Bağırsaklarınızdaki o mesele için sahurda kesinlikle için!

Dr. Fevzi Özgönül, Ramazan ayında bedenin ister istemez strese daha çok girdiğini belirterek ballı sütlü zencefil çayı ile hem kabızlıktan hem de stresten kurtulabilineceğini söyledi.

Özellikle bu sene takribî 17 saat aç ve susuz kalındığını ifade eden Özgönül, “Şayet oruç yakalıyor ve son zamanlarda daha çok stresli bir hal alıyorsanız; ballı, sütlü zencefil çayı bütün size göre.

Stresli olduğumuz zaman böbrek üstü bezlerimiz kortizol ismi verilen bir hormon salgılayarak bedenimizin enerji balansının negatif güzergahta etkiliyor.

Hatta fazla kortizol imali sonucuna bedende hem ihtiyaçsız su yakalanmasına ödem hem de bedenimizin bu suyu kullanması sebebiyle sonrasında fazla su isteğine neden oluyor” dedi.

Ballı ve sütlü zencefil çayını her sahurda içtiğinizde, zencefil içerisinde bulunan gingerol isimli madde sayesinde bağırsak hareketlerinin kuvvetlendiğini kaydolan Dr. Özgönül, “Oruç meblağken de yaşadığımız kabızlık meselesinden kurtulmuş oluyoruz.

Sütlü zencefil çayı kortizol yapımını eksilterek ayrıca dopamin ve seratonin hormonlarının salınımını tertip edici tesiri ile bedenimizi bunalıma ve strese karşı koruyucudur.

Sütlü zencefil çayı sindirim enzim imalini de tetiklediği için oruçlu olduğumuz yarıyılda daha az acıkmamızı sağlar ve böylece de göbek yağlarından daha basit kurtuluruz” biçiminde konuştu.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın