyu ya da uzun yıllar devam eder.
  • İçinde kortizon yoktur.
  • İç organlara zararı yoktur.

Emoji İle Tepki Ver

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir