Bunama Riskini Azaltan 6 Faydalı Alışkanlık

Bunamayı önlemek ve etkilerini azaltmak için sağlıklı ilişkiler kurmanın ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? Arkadaşlarınızla bağlantınızı korumak ve iyi hissetmek için birlikte çeşitli fiziksel aktiviteler yapmayı deneyin.

Bunama, beyin işlevinde önemli bir bozulmaya neden olan ve ilerleyen bir hastalıktır.

Ortaya çıktığında, düşünmenizi ve geçmişi hatırlama yetinizi etkiler. Beyin kimyanızın normal işlevlerinizi bile değiştirebilir.

Çoğu durumda genetik ve yaşlanmayla gelen değişimlerle ilgisi vardır. Bunların yanı sıra bunama, diğer bozuklukların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Bununla başa çıkmak için geliştirilen bazı tıbbi teknikler olsa da, bunama yaşlı nüfusta başkalarına bağımlılık yaratan en büyük problemlerden biri olmaya devam ediyor.

Bu nedenle, pek çok uzman beyninizi çalıştıracak ve bunamayı önleyecek aktiviteler yapmanızı öneriyor.

Bugünkü yazımızda, bu hastalığı önlemek için her gün yapabileceğiniz 6 şeyi detaylı bir şekilde anlatacağız.

1. Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak bunamayla ve yaşla birlikte ortaya çıkan diğer bilişsel sorunlarla karşı alabileceğiniz en etkili önlemdir.

Egzersiz yapmak çok faydalıdır çünkü beyin fonksiyonu için oldukça önemli olanolan dolaşımı ve kardiyovasküler sağlığı korur.

Öneriler

 • Günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın.
 • Kardiyovasküler sağlığınızı korumak için yapılan egzersizleri kuvvet antrenmanlarıyla birleştiren bir spor programı yapın.

2. Sigarayı bırakın

Sigara içen ya da sürekli sigara dumanına maruz kalan insanlar Alzheimer hastalığını ve yaşam kalitesini önemli derecede düşürebilecek diğer bunama tiplerini geliştirme açısından daha yüksek bir risk altındadır.

Sigarayı bırakmak ve tam bir detoks programı uygulamak bu ciddi sonuçlardan kaçınmak için çok önemli olabilir.

Öneriler

 • Çevrenizde sigara içen bir grup insan varsa, bu durum sağlığınızı etkilemeden önce bu kötü alışkanlığı kırmak için bazı alışkanlıklar edinmeye çalışın.Toplu bir şekilde sigarayı bırakmayı deneyebilirsiniz. Sonuçta bu herkes için en sağlıklı yol olur!
 • Sigarayı bırakmak için, rahatlatıcı çaylar içmeyi deneyebilir, aklınızı başka şeylerle meşgul etmeye çalışabilirsiniz.

3. Her gün bir şeyler okuyun

Okuma alışkanlığı, nörodejeneratif hastalıkların başlamasını önlemek için beyninizi eğitmenin ve güçlendirmenin en iyi yollarından biridir.

Bir şeyler okuduğunuzda, yaratıcılığınızı ve diğer bilişsel yeteneklerinizi geliştiren bazı önemli işlevler bellekte etkinleştirilir.

Öneriler

 • Boş zamanınızda ilginizi çeken konular hakkında yazılar okuyun.
 • Gözünüze çarpan bir kitabı okumaya başlayın.
 • Her gece uyumadan önce bir şeyler okumayı deneyin.

4. Beyninizi zorlayacak aktiviteler yapın

Beyninizi zorlayan faaliyetler, hafızanızı, düşünme kabiliyetiniz ve diğer önemli işlevleri güçlendirmenin harika bir yoludur.

Matematik problemleri çözmek, bulmaca çözmek ve başka düşünce egzersizleri yapmak yetişkinlik döneminde hafıza kaybı riskini azaltabilir.

Öneriler

 • Bulmaca çözün, sudoku oynayın ya da herhangi bir strateji oyunu oynayın.
 • Matematik problemleri çözün.
 • Yeni bir dil öğrenin.
 • Kalemi kağıttan kaldırmadan yazı yazmaya çalışın.

5. Sağlıklı beslenin

Beslenme, beyninizin sağlığında çok önemli bir rol oynar. İster inanın ister inanmayın, tükettiğiniz besinler beyninizin ne kadar iyi çalışacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Antioksidanlar ve gerekli besin öğeleri bakımından zengin sağlıklı gıdalar yemek, hücresel oksijen düzeylerini korumaya yardımcı olur ve hücreleri sürekli olarak yeniler.

Ancak, doymuş yağ, şeker ve diğer endüstriyel katkı maddeleri bakımından zengin gıdalar bilişsel işlevlerinizi kaybetmenizi hızlandırabilir.

Öneriler

 • Bol miktarda meyve ve sebze içeren, kalorisi belirlenmiş bir beslenme planı hazırlayın.
 • Gün içinde tükettiğiniz su ve diğer sağlıklı içeceklerin miktarını artırın.
 • Sağlıklı esansiyel amino asitler ve kompleks karbonhidratlar bakımından zengin besinlerin tüketimini artırmayı unutmayın.
 • Omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdaları tüketin.
 • İşlenmiş ürünler ve çok tuzlu yiyeceklerden uzak durun.

6. Aile ve arkadaşlık ilişkilerini önemseyin

Sosyal ilişkiler, beynin sürekli çalışmasını teşvik eder ve iyi hissettirir. Her ikisi de yaşlılık döneminde bunamanın önüne geçmeye yardımcı olur.

Düzenli olarak etkileşime girdiğiniz bir grup akrabanızın ve arkadaşlarınızla irtibatı kesmemek, hafızanızı geliştirmeye yardımcı olur ve yalnızlık ve depresyon duygularını önler.

Öneriler

 • Boş zamanlarınızı en yakın arkadaşlarınızla birlikte geçirin.
 • Arkadaşlarınızla ve ailenizle eğlenceli planlar yapın.
 • Üzgün ya da mutsuz hissettiğinizde arkadaşlarınızla görüşün.

Tüm bunlar, zamanın geçmesine rağmen beyninizi aktif ve güçlü tutmak için mükemmel bir destek sistemi olabilir. Onları günlük hayatınıza dahil etmeye çalışın, farkı kesinlikle göreceksiniz!

Bir Cevap Yazın