Bağırsaklarınızdaki o problem için çok verimli!

Beslenme Danışmanı Uzman Diyetisyen Yeşim Esas Özcan ikinci beyin olarak da nitelendirilen bağırsakların metabolik hastalıklardan psikolojik rahatsızlıklara kadar tesirli olabileceğini belirtti.

SIZINTILI BAĞIRSAK BELİRTİSİNE DİKKAT

GAPS perhizi olarak öğrenilen perhizin ise sindirim sisteminin daha sıhhatli çalışmasını sağladığını belirten Özcan sızıntılı bağırsak belirtisine dikkat çekti ve şunları söyledi,

“Bağırsaklardaki en ehemmiyetli sindirim meseleyi, “leaky gut syndrome” başka bir deyişle sızıntılı bağırsak sendromudur.

Bu tabloda, ince bağırsak duvarında zarar ve iletkenlik görülmektedir.

Zehirli Maddeler, hazmedilmeyen gıdalar, ağır metaller ve haşere ilacı gibi kimyeviler bağırsak zarından kana geçmektedir.

Bunu yasaklamak üzere yapılan beslenme programı da GAPS rehabilitasyonu olarak adlandırılır.

Aksi halde zehirli maddeler ve kimyeviler bağırsak duvarını aşarak, kan dolaşımına geçip bedene saldırmaktadır.

BAĞIRSAK FLORASINI KORUYOR

Bağırsak sıhhatinin psikolojiyi etkileyebildiğini de belirten Özcan laflarına şöyle devam etti,

“Bu eşitliği sağlamak için de beslenmeye dikkat edilmesi gerekir.

Bağırsak florasını gözeterek sindirim sisteminin daha sıhhatli bir biçimde çalışmasına destekçi olan GAPS perhizi, ruh ve beden geçimini bitiren en ehemmiyetli beslenme biçimlerinden biridir.

Böylece şahıs hem sıhhatli bağırsaklara, hem de ruhsal açıdan huzurlu bir hayata kavuşabilir.

Bağırsak sıhhati için ilk ve en esas nokta, bağırsak florasının bakteri balansını sağlamaktır.

Düzenli çalışan bir bağırsakta probiyotik ismi verilen verimli bakterilerin oranının yüksek, hastalık yapıcı patojen bakterilerin ve mantarların oranının düşük olması gerekir.

GAPS hastalarında ise patojenik flora oranı yüksekken, bağırsak florası anormalliği bulunmaktadır.

Bağırsağın zararlı olma gidişatını ifade eden bu tablo sebebiyle, GAPS beslenmesinde probiyotik sağlayan fermente yiyeceklerle hazır probiyotikler büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Bu perhiz ile bağırsak florası korunarak, sindirim sisteminin sıhhatli çalışması kastedilmektedir.”

Anksiyete, otizm, şizofreni, sara, bunalım, bipolarve obsesif-kompulsif bozukluk, dikkat noksanlığı, hiperaktivite bozukluğu DEHB gibi rahatsızlıkların varlığında da GAPS perhizinin destekleyici olarak uygulanabildiğini belirten diyetisyen Özcan,

“Ayrıca iltihaplı sivilce, alerji, kansızlık, demir noksanlığı, hafıza problemleri, çölyak, gluten intoleransına bağlı bozukluklar, diyabet, egzama, eklem sızıları, MS,

migren, Parkinson, romatoidartrit, sedef ile sistit vaziyetinde ise bu beslenme protokolü sayesinde şikayetleren aza indirilmekte hatta ilacabağımlılık ortadan kalkabilmektedir” dedi.

BAĞIRSAK FLORASINA HASAR VEREN FAKTÖRLERDEN UZAK DURUN

Bağırsak florasına hasar veren faktörlerden uzak durulması gerektiğini söyleyen Özcan, kullanılan antibiyotiklerin bağırsak florasına ehemmiyetli hasarlar verdiğini ve buradaki verimli bakterileri öldürdüğünü belirtti ve şunları söyledi,

“Antibiyotikler,bağırsak florasını doğrudan sıfırlamaktadır.

Ağrı kesici, steroid, doğum hakimiyet hapları, uyku ilaçları, antidepresan ve antiasit kapsayan bir hayli ilacın şuursuz kullanımı da bağırsak florasını negatif etkiler.

İşlenmiş şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklerle beraber yanlış beslenme alışkanlıkları da bağırsağa büyük hasar vermektedir.

Son olarak da viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ile bireyin idareyemediği fiziksel veya psikolojik baskılar bağırsak florası için uygun değildir.”

GAPS PERHİZİ İÇİN 9 EHEMMİYETLİ BESİN

Bu programa başlamak için kesinlikle bu mevzuda uzman bir beslenme uzmanına danışılmalı ve sualin kaynağına göre uygun bir rehabilitasyon tasarılaması yapılmalı diyen Özcan GAPS perhizi için 9 ehemmiyetli yiyeceği de şöyle sıraladı,

kemik suyu, ev imali yoğurt, ev imali turşu, hindistan cevizi yağı, avokado, tatlı patates, balkabağı, kırmızı pancar, yer elması.

Kayna: DHA

Bir cevap yazın