Baş Parmağının Yanında Oluşan Kemi̇k Çıkıntısı bünyon Nasıl Geçer?

Ayak baş parmağının yanında oluşan kemik çıkıntısı bünyon, ilk oluştuğu anda tedbir alınması gereken bir rahatsızlık. İşte bünyon rehabilitasyonu için öğrenmeniz gereken 6 tesirli yol…

BÜNYON NASIL REHABİLİTASYON EDİLİR? BÜNYON NASIL GEÇER?

Masaj topu kullanın

Masaj topunu ayağınızın altına koyun ve yuvarlayın. Topuğunuzdan hafifçe bastırarak masaj topunu yavaş yavaş ayak parmaklarınızın arasına alın.

İleri geri hareketlerle özellikle ayak baş parmaklarınıza ve bünyonun olduğu bölgeye masaj yapmaya devam edin.

Stilettolardan uzak durun

Bünyon rahatsızlığını yasaklamak istiyorsanız ilk yapacağınız şey uzun topuklu stilettolardan uzak durmak olmalı. Uzmanlar sıkı ve yüksek topuklu pabuçlar giymenin kemiğin bu darbeleri almasına daha çok katkı sağladığını bildiriyorlar.

Sonrasında da özellikle fazla yağ barındıran besin tüketiminden bırakmanız gerekiyor. Zira fazla kilolar, bünyon yaradılışını hızlandırıyor…

Ayak egzersizleri yapın

Ayağınızı yere basın ve adım atar gibi parmak uçlarınızda yükselin.

Bunu birkaç defa yineledikten sonra ayağınıza bir lastik sarın ve ayak parmaklarınızla lastiği açmaya çalışın. İki ayağınıza da uygulayın.

Ayak sıhhatinize dikkat edin

Ayaklarınıza aromatik terapi uygulayın ve hijyenine dikkat edin. Bu aromatik rehabilitasyonlar, bitkinlik attığı için kemiklerinizin de rahatlamasına neden olur.

Buz uygulayın

Sızıyı ve irini rahatlatmak için buz rehabilitasyonu iyi bir alternatiftir. Soğuk geçici olarak asap uçlarını tesirler ve sızılardan gevşeme sağlar.

Ince bir havluya bir avuç ezilmiş buz koyun ve sarın. 5-10 dk süresince etkilenen alan üzerine yerleştirin. 10 dakikada bir mola verin ve prosedürü 2 veya 3 defa daha yineleyin. Bu usul gerekirse bir kaç kere uygulanabilir.

Asprini deneyin

Aspirin cerahatli bölgedeki batma ve sızıyı eksiltebilir. Ayrıca, nasır ve fazla dokuları önlemek için etkilenen alanı yumuşak tutar.

Ilık su ile dolu ufak bir küvet içinde 2-3 aspirini çözün. Ayaklarınızı su soğuyana kadar bu suda bekletin.

Ayağınızı kurulayın ve sıcak zeytinyağı ile masaj yapın.

Usuli sızıyı eksiltmek için günde bir ya da iki defa yineleyin.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

“Baş Parmağının Yanında Oluşan Kemi̇k Çıkıntısı bünyon Nasıl Geçer?” üzerine 6 yorum.

  1. Bunyon hallucis abductor denen baş parmağı yana açan kas zayıflığı sonucu oluşur. Diğer parmaklara da etki edebilir bu sebeple bunyon silikonu önerilir. Ve baş parmağın yana açmasını sağlayacak egzersizler verilir.

  2. Benim çok çıkıktı tarak kemiğim hiç sanmam Herhangi bi heraketlerle düzeleceğini ayak tarak kemiğinin.
    Amaaaaa benimkiler bi çok kırıklar atlattım engelli oldum 19 yaşından sonra toplumlarında dizlerimde alt baldırımda kalçamda omuriliğimde kırıklar oluştu
    ayak tarak kemiklerim yok oldu kendi kendine bi numara küçüldü ayakabılarım

  3. Ilerlemisse herhangi bi faydası olmaz bunların. Tek çözüm doktora gitmektir ya emeliyat yada silikon verilebilir

Bir cevap yazın