Bilim İnsanlarına Göre Pirinci Yanlış Pişiriyoruz.. Arsenik Yiyorsunuz.

Dünya üzerinde milyonlarca insanın yediği pirinç pilavı büyük risk taşıyor. Yapılan son araştırmalar doğru pişirilmeyen pirincin yüksek seviyede arsenik taşıdığını ortaya koyuyor.

Bilim insanları, pirinç pilavını yaparken pirinci nemlendirmeden haşlamanın sıhhate hasarlı olabileceği ihtarında bulundu.

Son deneylere göre yaygın bir usul olan pirinci tencerede suyu sürükleyene kadar pişirmek kalp hastalıklarına, diyabete, hatta kansere neden olabilir.

Zira pirinç tarlalarında kullanılan zehirler ve haşere ilaçları sebebiyle ambalajlanan pirinç tanelerinin üzerinde arsenik izine tesadüfülüyor. Doğru usulle pişirilmediği taktirde bu zehrin atılması olası olmuyor.

Belfast’ta Queens Üniversitesi’nde biyolojik bilimler profesörü Andy Meharg, BBC’de katıldığı bir programda sıhhatli pilav pişirme usulleriyle alakalı bilgi verdi.

Yapılan araştırmaya göre pirinç ancak bir gece evvelden suda bekletilirse zehirlerinden arınabiliyor.

Bir gece evvelden nemlendirmek gerekiyor

Profesör Meharg üç pişirme cinsini karşılaştırarak pirinçteki arsenik oranlarını ölçtü.

İlk olarak yaygın pilav yapma usulünü kullanarak başka bir deyişle bir ölçek pirince, iki ölçek su koyarak pirinci haşladı.

Bu usulün sonunda Meharg arseniğin çoğunun pirinçte kaldığını gördüğünü belirtti.

Meharg, Bir ölçek pirince beş ölçek su konduktan sonra pişirilen pirinçte ise arsenik oranının yarılandığını gördü.

En tehlikesiz usul
Son olarak bir gece evvelden nemlendirilen pirinçte ise zehrin yüzde 80 oranında eksildiği ortaya çıktı.

Meharg’a göre en tehlikesiz pilav yapma usulü pirinci bir gece evvelden nemlendirmek, ertesi gün iyice yıkamak ve durulamak ardından bir ölçek pirinci beş ölçek suda pişirmek.

“Bilim İnsanlarına Göre Pirinci Yanlış Pişiriyoruz.. Arsenik Yiyorsunuz.” üzerine 12 yorum.

    1. Arkadaşlar daha önce de duymuştum tv de bu haberi. Doğruluk payı %100. Pirinci ıslatmadan önce bol suda avuçlayarak 3-4 su yıkıyorum öyle ıslatıyorum tuzlu suya. Sonrasında yine bol su ile yıkıyorum. Geceden ıslatamazsam sabah erken ıslarıyorum

        1. Lapa konusunu yazmak üzere aşağılara iniyordum ki, mesajınızı gördüm.Aklın yolu bir…Türk usulü pirinç pişirecekseniz 1 ölçüye 1,5 ölçü su konur.Bizler tel tel olmuş birbirine yapışmamış pilav severiz…

  1. Ne yazık ki Türk pirinç unu başlayıp suyunu atmak olmuyor Azerbaycanda su kaynatılır yıkanmış pirinç Lee o kaynayan suya dökülür tuz koyulur suya sonra süzülerek Kazan dibi tere yağla yağlanır ve zevke göre kazmak dediğimiz kurt kırt yapılır hazır yufkadan da yapıla bilir o koyulur sonra pirinçler azar azar ilave edilir aralarına tuz istiyot serpilir tere yağı eritilerek koyulur kim isterse safran koyar ve ağzı kapanır havluyla sarılmış kapakla ve pirinç Ler bişene kadar demlenir

  2. Pirinci başlıyor süzgeçten getirip tencereye tere yağ ve sıvı yağ koyup kenarlardan karıştırıp derlenmesini bekliyoruz. Lapa olmuyor oldukça lezzetli olduğu gibi lapa da olmasını engelliyorsunuz. Hadi demleme pilavdan daha lezzetli oluyor. Akşamdan ıslatması ilk defa duydum ilginç bir durum. Bundan sonra böyle yapmak lazim.

  3. O kadar suda beklettikten sonra bir ölçek pirinci beş ölçek suda pişir diyor. İki ölçek yapmak zorunda kalsak yayvan bir tencereye suyu bile sığmaz. Bu tarifle ancak pirinç çorbası yiyebiliriz. Ben hiç bişey anlamadım. Ne diyor bu tarif

Bir cevap yazın