Bunu Yapınca Yemekleriniz İnanilmaz Lezzetli Oluyor

Her gün yemek yapmak o kadar sıradan bir hale geliyor ki rutine dönen her iş gibi bu da bizi yaratıcılıktan ve sevinç almaktan uzaklaştırıyor. Bu içeriğimizde sizlere mutfaktaki rutinden dolayı kaybetmiş olduğunuz cümbüşü geri kazandırıyoruz.

Yemek yapmaktan zevk alan ve rutine dönse dahi yaratıcılığını kaybetmemiş insanlar var ve onların yaptığı yemekler daha lezzetli oluyor ayrıca onları çalışırken izlemek oldukça sevinç verici bir etkinlik oluyor. Sizin bir noksanınız olmadığına ve isterseniz sizin de az efor ile şahane yemekler yapabileceğinizi bildiğimiz için size azıcık dayanakçı olmaya karar verdik.

Drsağlık bu içeriğinde sizlere emin başlı bazı tasvirlerin püf noktalarını anlatıyor. Sonuna kadar okumayı umursamama etmeyin ve yemek yapmayı cümbüşlü hale getirmek isteyen tüm beğendiklerinizle paylaşın.

Düz bir kek pişirmek hakikatinde o kadar da güç değil

Kekinizin üstünün kabarmasını ve çatlamasını istemiyorsanız pişme esnasında kekiniz kabarmaya başladığında üzerini ıslak bir havlu ile kapatın. Bu usul şahane kekler pişirmenizi sağlayacak.

Artık balıklar tavaya yapışmayacak.

Tavaya yapışan balık teni hem balığın tüm nemini öldürüp kuru bir balık yemenize neden oluyor hem de arınması gerçekten bir eziyet haline geliyor değil mi? Çok basit bir usulümüz var. Tavanız sıcak ancak yağınız soğukken balıkları tavaya yerleştirin.

Karamelize şeker tüm tatlılarınıza şahane lezzetler katacak.

Fırında pişirdiğiniz tüm tatlı ve kurabiyeleriniz için karamelize ettiğiniz toz şekeri kullanın. Ocakta yağsız bir biçimde şekerin altını açın ve yavaş yavaş renginin kahverengiye dönmesini izleyin. Karamelize olmuş şekerinizi zamanı geldiğinde rahatlıkla kullanın ve tatlılarınız herkesin favorisi olsun.

Limon sıkarken çekirdeklerden kurtulun.

Limonları ortadan keserek tülbent veya bir kefe içine koyarsanız hem limonun tüm suyunu alırsınız hem de çekirdeklerden kurtulmuş olursunuz.

Keki evde yapmak basit, ya taşımak?

Keki hazırlayıp sonrasında bir yere taşırken zarar görmemesini sağlamak gerçekten güç bir iş. Neyse ki oldukça basit bir usulümüz var. Tek lüzumunuz olan şey kürdan! Kürdanlarınızı kekin üzerine yerleştirin ve üzerini streç film ile kaplayın. Böylece yaptığınız desenler bozulmayacak ve rahatlıkla istediğiniz yere taşıyabileceksiniz.

Çikolata eritmek artık çok basit.

Yarısı erimiş yarısı katı çikolata oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bazı kısımlar tencereye yapışırken bazı kısımların hala erimemiş olması işinizi güçleştiriyor ve sonrasındaki pakliği güçleştiriyor. Tek yapmanız gereken tencereye su doldurup sırça kaplara çikolataları doldurmak. Kapağını kapatın ve altını olabildiğince kısın. En fazla 15 dakika içerisinde tencerenin içinde kaynayan su çikolatayı rahatlıkla eritecektir.

Kuruyan ve ertesi gün yenmeyen keklere son!

Kekin kurumasını önlemek için tek yapmanız gereken keki gizlerken ekmek ve kürdan kullanmanız. Nasıl mı? Ekmekleri kekin kestiğiniz kenarlarına yerleştirin ve kürdanlar ile birbirine yakalatın. Bir dahaki sefer yerken ekmeklerin kurumuş ancak kekinizin ilk günkü gibi taze kaldığını göreceksiniz.

Mükemmel makarna yapmanın yolu

Makarna yapmak dünyanın en basit işi gibi görünse de hakikatinde birkaç püf noktasını bildiğinizde ortaya bu kadar kolay bir yemekle dahi şahaneler çıkarabilirsiniz.

  • Geniş bir tencereyi ocağa koyun ve altını açın.
  • Suyu kaynatın ve makarnayı içine atın. Bir iki damla yağ ve azıcık tuz koymayı umursamama etmeyin. Bütün pişmeden ocaktan alın.
  • Hoşça süzün ve başka bir tencerede üzerine dökeceğiniz sosu hazırladıktan sonra makarnayı içine koyup hoşça karıştırın.

Hangi fikirler güzelinize gitti? Yemek yaparken siz hangi usulleri kullanarak işinizi basitleştiriyorsunuz? Yorumlarda bize bahsetmekten çekinmeyin!

Bir cevap yazın