Ayak Mantarına Sarımsaklı Nebatsal Rehabilitasyon

Uzmanlar; Yaz Aylarında çoğalan ayak mantarı hastalığına karşı sarımsak kullanılmasını öneri etti. Peki ayaktaki mantarı geçirmek için sarımsak nasıl kullanılır?

Havaların ısınması ile birlikte çoğalan neme bağlı olarak terlemelerin yaşandığını belirten Uzmanlar sarımsakta bulunan vitaminlerin hücre yenileyici özelliğe sahip olduğunu vurgulayarak, “Ayak mantarından sarımsak ile kurtulmanın olası olduğunu” açıkladı.

Uzmanlar, “Terlemeden kaynaklı ortaya çıkan ayak mantarlarına nebatsal karışımlarla derman bulabilirsiniz. Ayak mantarı nemli civarları hoşlanır. Özellikle yazın şayet kapalı bir kundura giyiyorsanız bu mantar çoğalabilir, kaşınabilir, ayakta döküntüye yol açar, ayak kokusu yapar, ileri derecede kaşınmalar ve tende tahrişe yol açar. Bir ekip hadiselerde koku ve tahrişle birlikte alerjik tepkiler de görülebilir ve sizi çok rahatsız edebilir. Fazla nemden uzak durmak lazım.

Ayak Mantarı için Zeytinyağı, Ozon yağı ve Sarımsak Karışımı

Benim teklifim zeytinyağı, ozon yağı ya da magnezyumdan birisinin içine birkaç diş sarımsağı hırpalayarak koyun. 5-6 gün bekletin, ardından ayağınıza sürün. O yağ mantara çok verimlidir. Ya da leğenin içine sıcak su koyun, kaynar su, ardından hırpalanmış 4-5 diş sarımsağı içerisine atın.

Sarımsakta bulunan germanyum, çinko, A, B1 ve C vitaminleri hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Ayağınızı yakmayacak seviyeye gelince içine koyun, 15 dakika yıkayın. Bu operasyonları yaparsanız ayaklardaki mantardan kurtulabilirsiniz” biçiminde konuştu.

Ayakkabı Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Uzmanlar, bu uygulamaların 3-4 gün aralıklarla 15 gün süresince yapılması gerektiğini söyleyerek, “Daha sonra 2-3 ay kadar beklenir, şikayet tekerrürlerse aynı harekâtlar yenilenerek rehabilitasyona devam edilir. Bu süreçte şahısların kundura tercihlerinde dikkatli olması ve nem yaratacak, rahatsızlığı tekerrür ettirebilecek hususları ortadan kaldırmaları gerekir.” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın