Başhekimin Odası Nerede?

Tokat valisi iken isminden çok laf ettiren ve tebdili giysiyle köylülerin traktörlerine binip Niksar dört yol mevkiinde köylü traktörcülerden haraç isteyen polisleri vazifeden alan ve alkol satan yol kenerındaki büfelerde alkol satımını ve kahvelerde kumardan sayılan oyunları meneden bir vali iken; Aydın Valiliği’ne soyulan ve henüz üç dört günlük vali iken Nazilli Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi ile alakalı bir şikayet kulağına çalınır.. Hiç süre kaybetmeden sağlık kurumuna gider. Tebdil-i elbise kazanç. Acil kısmından girer.

Oradaki vazifeli bir hemşireye der ki “Başhekimin odası nerede?”

Hemşire şöyle bir bakar Yazıcıoğlu’na. Tanıyamaz tabi. Küçümseyici bir ses tonuyla ” Üst kata çık, antrenin sonundan sağa dön, sondaki oda” der. Yazıcıoğlu üst kata çıkar. Başhekimin odasını bulur. Kapısı sarihtir ama başhekim odasında yoktur. İçeri girer. Bütün o sırada başhekim kazanç. “Buyrun ne istiyorsunuz ?” diye sorar.

Yazıcıoğlu, rahatsız olduğunu, rehabilitasyon olmak istediğini ama parası olmadığını söyler. Başhekim kendisine “Burası hayır müesseseyi değil, paran yoksa rehabilitasyon olamazsın” der. Yazıcıoğlu, “Devletin misyonu yurttaşına bakmak değil mi hekim bey ?” der. Başhekim hiddetlenir ve Yazıcıoğlu’nu odasından kovar.

Suskunca alt iner, sağlık kurumunun iki cadde artta bekleyen makam vasıtasına biner, otomobilde onu bekleyen dayanakçısına “Lüzumlu yazışmalar hemen bugün yapılsın yarın vazifeden alınma yazısını kendisine bizzat ben vereceğim” der..

Ertesi gün bu sefer fotoğrafı giyimli, kıravatlı, takım elbiseli olarak gider sağlık kurumuna…

Elinde rulo halinde bir kağıt..

Bu sefer makam taşıtı hastane girişine kadar kazanç..

Herkes afallamıştır..

Dün gördükleri yamalı pantolonlu, kasketli, yırtık gömlekli adam meğerse yeni soyulan Aydın valisiymiş..

Vay be ! der vazifeliler..

Hiç süre kaybetmeden başhekimin odasına çıkar..

İçeri girer..

Başhekim dona kalır..

Siz ? Ama siz ? der..

Bugün itibariyle başhekimlik ünvanından azledilmiş bulunmaktasınız der, elindeki misyon azli dokümanını uzatır ve parçalar sağlık kurumundan..

Senin gibiler bu memlekete üç beş gömlek fazla geldi sn. valim..

Mekanın cennet olsun..

“Başhekimin Odası Nerede?” için bir yorum

  1. Böyle valilere ihtiyacımız var
    sağlık sistemine gelirsek içler acısı zaman değişmiş sistem değişmemiş

Bir cevap yazın