Bu Riskinden Haberdar Her Gün Kullanıyoruz

Pek çok şahıs ağız çalkalama suyunu ağız kokusundan kurtulmak ve ağızdaki hasarlı bakterilerden kurtulmak için kullanıyor. Ancak uzmanlara göre bu pak alışkanlık ağızdaki bakterileri öldürürken kronik hastalığa yol açıyor.

Amerikalı bilim insanları günde 2 defa ağız gargarası kullanmanın tip 2 diyabet tehlikesini %50’ye kadar çoğaldırdığını ortaya çıkardı. Araştırmanın yazarı Prof. Kaumudi Joshipura ağız çalkalama suyunun hasarlı bakterilerle beraber diyabete ve obeziteye karşı gözeten faydalı bakterileri de öldürdüğünü açıkladı.

Harvard profesörü, yaygın bir biçimde kullanılan tam ağız çalkalama sularının aynı antibakteriyel malzemelerden oluştuğunu ve bu antibakteriyel malzemelerin hem hasarlı hem de faydalı bakterileri öldürdüğünü belirtti.

Araştırmaya katılan şahıslar arasında günde 2 defa ağız çalkalama suyu kullananların diyabet tehlikesinin %50’ye kadar çoğaldığı gözlemlendi. Daha evvel yapılan bir araştırmada ağızda bulunan faydalı bakterilerin diyabet ve obeziteye karşı gözettiği ortaya çıkmıştı.

Bir cevap yazın