Bunu Yapmadan Zayıflamazsınız

Zayıflamanın gerçek ehemmiyetli adımının “yağdan kilo vermek” olduğunun altını çizen Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, “kiloyu yağdan verdiğinizde su ve adale kaybına mukayeseyle gözle görülebilir bir daralma alana gelecektir. Yağdan verilen kiloların da geri alınması daha güç olacaktır. Bedende fazla yağların verilmesi ise kalp, şeker, tansiyon, damar tıkanıklığı gibi hastalıklardan korunmaya destekçi olduğu rahatça gözlemlenecektir.” diye söylüyor.

Köşkeroğlu, söylemelerine şöyle devam ediyor;

Fit ve sıhhatli görünmek hepimizin hayalidir. Özellikle de düğünler, mezuniyetler, yaz ayları yanaşıyorsa kilo vermek bizim için ayrı bir ehemmiyet taşır. Peki bu vaziyetlerde nasıl beslenmeli, nasıl kilo vermeliyiz? Hepimizin etrafında süratli kilo verip tekerrür daha önceki kilolarına kavuşan bireylerde, verdiği kiloyu basit basit almayan bireylerde vardır. Neden araların da böyle bir fark var hiç düşündünüz mü?

Kilo üç yerden verilebilir, bedende bulunan sudan, adaleden ve yağ katmanından. Akışkan detoxları sayesinde süratli bir biçimde kiloyu sudan verdiğinizde ani bir kilo kaybı ile karşı karşıya gelebilir ama ertesi günlerde ise tekerrürden bir kilo çoğalışı ile karşılaşabilirsiniz. Bedende dehidrasyon başka bir deyişle “su kaybı” yaşanırsa, kalp ritminde bozulma, düşük tansiyon, böbrek meseleleri, yüksek tansiyon, şuur kaybı gibi gidişatlar alana gelebilir.

Bu surattan süratli olsun diye sudan kaybedilen kilolara dikkat edilmelidir.

Sıhhatsiz ve balanssız bir biçimde, yiyecek ögelerinizi yeterli ölçüde almadığınızda ise, adale kaybı alana gelebilir. Adale kaybı alana gelen bireylerde duruş bozukluğu, bitkinlik hissi, bedende sarkmalar ve metabolizmanın yavaşlaması gidişatı görülebilir.

“Ben bunların hepsine razıyım yalnızca kilo vereyim” diyorsanız da “geçmiş olsun”, metabolizmanın yavaşladığından kilo vermenizde duracak, hatta daha önceki yediklerinizi yeseniz dahi, ciddi kilo alma gidişatı alana gelecektir.

Peki neden kiloyu yağdan vermeliyiz?

Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu bu mevzunun en ehemmiyetli unsur olduğunu irdelerken mevzuya sarihlik getiriyor; Bedenimize aldığımız enerji kaynağı ne olursa olsun, aşırısı bedenimizde yağ olarak depolanacaktır. Bundan dolayı bir yiyecek bereketli diye çok harcanmaması gerekmektedir. Kiloyu yağdan verdiğinizde su ve adale kaybına mukayeseyle gözle görülebilir bir daralma alana gelecektir. Yağdan verilen kiloların da geri alınması daha güç olacaktır. Bedende fazla yağların verilmesi ise kalp, şeker, tansiyon, damar tıkanıklığı gibi hastalıklardan korunmaya destekçi olacaktır. Unutmayalım ki, çocukken yağ hücreleri fazla olan şahısların, hayatlarını da kilolu bir biçimde geçirme ihtimali, anne ve babaları kilolu olan çocukların ise kilolu olma ihtimali çoğalmaktadır. Bedendeki yağ ölçüsünün çoğalması ömür boyu sürecek kasvetlere yol açabilir, o surattan beden yağ oranına son derece dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın