Bektaşi Üzümü – Frenk Üzümü

Bektaşi üzümü aynı zamanda Frenk üzümü ve amla olarak da öğrenilen ufak ufak sarımsı- yeşil veya kırmızımsı renkte transparan üzümlerdir. Dış yüzeyi tüylü ve kabukludur. Bektaşi üzümü çok fazla zahmet gerektirmeden aşırısıyla meyve veren bakımı basit bir meyvedir. Meyveden elde edilen yağın özellikle saç için bir çok bereketi bulunur.

Bektaşi Üzümü – Frenk Üzümü Yararları Nelerdir?

Bektaşi üzümü içerisinde bol ölçüde A, B, C ve E vitaminleri barındırır. Aynı zamanda demir, bakır, fosfor, potasyum ve manganez bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

Bektaşi üzümünün bağırsakları çalıştırıcı kabızlığı giderici mushil tesiri vardır. Bağırsakta ki dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı giderir. Ayrıca idrar söktürücü ve safra kesesini arınıcı tesiri de vardır.

Frenk üzümünün bedende kalsiyum emilimini artırma özelliği vardır. Bu sayede harcadığınız kalsiyumun bedene daha verimli olmasını sağlar. Kalsiyum emiliminin artırması kemikler ve dişleri kuvvetlendirir.

Kadın sıhhati açısından da verimli olan bu meyve; adet kanamalarını ve uzayan menopoz kanamalarını düzenler.

Frenk üzümünün yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır.

Olgunlaşmış olan frenk üzümleri bedendeki şişliğin atılmasına destekçi olur.

Kanda ki zehirli maddeleri arınıcı özelliği vardır. Bu sayede kolesterolü düşürür. Kalp ve damar sıhhati açısından faydalıdır.

Bektaşi üzümü karaciğer ve böbreklerin iyi çalışmasına destekçi olarak bedendeki kanın daha sıhhatli olmasını sağlar.

Sarılık olan hastaların bektaşi üzümü harcaması nasihat edilir.

Görme eforunu artırıcı özelliği vardır. Katarakt, göz tansiyonu ve miyop gibi bir çok göz rahatsızlığına karşı şifalıdır.

Bektaşi – Frenk Üzümü Nasıl Kullanılır?

Frenk üzümünü dolaysız olarak meyvelerini harcayarak faydalarından faydalanabilirsiniz. Yapraklarını kaynatarak çay olarak harcayabilirsiniz. Ayrıca bu meyvede elde edilen yağın saç için bir çok bereketi bulunmaktadır. Aktarlarda amla yağı veya bektaşi üzümü yağı olarak bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın