Bağırsakları Yaşama Döndüren Besin, Usunuzdan Çıkarmayın Tam Hastalıklar Bağırsakta Başlar

Bedenimizin ikinci beyin olarak nitelenen bağırsakların kumpaslı olarak ve doğru bir biçimde çalışması insan sıhhati için oldukça ehemmiyetlidir. Ancak bazen harcanan yanlış gıdalar sebebiyle ve strese bağlı olarak bağırsaklarda bazı problemler ortaya çıkabilmektedir.

Bunların önüne geçmek için harcanan yiyeceklere çok dikkat etmek gerekmektedir.

Unutmayın ki tam hastalıklar bağırsakta başlar. Bağırsak hasta ise, bedenin geri kısmı da hastadır. Bağırsak sisteminin sıhhatli olması gerçeğinde pek çok hastalığın da oluşmasının önüne geçmektedir.

BAĞIRSAKLARA İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR?

SÜT VE SÜT MAHSULLERİ

Tüm süt ve süt mahsulleri içeriklerinde probiyotik bulundurdukları için bağırsaklara çok verimli gelmektedirler. Bu sebeple fazla ölçüde olmadığı sürece, süt ve süt mahsulleri tüketimine dikkat edilmelidir. Ancak bu mahsulleri satın alırken özellikle bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Şayet mahsulün ambalajında canlı ve etkin küfürleri kapsadığına dair bir ibare bulunuyorsa bu yiyecek bağırsaklar için çok tesirli bir gıdadır.

Her daim bedenin sıhhati için süt mahsullerinde de natürel mahsulleri seçim etmeye yönelmek gerekmektedir. Yalnız sütün haddinden fazla harcanması midede ciddi anlamda kabarıklığa yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı bireylerin sütte bulunan laktoza karşı alerjisi de olabilmektedir. Bu sebeple bu bireylerin özellikle laktozsuz sütleri seçim etmesi gerekebilmektedir. Zira bu alerjiye sahip bireylerin, diğer sütleri içmesi vaziyetinde midelerinde büyük rahatsızlıklar yaşamaları kaçınılmazdır.

Protenin açısından yüksek ve bağırsakların şifası olan çökelek tasvirini de vermeden geçmeyelim.

ÇÖKELEK YAPMAK İÇİN GEREKEN MALZEMELER

 • 5 litre sütten yapılmış ev yoğurdu
 • 2 dolu kaşık kaya tuzu 70 gr
 • İki çorba kaşığı çörek otu

ZORLUK SEVİYESİ: Basit

HAZIRLAMA SÜRESİ : 50-60 dakika

ÇÖKELEK NASIL YAPILIR?

 1. 5 litre sütten ev yoğurdu yapılarak soğutulur.
 2. Buzdolabında iki veya üç gün bekletilirse daha iyi netice alınır.
 3. Yoğurt tencereye alınır, iki çorba kaşığı kaya tuzu ilave edilir.
 4. Yoğurdun kıvamı yoğun ise iki bardak su eklenebilir.
 5. Ocağa koyulur, kaynama noktasına gelene kadar pişirilir.
 6. Ara ara karıştırmak yeterlidir.
 7. Kaynama noktasından sonra 5 dakika daha pişirilir.
 8. Bu biçimde çökelek ve peyniraltı suyu oluşur, soğuyunca süzdürmek için keseye dökülür.
 9. Baskı uygulanarak sert bir yapı kazandırılır.
 10. Yoğurt kesiği geniş bir kaba alınır, elle ayrılınır, tuz ayarı yapılır, çörek otu ilave edilir ve
 11. harmanlanır.
 12. Gizlemek için sırça kavanoza sıkı bir biçimde tahta kaşık takviyesiyle basılır.
 13. Kavanozu ağız kısmına kadar doldurmak gereklidir.
 14. Kavanozu ağzına kadar doldurduktan sonra kapağını kapatmadan evvel havlu peçete ya da
 15. pamuklu bez sabrederek koyulur.
 16. Kapağı kapatılır, kavanoz ters çevrilerek buzdolabında saklanır.
 17. Bu uygulamadaki emel; yoğurt kesiğindeki nemin süzülmesi sağlanarak bozulmasını
 18. engellemektir.
 19. Belirli aralıklarla 5-6 gün kavanoz kapağının altındaki bez değiştirilmelidir.
 20. İstenildiği zaman harcanabilir ve uzun müddet gizlemek muhtemeldir,

afiyet olsun.

