Bu 7 Gıdayı Harcamak Horlamanızı Durdurmaya Destekçi Olabilir

Horluyor musunuz? Bu şahane besinlerden kimilerini beslenme alışkanlığınıza ilave etmeyi deneyin!

Horlamak, solunum yollarında alana gelen bir zorlanmadan ya da tıkanıklıktan dolayı oluşan rahatsız edici bir sestir.

Tekrarlanmasıyla uykuyu parçaladığı ve rahatça dinlenmeyi yasakladığı için en asap bozucu gece rahatsızlıklarından biri olarak nitelendirilir.

Horlamak çoğu gidişatta hafif derecede ya da geçici olsa da obstrüktif uyku apnesi suratından hekime gitmek zorunda kalan bireyler de vardır. Bu rahatsızlık, soluk almada 10 saniyeden fazla geçici bir kesintiye neden olan güçlü bir solunum eforluğudur. 

Oksijen seviyemiz düştükçe horlayarak tekerrür basmakalıp bir biçimde fakat yüksek sesle soluk alıp vermeye başlarız, bu da havanın dar bir solunum kanalından geçmeye çalıştığının göstergesidir.

Bir Hayli gidişatta tıbbi müdahale gerekeceği gibi bu meseleyi ehemmiyetli miktarda eksiltmeye destekçi olacak bazı alışkanlıklar da vardır.

Örneğin bazı gıdalar, solunum kanallarını hafifleten ve yatarken horlama olasılığınızı eksilten özelliklere ve gıda maddelerine sahiptir.

Aşağıda, bu meseleye destekçi olacak en iyi 7 gıdayı sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Tofu

Tofu Doğu Asya’dan gelen bir besindir. Sütten peynir imaline eş bir biçimdesoya sütünü topaklaştırıp sıkıştırma harekâtından geçirerek elde edilir.

Yumuşak yapısı ve beyaz kremsi rengine ek olarak içeriğindeki yüksek gıda kıymeti ve düşük kalorisiyle nitelendirilir.

Sıhhatli bir biçimde kilo vermeye destekçi bir gıda olarak bilinse de aynı zamanda kesintisiz horlamaya iyi gelecek bir rehabilitasyon yöntemidir.

Bunun nedeni yatarken boğazı gevşetmesi ve soluğunuzun sürekli ve rahat olmasını sağlamasıdır. 

2. Bal

İçeriğindeki ehemmiyetli gıda maddeleri ve natürel şekeriyle seçim edilen bal, uyku niteliğini etkileyen bir hayli rahatsızlıkla çaba etmek için şahane bir gıdadır. 

Boğazı ve solunum yollarını yumuşatmasıyla tıkanıklıktan kaynaklanan horlamayı yasaklamak için idealdir. 

Buna ek olarak, harcandığında derin uykuyu ve onarımı destekleyen bir kimsayal olan melatonin imalini teşvik eder.

3. Yağlı balık

Yağlı balıkların her çeşidi yüksek ölçüde antioksidan ve omega-3 yağ asidi kapsar, böylece beden tarafından emildiğinde sıhhate bir hayli doğrultudan fayda sağlar.

Haftada en az 2 kere bu cins balıkları harcamak arterleri pakler, fazla kolesterolü eksiltir ve kardiyovasküler rahatsızlıkların yaradılışını önler.

Ayrıca, horlamayla baş etmeye çalışan bireyler için destekleyici bir gıda kaynağıdır zira içeriğindeki natürel yağlar boğazdaki adaleleri gevşetir ve solunum eforluklarını eksiltir.

4. Sarımsak

Sarımsak emildikten sonra solunum yolundaki tıkanıklığı açan ve enfeksiyonların yaradılışını önleyen kükürtlü maddeler kapsar.

Çiğ olarak harcandığında boğazda anti-enflamatuvar bir tesiri olur, böylece uykuda horlarken çıkan rahatsız edici solunum seslerini eksiltir.

5. Zeytinyağı

Beslenme alışkanlığımıza ilave edebileceğimiz en yararlı yağlardan biri olarak görülen zeytinyağı, rahatsızlık veren ve tekerrür eden horlamaya karşı iyi bir rehabilitasyon yöntemidir.

Ehemmiyetli yağ asitleri ve anti-enflamatuvar bileşenler bakımından zengin olması daha nitelikli bir uyku sürüklemenizi sağlar. Bunu, solunum kanallarındaki tıkanıklık ya da daralmayı önleyerek yapar.

6. Badem

Badem, aynı zamanda badem sütü de olmak üzere, rahatsızlık veren gece horlamasıyla çaba etmek için iyi bir takattir.

Badem ehemmiyetli miktarda vitamin, mineral ve sıhhatli yağlar kapsar. Harcandığında boğaz dokularını kuvvetlendirir ve hafifletir, böylece soluk alırken oluşan titreşimlerden pek fazla etkilenmemesini sağlar.

Ayrıca, doygunluk hissi verdiği için acıkmadan kaynaklanan uyku ufalanmalarını eksiltir. 

7. Biberiye

Biberiye,  yemeklere lezzet katmasının yanı sıra güçlü iyileştirici yararlarıyla da sıhhati gözeten bir ottur.

Balgam söktürücü, anti-enflamatuvar ve tıkanıklığı açan özellikleriyle boğazdaki tahrişi rehabilitasyon etmeye destekçi olur. Bunun yanı sıra uyku apnesi ve horlamayı da eksiltir.

Ayrıca, solunum yollarının arınılmasını yardımlar. Bu da zehirli maddelerin atılmasına ve oksijenin bu yollardan basitçe geçmesine imkân sağlar.

Yukarıda bahsedilen gıdalar horlama için kalıcı bir çözüm olmamakla beraber kumpaslı olarak ya da her gün harcandığında bu rahatsızlık veren bulgularının eksilmesine destekçi olur.

Bunları beslenme alışkanlığınıza katmayı deneyin ve tam yararlarını keşfedin.

Bir cevap yazın