Bunu yapanın ömrü uzuyor

Yapılan bir araştırma şınav ve mekik eşi adale geliştirici hareketlerin erken vefat tehlikesini eksilttiğini ortaya koydu.

Avustralya’da yürütülen bir araştırma, şınav ve mekik sürüklemek gibi adale geliştirici egzersizlerin insan sıhhati üzerinde aerobik kadar tesirli olduğunu ortaya koydu.

Sydney Üniversitesinde yürütülen çalışmaya kardiyovasküler rahatsızlıklar ya da kanserden muzdarip 80 bin birey katıldı.

Çalışma neticesinde şınav ve mekik egzersizlerini kumpaslı yapmanın erken vefat tehlikesini yüzde 23 ve kanserle ilişkili vefat tehlikesini de yüzde 31 eksilttiği görüldü.

Araştırma takımının lideri Doç. Emmanuel Stamatakis, çalışmanın adale geliştirici egzersizlerin insan sıhhati üzerinde koşma, bisiklete binme ya da aerobik kadar tesirli olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Genellikle adale geliştirici egzersizlerin kamu sıhhati yetkilileri tarafından çok da dikkate alınmadığını ifade eden Stamatakis, hakikatinde bu tip egzersizlerin özelikle kanser sebebiyle vefat tehlikesini eksiltmesi güzergahından daha da tesirli olabileceğini belirtti.

Araştırmanın neticeleri “American Journal of Epidemiology” mecmuasından yayımlandı.

Dünya Sağlık Teşkilatı, erişkinlere her hafta için 150 dakikalık aerobik ve haftanın iki günü de adale geliştirme hareketleri yapmasını öneriyor.

Bir cevap yazın