Balığa Limon Sıkıp Yiyen Yanlış Yapıyor

Uzmanlar tarafından beynin yiyeceği olarak görülen balık yağı, sağlığımız için çok önemli bir besin takviyeyi. Dünya Saglık Teşkilatı WHO trafından günde minimum 2.2 gr. tüketilmesi önerilen balık yağı vücutta koruma kalkanı görevini üstleniyor. Balık yağının çocuklardaki IQ oranının yüzde 7.5 artırdığını söyleyen Koruyucu Tıp Uzmanı Dr. Ali Fuat Aytekin, “Ekmeği bu kadar tüketeceğimize balık yağı tüketsek IQ seviyelerimiz yükselir” dedi.

Kalp hastalıklarından kansere kadar hemen hemen tüm hastalıklardan korunmada çözüm balık yağından geçiyor.

Omega-3 olarak da bilinen besin kaynağı tabii olarak balık yiyerek alındığı gibi kapsül şeklinde hazırlanan ilaçlardan ya da sıvı halde de alınabiliyor.

Kurşun ve civa oranı sıfırsa o balık yağının kaliteli olduğunu vurgulayan Aytekin, Antartika’da yaşayanların Avrupa’da yaşayanlara oranla kalp krizi riskinin çok düşük olduğuna dikkat çekti.

Omega-3’ün bu durumu menettiğini söyleyen Aytekin sözlerine şöyle devam etti: “Omega-3 asprin gibi. Hem kanı sulandırıyor hem de antikolajen gibi bir sürü özellikleri var.

Halk arasında doğru bilinen bir yanlış var. Balığın üstüne limon sıkılmaz. Limon, omega-3 ile etkileşime girdiğinde onu bozar, tesirini yitirmesine neden olur.”

Balık yağı kilo yapar ifadesi şehir efsanesi

Balık yağı bir hayli şeye iyi hasılatken, kadınların en çok merak ettiği soruların başında ‘Balık yağı kilo yapar mı?’ geliyor. 10 gr. balık yağının alt yukarıya bir çorba kaşığı olduğuna dikkat çeken Aytekin “10 gr. balık yağı 72 kaloridir.

Bir elma 75 kalori. Başka Bir Deyişle 10 gr. balık yağı içseniz anca bir elma yemiş olursunuz.

Elma yemeye tamam ama balık yağı deyince herkes şoke oluyor. Salatanın üzerine lıkır lıkır zeytin yağı dökülüyor ama omega-3 dökülmüyor. Çünkü kokusu olduğundan yenmiyor. ‘Balık yağı alırsam kilo alırım’ ifadesi tamamen yalnış. Balık yağı kanımızda bulunması gereken temel yağlardan bir tanesidir’’ dedi.

Çocukların IQ’sunu yüzde 7,5 çoğaldırıyor

Aytekin sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocukların buyağları almaları çok önemli. Çünkü beynin oluşmasında çok önemli olduğu için çocukların IQ’sunu yüzde 7,5 oranında çoğaldırıyor.

Tabii yetişkinler içinde çok önemli özellikle hastalıklardan korunma noktasında. Balık yağı lüks bir tüketim değil zaruri bir lüzumdur. İnsanların bunu benimsemesi gerekiyor.

Başka Bir Deyişle bir bakıma uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı balık yağında gizli.”

Bir cevap yazın