Böbrek Taşına İyi Gelen Mucize İçecek

Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Yılmaz, taze sıkılmış domates suyunun, böbrek taşı oluşumunu önleyen sitrat açısından zengin olduğunu söyledi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böbrekte taş oluşması sonucu meydana gelen rahatsızlık için medikal tedavilerin ya da ilaçların çok etkili olmadığını belirtti.

Tedavilerle taş oluşumunu tamamen engelleyemediklerini dile getiren Yılmaz, “Ancak kullanabildiğimiz yardımcı tedaviler, ilaçlar var. En basit taş tedavisi vücut dışından şok dalgalarıyla taşın kırılmasıdır. Endoskopik yöntemlerle taşın böbrekten ve üreterlerden alınması ve son yıllarda çok tercih etmediğimiz açık ameliyat seçeneği de elimizde bulunuyor” dedi.

Böbrekteki taşların ailevi yatkınlık sonucu oluşabildiğini ya da doğuşsal bazı sorunlarla ortaya çıkabildiğini belirten Yılmaz, “İdrarda koruyucu bazı maddeler vardır ki bunların en önemlisi sitrattır. Sitratın azlığı, taş oluşumuna yol açabilir. Bazı gıdalarda sitrat maddesinin daha yoğun olduğu ortaya konmuştur” diye konuştu.

Hastaya dışarıdan vererek, idrardaki sitrat miktarını artırabildiklerini kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti: “Bununla ilgili yapılmış çeşitli bilimsel çalışmalar var. Bunlardan birisi özellikle turunçgillerin taze sıkılmış suları. Bu konuyla ilgili en fazla yapılan çalışma limonla ilgili.

Hastalarımıza limonu bir litrelik suya tamamen sıkmalarını ve çok hafif tatlandırarak içmelerini öneriyoruz. Çünkü idrardaki sitrat miktarı limonata ile artabilir. Bununla ilgili bilimsel çalışmalar var. Limonun yanı sıra portakal suyuyla ilgili de laboratuvar çalışmaları bulunuyor. Hastaların taze sıkılmış portakal ve greyfurt suyu içmesi de benzer şekilde idrarda sitrat miktarını artırarak, koruyucu etki yapacaktır.

“Domates suyundaki sitrat”

İdrardaki sitrat miktarını artıran ilaçları bazı hastaların kullanamadığına işaret eden Yılmaz, “Özellikle mide hastası olanlar bu ilaçları içemeyebilir. Oysa limon, portakal ve greyfurt suyunun kullanımı kolay ve ilaca eşdeğer sitrat miktarı sağlayabildiği için hastalarımıza önerilebilir.

Turunçgillerin dışında da bazı sebzelerin de içeriğinde sitratın fazla olduğu belirlendi. Kliniğimizde yapılan bir laboratuvar çalışmasında taze sıkılmış domates suyunun da idrardaki sitrat miktarını limon kadar artırabildiği ortaya kondu. Çeri olarak bildiğimiz tür ile bahçe domatesi ya da sera domatesi arasında sitrat açısından fark olmadığını tespit ettik” diye konuştu.

Türkiye’de özellikle böbreklerinde taş olan pek çok hastanın gilaburu meyvesini tükettiğini belirten Yılmaz, bu meyvenin de taş oluşumunda koruyucu özelliğiyle ilgili araştırmalar bulunduğunu aktardı.

Prof. Dr. Erdal Yılmaz, gilaburu suyunda da limon, portakal, greyfurt ve domatesteki kadar sitrat olduğunu sözlerine ekledi.

“Böbrek Taşına İyi Gelen Mucize İçecek” üzerine 1 yorum.

  1. Ben 47 yaşındayım 18 yaşında kum dokmekle başladı 20 yaşınfan sonra her sene taş düşürmeye başladım 25/35 yaşları arası 8 ayda9ayda bi düşürmeye başladım 40 /45 yaşlarında 4/5 ayda bi düşürmeye başladim busırada gilaboru suyuda içiyordum sancım oldugu zaman her taşdüşürmede açile gidiyordum agrı kesiçi iğne ve hapını kullanıyordum 46 yaşında butaşım çogaldı gilaboru suyunu sunyerine içiyordum ama fayda etmedi taş mesenemi tıkadı işiyemedim igne uçügibikanla karısık çiş yapıyordum doktora gittim doktoe tomografi çekti sag böbrekte sol böbrekte ve mesanemde taş oldugunu söyledi ama mesanemdekini norkozla bayıltıp penistennhortumla cıkartacagız dedi ben2/3 gün sonra dedim çiş yaparken kan pıhtısı kan la karısık geliyordu internetten araştırdım 3 limonu ufak kare şeklinde dogradım 1su bardagı hakiki zeytin yagıyla limonları karıştırdım çamkavonozda sabaha kadar camın dışına bıraktım kavonozun agzını inçe bezle kapattım sabah aç karnıma yedim 2 günü çişimi yaparken tabiki bu çiş yaparken çok ama çok zorlandım sonunda taşı düşürdüm allah şükür 1yıldır bir şeyim yok ama busırada devamlı limon suyunu eksik etmiyorumbazençayla içiyorum bazen limonata yapıp içiyom bazen kabullarıyla yiyorum yani limonla birlikteyi taşın düşmanı limon limon 44yaşın da doktor bana taş yapmaması içi hap vermişti o hap yavaşlatmıştı ama çözüm olmamıştı limon limon

Bir cevap yazın