Balığın Kuyruğunu ve Kafasını Sakın Atmayın

Balığın genel olarak bedenimize rakamsız yararı bulunmakta. Peki, balığın yemediğimiz kısmı olan kafası ve kuyruğunun sıhhat açısından verimli olduğunu öğreniyor muydunuz?

Balığın kılçığı, kafası ve kuyruğu sıhhat açısından oldukça yararlıdır diyen Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, balık hakkındaki tekliflerinden bahsetti.

Gıda ve Beslenme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, “Beden mukavemetinizi artırmak için haftada 2 kez omega 3 bakımından zengin, sıhhatli protein kaynağı balık tüketimi ehemmiyetlidir” dedi.

Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, sıhhatli beslenmede balık tüketiminin büyük ehemmiyeti bulunduğunu söyleyerek şunları ilave etti:

Balık zengini bir ülke olmamıza karşın dünya ortalamasının yarısı kadar balık harcıyoruz. Sıhhatlı hayat, hatta obeziteye karşı gayret için balık tüketiminin artırılması ehemmiyetlidir” ifadesini kullandı.

Düzenli balık tüketiminin bunalıma tutulma olasılığını yüzde 17’ye kadar düşürdüğünü belirten Elmacıoğlu, balıkta bulunan omega 3 yağının da damar sertliği, tansiyon, kalp, damar ile felç gibi hastalıkları önlediğini, obezite, hiperaktivite ve dikkat noksanlığı gibi rahatsızlıkların tesirlerini ise eksilttiğini anlattı.

Özellikle mevsim geçişlerinde sık aralıklarla balık harcanmasını öneren Funda Elmacıoğlu, “Beden mukavemetinizi artırmak için haftada 2 kez omega 3 bakımından zengin, sıhhatli protein kaynağı balık tüketimi ehemmiyetlidir. Ağ Tabaka, beyin ve sperm hücrelerinin bütün olarak çalışmalarını sağlıyor.

Bir cevap yazın