Bağırsaklar bedenin ikinci beyni!

Beyin-bağırsak iletişiminin, harcanan yiyeceklerle mutlu veya mutsuz sezme arasındaki ilişkiyi de söylediğini belirten Uzman Diyetisyen Bengi Çetiner, embriyo gelişimi sırasında beyin ve bağırsakların aynı doku kümesinden alana geldiğini söyledi.

Bu hücre dokusunun bir kısmının bağırsak sistemini, değişik kısmının ise merkezi asap sistemini oluşturduğunu belirten Çetiner, “Bu iki sistem birbirlerine beyin sapından başlayan ve karna giden vagus asabı ile bağlanır. Şahsın ruh halini, iştah ve duygu gidişatlarını etkileyen serotonin, endorfin gibi nörotransmitterler beyin ve bağırsaklarda bulunur” dedi. Sıhhatli bir beyin için sıhhatli bir bağırsak sisteminin olması gerektiğini vurgulayan Uzman Diyetisyen, “Antidepresan ilaçların bağırsak nedeni de budur” ifadesini kullandı.

Asap hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla vazifeli bir nörotransmitter olan ve mutluluk hormonu olarak da öğrenilen serotoninin uykunun, iştahın ve mutluluğun seviyesini etkilediğini dile getiren Çetiner, bu hormonun beden zindesine tesirleri hakkında şunları söyledi:

“Serotonin noksanlığında birey depresif ve bitkin olur. Stres, düşük kan şekeri ve regl yarıyıllarında seviyesi düşen hormone, iştah mekanizması ile de yakından ilişkilidir. Mesela güneş ışığında serotonin ölçüyü fazladır, kış aylarında ise az. Yazın içimizin kıpır kıpır olması ve iştahın kış aylarına oranla eksilmesi bundandır.”

Spor yaparak, nitelikli protein alarak ve doğru beslenerek serotonin seviyesini çoğaldırmanın olası olduğunu söyleyen Çetiner, “Araştırmalarda, meyve ve sebze harcayanların daha mutlu ve devingen olduğu kollanmıştır” dedi ve serotonin seviyesine pozitif katkı sağlayan gıdaları şöyle anlattı:

BAZI YİYECEKLER MUTLU EDER

Magnezyum, çinko ve omega 3 kapsayan yiyecekler mutluluk hormonu için ehemmiyetlidir. Hindi eti, yumurta, süt, kefir, muz, kakao, domates, portakal, mandalina, ananas, badem, ceviz, susam, keten tohumu ve fıstık yüksek ölçüde triptofan içeriğine sahiptir.

MUZ

Meyveler içinde en fazla serotonin salgılatan ise muzdur. Ayrıca potasyum ve B vitamini sayesinde enerji verir. 1 adet muz ile gününüzü daha mutlu geçirebilirisiniz.

ÇİLEK

Afrodizyaklar arasına giren C vitamini ve muhtelif minerallerden zengin olan çilek serotinini arttırır. Mevsiminde günde 6-8 adet çilek tüketebilirisiniz.

SÜT, KEFİR

Günde 1 su kadehi süt veya kefir içmek, içeriğindeki triptofan aminoasidinden dolayı serotonin salgısını çoğaldırır ve bireyi rahatlatır.

BALIK

Balık, omega 3 sayesinde serotonin hormonunu çoğaldırarak şahsın kendisini daha iyi sezmesini sağlar. Haftada en az 2-3 kez 1’i kesinlikle yağlı olmalı balık harcayarak mutluluğunuza katkı sağlayabilirsiniz.

ÇİKOLATA

Çikolata da yüksek triptofan kapsar. Günde 1-2 kare bitter çikolata harcamak yeterlidir.

MAKARNA, NOHUT, BULGUR

B vitamini açısından yüksek soya fasulyesi, bulgur, nohut, makarna ve buğday ekmeği mutluluk hormonu salgılatan besinlerdir.

KURUYEMİŞ

E vitamininden zengin ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler triptofan da kapsadıklarından asap sistemininin kumpaslı çalışmasına katkıda bulunur. Günde 1 avuç kuruyemiş kesinlikle tüketin.

HANGİ BESİNLER MUTSUZ EDİYOR?

Bu yiyecekler mutluluk veriyor, peki serotonin seviyesini düşüren besinler hangileri? Uzman Diyetisyen Çetiner’in “mutsuzluk veren yiyecekler” listesinde bulunan ve hudutlu harcanması gereken besinler ise şöyle:

PROTEİNİN FAZLASI MUTSUZ EDER

Protein aşırılığı et, tavuk, yumurta, peynir gibi yiyecekler bireyi mutsuz edebilir. Zira mutluluk hormonunun salgılanmasındaki en ehemmiyetli aminoasid olan triptofan, serotonin üretmek için değişik proteinin yapıtaşları ile kan beyin bariyerini aşmak için yarışa girer ve kaybeder.

AŞIRI KAFEİN

Aşırı kafein kortizolü yükseltir ve hücrelerin insulin seviyelerini eksiltir. Şahsın asaplı ve gergin olmasına yol açar.

BASİT ŞEKER

Kan şekeri balanssızlığı yaratan yüksek glisemik indekse sahip yiyecekler, beyaz şeker ve suni tatlandırıcılar, beyaz un, pirinç, patates gibi nişasta içeriği yüksek yiyecekler, kavun ve karpuz gibi meyveler kan şekerini ani yükseltip süratle düşürerek stres yaratır.

HASSASİYET YARATAN BESİNLER

Mayalı besinler, gluten kapsayan yiyecekler ve süt mahsulleri bazı şahıslarda hassasiyet yaratabilir. Intoleransı veya hassasiyeti olan şahıslar için bu yiyecekler mutsuzluk kaynağıdır.

HAZIR VE İŞLENMİŞ BESİNLER

Konserve yiyecekler, işlenmiş besinler, gözetici ilave edilmiş hazır besinler merkezi asap sistemi için ehemmiyetli gıda öğelerini kapsamadıkları için mutsuzluğa neden olabilir.

Bir cevap yazın