Beyni Arınan Sakız!

Sakız Ağacı Reçinesi Damla Sakızı Nedir?

Akıttığı gözyaşları ile surat senelerdir sıhhat ve lezzet sunan bu ağaç ulus dilinde damla sakızı olarak kullanıyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Falım sponsorluğu ile damla sakızı ağaçları şuan koruma altına alınmıştır.

Mastika sakızı olarak da öğrenilen damla sakızı genellikle Akdeniz abuhavasının dominant olduğu bölgelerde yetişen sakız ağacından elde edilen bir cins reçinedir. Bu reçine ağaçlardan bir araya geldikten sonra kurutularak damlacıklar halinde satılır ve Yunanistan ‘ın Sakız Adası’nda ananesel olarak imali yapıldığı için adı buralardan gelir.

Tarihi orta çağa kadar katlanır. Sakız ağaçı erkek ve dişi olarak iki cinsten oluşur. Damla sakızı sakız ağacının erkek olanından elde edilmektedir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir.

Damla Sakızı Verimleri Nelerdir?

★ Damla sakızı antiseptik özelliğe sahiptir. Bu nedenle diş macunlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Kuru halde bulunan damla sakızı ağza alınıp çiğnendikten sonra yumuşar. Ağız sıhhatini gözetici özelliği vardır. Dişlerin beyazlamasına takviyeci olur. Ağız kokusunu önler.

★ Toz haline getirilip suya karıştırılarak harcandığında soluk darlığına karşı şifa olur. Karaciğer içinde verimlidir.

★ Havanda hırpalandıktan sonra bal ile karıştırılarak harcandığında astım hastalığına karşı şifa sağlar.

★ Mide yanması, ekşimesi gibi vaziyetlerde yemeklerden yarım saat evvel damla sakızının çiğnenmesi fayda sağlayacaktır.

★ Damla sakızının çok önemli bir yararı vardır. Ülser’e yol açan Helicobacter Pylori adlı bir bakteriyi yok edici özelliği vardır. Bu nedenle mide yanması ve ülser hastalığı olan şahıslara damla sakızı kullanmaları nasihat edilir.

Damla Sakızı Kullanım Alanları

Damla Sakızının Kullanımı: Özellikle muhallebi ve tatlılarda damla sakızı Türk mutfağında kullanılmaktadır. Ayrıca dondurma ve kahve çeşitlerine aroma vermesi nedeniyle son senelerde sıklıkla seçim edilmektedir. Damla sakızlı dondurma, damla sakızı aromalı Türk Kahvesi…

Damla sakızı ile sakız reçeli yapılmaktadır. Bu reçel direk olarak harcandığı gibi aroma verici olarak da seçim edilmektedir.

Ciklet ve sabun sanayisinde kullanımı mevcuttur.

Ev pakliğinde istenmeyen kokuların giderilmesinde oldukça tesirlidir. Küf gibi ağır kokulu yerler arınıldıktan sonra arındığınız yere bir peçete veya pamuğa sarılı bir biçimde koyulan damla sakızı sayesinde bir kaç gün içinde kötü kokular kalmayacaktır.

Damla sakızı aktarlarda ve marketlerde bulunabilir. Genellikle transparan minik poşetler içinde satılmaktadır.

Bir cevap yazın