Brokolinin Sıhhate 8 Fantastik Verimi

Brokoliden en iyi biçimde faydalanmak için ham yemek en iyisidir. Brokolinin günlük nasihat edilen C vitamini ölçüsünün % 150’sini sağlayabileceğini öğreniyor muydunuz?

Brokoli, dünyada en çok öğrenilen yeşil sebzelerden biridir. Hem mutfak kullanımı hem de gıda kıymetleri için takdir edilir.

Herkesin favorisi olmadığı halde, bir hayli şahıs bedenine ne kadar iyi geldiğini öğrenerek, perhizine dahil etmeye başlamış durumda.

Besin kıymetleri bütün olan bir besindir ve günlük önerilen 100 gramlık C vitamini ölçüsünün % 150’sini sağlar.

Buna ek olarak, natürel olarak B kompleks vitaminleri, zorunlu mineraller ve oksidatif zararla gayret eden eforlu antioksidanlar taşır.

Bunlar yetmezmiş gibi, çok az kalori kapsar, klorofil seviyesi yüksektir ve göz problemleri için tesirli bir rehabilitasyon olduğu ortaya konmuştur.

Brokolinin fantastik verimleri hala iyi öğrenilmediği için, bedeninize sağladığı 8 esas avantajı bu yazımızda paylaşmak istiyoruz.

1. Bedeninize detoks mevzusunda dayanakçı olur

Kumpaslı brokoli tüketimi, karaciğerinizi atık maddelerin filtrelenmesi ve yok edilmesi açısından destekler.

İçindeki antioksidanlar, vitaminler ve mineraller kanınızdaki zehirli maddeleri eksiltir ve boşaltma sisteminiz yoluyla atılmalarını teşvik eder.

Hepsinden ehemmiyetlisi, detoks için faydaları brokoli yedikten bir iki hafta sonra dahi devam edebilir.

2. Göz sıhhatinizi geliştirir

Bu sebze, göz sıhhatinizin korunması ve geliştirilmesi için en iyi besinlerden biridir.

Gözlerde, ışık başkalaşımlarına geçim sağlamak için zorunlu olan B12 vitamini olarak da öğrenilen riboflavin açısından zengindir.

Bir B12 vitamini beceriksizliği inflamatuvar meselelere, flu görme ve oküler strese yol açabilir.

Ayrıca lutein ve zeaxanthin gibi, gözlerin sıhhatli kalmasında çok ehemmiyetli bir rol oynayan, iki karotenoid taşır.

Her ikisi de maküla yozlaşmayı ve katarakt gibi göz bozuklukları tehlikesini eksiltmeye dayanakçı olur.

3. İhtiyarlama sürecini yavaşlatır

Bir parça brokoli yediğiniz zaman, bedene sulforafan ismi verilen bir madde bırakılır.

Bu, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeye dayanakçı olur ve artrit, kardiyovasküler şartlar ve Alzheimer hastalığı gibi ihtiyarlamayla ilişkili yaygın hastalık tehlikesini düşürmeye dayanakçı olur.

Bu madde, brokolideki değişik antioksidanlarla beraber, cildinizi gözetmeye ve buruşukluklar gibi erken ihtiyarlama bulgularını önlemeye dayanakçı olur.

4. Kalp ve damar sıhhatini destekler

Brokoli, kumpaslı aralıklarla harcandığında damarlarınızdaki kan tazyikini ve kolesterol seviyelerini düşüren, lif bakımından zengin bir yiyecek maddesidir.

İçindeki sulforafan adlı bileşen, atardamarlarındaki plak yaradılışını ihtiyata vazifesini üstlenen bir proteini aktifleştirir.

Ek olarak, dolaşım sisteminizdeki problemleri önleyen ve hücrelerinizi gözeten eforlu bir anti-inflamatuar içermektedir.

5. Osteoartriti önler

Bunu öğrenmeyebilirsiniz, ancak turpgillerden olan bu sebze, en iyi nebatsal kalsiyum kaynaklarından biridir.

Kumpaslı tüketimi artrit ve osteoartrit gibi eklem ve kemik problemlerini yavaşlatır.

Sulforafanın, kemikleri gözeten kıkırdakların ayrılınmasını süratlendiren bir enzimi bloke ettiği ortaya konmuştur.

6. Enflamasyonu hakimiyet eder

Enflamasyon, bedeninizin travma, hasarlı madde birikimi ya da akışkan tutulumu sebebiyle ortaya koyduğu bir korunma mekanizmasıdır.

Bu, iyileşme sürecinin bir parçası olmakla beraber, -özellikle de zamanında ilgilenilmemişse- değişik bozuklukların tetiklenmesine neden olabilir.

Sağlık uzmanları, enflamasyonu hakimiyet altında yakalamaya dayanakçı olmak içinbrokoli ve değişik yeşil sebzeleri yemenizi önerir; çünkü bunlar, izotiosiyanat ismi verilen bir madde kapsar.

7. Cildin sıhhatini iyileştirir

Brokoli yemek cildinizin sıhhatli olmasını sağlar. Bu sebze cildinizin sağlam, sıhhatli ve elastik olmasına dayanakçı olan natürel bir vitamin, mineral ve esansiyel yağ asitleri kaynağıdır.

Ayrıca hür radikallerin hücrelere hasar vermesini önleyen antioksidanlar olarak da öğrenilen A ve E vitaminleri açısından çok zengindir.

Aynı zamanda cildinizi genç yakalayan kolajen ve elastin bakımından gereksinim dinlediğimiz besleyici C vitaminini de kapsar.

Daha bitmedi, brokolide daha aşırısı var: UVA ışınlarının neden olduğu hasarı en aza indirirken cildinizin hücre çeperlerini gözetmeye dahi dayanakçı olur.

8. Kansızlığı önlemeye dayanakçı olur

Yüksek demir içeriği ve yüksek nitelikli protein seviyeleri sebebiyle, bu sebzeyi perhizinize ilave etmek, kansızlık ve bitkinliğin önlenmesi için müthiş bir yoldur.

Kumpaslı brokoli yemek, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin yapımını artırır. Bunlar, bedeninizin gıda maddelerini muntazam biçimde kullanması için gereklidir.

Brokoliyi bayağı perhizinizin bir parçası olarak harcayın ve tadını çıkarın! Yeşil smoothie’lerde ve meyve sularında dahi brokoli kullanabilirsiniz. Afallatıcı lezzetler elde edeceksiniz!

İçindeki bir hayli gıda maddesinden en iyi biçimde faydalanmak istiyorsanız ham yemenin önerildiğini unutmayın.

Bir cevap yazın