Kolay unutkanlıklarla başlayıp, gitgide ilerliyor!

Prof. Dr. Mehmet Ünal, “65’li yaşlarda yüzde 6’larda 6 buçuklarda olan oran, 85’li yaşlara geldiğimizde cemiyetteki her iki bireyden birinin Alzheimerlı olması gibi bir korkutucu tabloyla karşı karşıya vazgeçiyor bizi” dedi. Alzheimerı tam güzergahlarıyla irdelemeye çalıştıklarını söyleyen Prof. Dr. Ünal, “Hoş bir haber, yaş ortalamamız çoğalıyor.

Ama kötü haber yaş ortalamamızın çoğalışıyla paralel olaraktan ne yazık ki Alzheimerlı hasta sayımız çoğalıyor. Zira Alzheimer hastalığı 65’li yaşlardan sonra ne yazık ki her 5 senede bir kendini ikiye katlayaraktan giden bir prevalansa sahip.

Onun için 65’li yaşlarda yüzde 6’larda 6 buçuklarda olan oran, 85’li yaşlara geldiğimizde cemiyetteki her iki bireyden birinin Alzheimerlı olması gibi bir korkutucu tabloyla karşı karşıya vazgeçiyor bizi. Onun için farkındalığı çoğaldıralım istedik” dedi.

“FİZİKSEL ETKİNLİK EN GÖZETİCİ ETMEN”

Günümüzün bir kısmını belli egzersize ayırmak gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Ünal, “Fiziksel etkinlik buradaki en gözetici etkenlerden bir tanesi. Kesintisiz zekâsal etkinliklerimiz en gözetici etkenlerden öbür biri.

Onun için spor, egzersiz kesintisiz yaşantımızın içerisinde bulunsun istiyorum. Başka Bir Deyişle yemek yemek kadar, su içmek kadar natürel olsun. Günümüzün belli bir kısmını egzersize ayıralım.

Egzersiz Alzheimer’a giden süreci yavaşlatan, hatta durdurabilen bir süreç belki de. Zira yaşlılıkta adale iskelet sistemimizdeki kayıplar, denge problemleri çok ciddi problemlerin yaşanmasına neden oluyor. Başka Bir Deyişle ihtiyarlamak natürel bir süreç ama sıhhatli ihtiyarlayabilmek gerekli. İşte Alzheimer bu sıhhatli ihtiyarlayabilmeyi ortadan kaldıran bir etmen.

Onun için sporumuzu yapalım, bol bol kitap okuyalım, müzik dinleyelim, fotoğraf yapalım, sanatsal etkinliklerin içerisinde olalım. Etrafımızda ailemizden insanlar olsun, hoşlandığımız insanlar olsun ve arkadaşlarımız olsun onlarla zaman geçirelim” dedi.

“CEMİYETİMİZ HER GEÇEN GÜN İHTİYARLIYOR”

İhtiyarlayan cemiyetimizde problemleri asgariye indirmek istediklerini söyleyen Prof. Dr. Ünal, “Artık cemiyetimiz her geçen gün ihtiyarlıyor. Zira araştırmalar göstermiş ki yapılan sıhhat tüketmelerinin neredeyse 3’te 2’lik kısmı 65 yaş ve üzerindeki insanlarımız için yapılıyor. Ve bu yapılan tüketmelerin de yüzde 20’lik kısmı, o 3’te 2’lik kısmı, yüzde 20’lik kısmı son 6 ayı gözetmek için yapılıyor. Bu çok üzücü bir şey. Son 6 aydaki verdiğiniz bu gayret, hasta bunun farkında dahi değil belki. Bir sürü spor salonları yapabiliriz, bir sürü kültürel merkezler yapalım ki insanlarımız Alzheimera giden yolunu uzatalım” diye konuştu.

Alzheimer’in üç sınıfta araştırıldığını belirten Prof. Dr. Ünal, “Hafif yarıyıl, orta yarıyıl ve ileri yarıyıl diye ufalıyor. İşte kolay unutkanlıklarla başlayıp, gitgide ilerleyen artık yemek yemeyi, yutmayı, tuvalet yapmayı unutmaya kadar giden bir süreç. Çocuklarınızın ismini unutturmaya kadar giden, hatta vazgeçin onu çocuğu olduğunu unutturmaya kadar giden bir süreç” dedi.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın