Bu Belirtileri Yok Saymayın

Drsağlık şişkinliğin en yaygın nedenlerini ve bundan nasıl kurtulacağını sizlere gösteriyor.

8. Tuz

Önerilen standart günde 5 g tuz (0.17 oz) ya da 1 çay kaşığı. Eğer daha fazla alırsak, vücudumuz sıvı birikmeye başlar .

Ne yapabilirsiniz: tuz tüketiminizi sınırlayın. Yemek yumuşak gözüküyor ise, otlar ve baharatlar kullanın.

7. Alerji

Şişkinliğe kaşıntı ve kızarıklık eşlik ederse, bu bir alerjidir .

Ne yapabilirsiniz: Şişkinlik hızla gelişiyorsa ve boynuna ve yüzüne ulaşmışsa, acilen tıbbi bakıma ihtiyacınız vardır. Şişkinlik küçükse, antihistaminikler yardımcı olacaktır.

6. Hormonlar

Hormonal yetmezlik, vücutta sıvı birikiminin diğer bir nedeni. Karın şişliği, şişmiş bacaklar veya kilo almışsanız, muhtemelen bir hormonal ödemdir.

Ne yapabilirsiniz: Diyetinizi değiştirin: protein açısından zengin gıdalar tüketin ve tatlı, baharatlı ve tuzlu gıdaları azaltın. Tedaviyi seçecek endokrinolog veya jinekoloğunuzu ziyaret edin.

5. Böbrek hastalıkları

Yüzünde çoğunlukla sabah ortaya çıkan şişme, böbreklerle ilgili sorunlara işaret edebilir.Buna ek olarak bel ağrısı ve idrar renginde bir değişiklik görebilirsiniz.

Neler yapabilirsiniz: Bir diyet uygulayın.Uyuyun (midenizde uyuduğunuzda yüzünüzde şişme meydana gelebilir). Bir nefrologu ziyaret edin.

4. Kalp hastalıkları

Bacaklar ve karın şişmesi göğüste ağrı, yorgunluk veya nefes darlığı eşliğinde kalp hastalıklarını gösterebilir.

Ne yapabilirsiniz: Kardiyak ödem evde tedavi edilmemelidir. Bir kardiyolog ziyaret etmelisin.

3. İlaçlar

Şişme, belirli ilaç türlerini almanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir – antipiretik, analjezik veya doğum kontrol hapları gibi.

Ne yapabilirsiniz: İlaç şişmeye neden oluyorsa, bir doktora danışın. Belki de bu gibi yan etkilere neden olmayan bir ilaçla değiştirilebilir.

2. Yaşam Tarzı

Günün çoğunu ayakta duran veya oturmak zorunda kalanların bacak ödemi olabilir.

Ne yapabilirsiniz:Bu gibi durumda olan kişilerin küçük bir egzersiz yapmaları için düzenli olarak mola vermeleri önerilir. Bacaklarınızı dinlendirmeniz de önerilir. Gün boyu ayakta duruyorsanız, oturup, kendinize masaj yapın ve rahat ayakkabı giyin.

1. Dehidrasyon (Susuzluk)

Dehidrasyonun ilk aşamasında, vücudunuz daha sonra sıvı biriktirmeye başlar . Sonuç olarak, ayak bilekleriniz ve göbeğinizin alt kısmı şişebilir.

Ne yapabilirsiniz: Günde en az 1.2 litre su için ve kahve, alkol ve gazlı içeceklerden kaçının.
Şişkinlik her zaman bir patolojiyi işaret etmez ve sıcak havalarda rahatsız edici ayakkabılardan veya çok miktarda sıvı ve tuzlu yiyecek tükettikten sonra sağlıklı insanlarda bile görünebilir .

Bir cevap yazın