Çökelek, lor ile sıkça karıştırılır ancak çökelek lordan çok değişiktir. Çökelek yoğurt kesiğinden, lor ise peyniraltı suyu kesiğinden yapılmaktadır.

Afiyet olsun.

AYVA

Ayva, bağırsakların klasik bir biçimde çalışabilmesi için en tesirli gıdalardan bir tanesidir. Özellikle ayvanın içerisinde bulunan tanenler, midenin kuvvetlenmesine dayanakçı olmaktadır. Bir zehirlenme veya mide spazmı vaziyetinde midenin çok daha eforlu olması sağlamaktadır.

Bununla beraber bağırsak enfeksiyonu rahatsızlıklarının rehabilitasyonunu da süratlendiren bir meyvedir ayva.

HAVUÇ

Özellikle gözlere iyi geldiği öğrenilen havuç, gerçeğinde bağırsaklara da çok iyi gelen bir gıdadır. Zira havucun içerisinde bulunan yağ asitleri bağırsakların arınılmasına dayanakçı olmaktadır. Hatta yeterli ölçüde havuç harcanması halinde bağırsaklarda alana gelen enfeksiyon rahatsızlıklarının da iyileşebilmesine katkı sağlanmaktadır.

Bu sebeple özellikle bağırsak enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda rehabilitasyon sürecini desteklemek için havuç tüketiminin ehemmiyeti büyüktür.

FASULYE

Fasulye de bağırsaklar mevzusunda havuç ile eş özelliklere sahiptir. Zira içeriğinde bol ölçüde yağ asitleri bulundurmaktadır. Bu uçucu yağ asitleri de bağırsakların çalışmasını süratlendirmekte ve bağırsaklarda alana gelen enfeksiyonların meselesiz bir biçimde atlatılabilmesine dayanakçı olmaktadır. Bu sebeple fasulye tüketimine de önemsemek gerekmektedir.

BAMYA

Maalesef herkes tarafından çok sevilmese de ve çok seçim edilmese de bamya insan sıhhati için çok yararlı bir gıdadır. Ayrı olarak bamya bağırsaklara çok iyi gelmektedir. Bamyanın içerisinde reçineler bulunmaktadır ve bu reçineler bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesine katkı sağlamaktadır.

Yani bamya tüketimi sayesinde insan bedeni mikroplara karşı çok daha korunaklı bir hale gelmektedir. Bu sayede de bağırsaklarda alana gelebilmesi mümkün enfeksiyonların tehlikeyi de azaltılabilmektedir.

NAR

Nar, bağırsakların kumpaslı bir biçimde işlevini getirmesi için dayanakçı olan gıdalardan bir tanesidir. Nar meyvesinin içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller, midede yer alan mukoza katmanının kuvvetlenmesine dayanakçı olmaktadır. Bu sebeple bağırsakların sindirimi çok daha basit bir biçimde yapılabilmektedir.

ARMUT

Özellikle kabızlık gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için harcanan gıdalardan olan armut, bağırsaklarda alana gelebilecek pek çok hastalığı önlemeye de dayanakçı olmaktadır. Zira kumpaslı olarak armut harcanması bağışıklık sistemini çok daha fazla güçlendirmektedir.

Bu gidişat da başta bağırsakta olmak üzere tüm bedende alana gelebilecek enfeksiyonel hastalıkların önlenebilmesine katkı sağlamaktadır.

TARÇIN

Hoş kokusu ve içerisine konulduğu tatlılara verdiği özel lezzet ile çok sevilen gıdalardan olan tarçın, gerçeğinde bağırsak sıhhati için çok ehemmiyetli bir baharattır. Bu sebeple bağırsak sıhhatini gözetmek için kumpaslı olarak tarçın tüketimine dikkat etmek gerekmektedir.

Tarçının pek çok değişik tüketim şekli bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve en çok seçim edileni bir bardak suyun içine bir ölçü tarçın ilave edilerek içilmesidir. Bu harekât uygulandıktan sonra bağırsakların çalışmasında gözle görülür bir iyileşme yaşanabilmektedir.

BAKLİYATLAR

Tıpkı kepekli hububatlar gibi bakliyatlar da bol ölçüde lif kapsamaktadır. Bu sebeple bağırsakların kumpaslı çalışmasına fasulye, mercimek ve bezelye gibi bakliyatlar büyük oranda dayanakçı olmaktadırlar. Bakliyatların kumpaslı olarak harcanması ile kabızlık problemleri ortadan kalktığı gibi kabarıklık ve gaz rahatsızlıklarını da en aza indirilebilmektedir.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın