Bozuk Kıyma Ya da Et Nasıl Anlaşılır

Özellikle et gibi ürünleri tazeyken tüketmek oldukça önemlidir. Bekletilen et bozulur ve fark edilmeden tüketilir ise, zehirlenmelere sebep olabilir. Peki bozuk et nasıl anlaşılır?

Etin rengine bakın

Etin bozuk olup olmadığını anlamanın en kolay yolu renginin kontrol edilmesidir. Taze et, kırmızı ve parlak bir görünüme sahiptir. Eğer et bekletildikten sonra rengi mora dönmeye başlamış ise, bu etin bayatlamaya başladığı gösterir. Et üzerinde yeşil veya siyah noktalar var ise, bu durum etin tamamen bozulduğunun bir ifadesidir. Bu şekilde olan etler tüketilmemelidir.

Kokusuna dikkat edin

Etin bozulup bozulmadığını anlamanın bir diğer yolu da kokusuna dikkat etmektir. Bozulmaya başlayan et koku yaymaya başlayarak da kendini belli edebilmektedir. Özellikle bozuk yumurta kokusu veya ekşi bir koku var ise et tamamen bozulmuştur.

Elde yapışkan his bırakıyorsa

Sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olan taze et, elde yapışkan bir his bırakıyorsa bozulmaya başlamış anlamına gelmektedir. Taze et parlak olur ve dokuduğunuzda elinize yapışmaz.

Piştikten sonra…

Taze et diri ve yumuşak olur, piştikten sonra ağızda kolay dağılır, kolay dilimlenir.

Oksijenle teması olmayan, vakumlu paketteki kırmızı etlerin ve kıymaların rengi bordo ya da morumsudur. Havayla temas sonrasında, miyoglobin adı verilen hücreler oksijenle temas eder ve etin rengi kırmızı halini alır.

Buzdolabında saklanan kıyma yaklaşık 2 günün sonunda renk değiştirmeye başlar. Bu değişimin sebebi miyoglobin hücrelerinin kimyasal değişimleridir. Bekleyen kıymanın rengi kahverengiye döner. Ancak renk değişimi tek başına bozulmanın işareti değildir. Kırmızı et, demir ve yağ ile birlikte birçok bileşen içerir. İşleme maruz kalan etlerde yeşilimsi renkler de oluşabilir.

BOZUK KIYMANIN BELİRTİLERİ

  • – Rengi kahverengidir.
  • – Kötü kokuludur.
  • – Dokunulduğunda yapışkan bir temasa sahiptir.

KIYMA ALIŞVERİŞİ YAPARKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Çiğ etleri mutlaka market alışverişinin sonunda yapın. Çok kolay bir şekilde bozulabilen kırmızı et, bakterilerin ürememesi için soğuk tutulmalıdır.

Marketten gelir gelmez kıymayı buzdolabına koyun.

Buzdolabındaki etin maksimum 3 gün içerisinde tüketilmesi gerekir.

Hemen kullanmayacağınız kıymayı, bekletmeden porsiyonlara ayırıp dondurucuya yerleştirin. Dondurulup çözülmüş kıymaları tekrar dondurarak saklamayın.

Bir cevap yazın