Canan Karatay Ham Köfte Yiyenler İçin Ezber Bozdu

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Şanlıurfa yöresel yemeklerini sıhhat açısından değerlendirdi.

Mutfak Müzesi’nde bayanlar tarafından yapılan yemekleri tek tek araştırarak yorum yapan Prof. Dr. Canan Karatay, yöreye has yemeklerin kararsız edilmeden harcanabileceğini söyledi.

Şanlıurfa’ya has yöresel yemeklerin tanıtıldığı programda natürel olan her şeyin harcanmasını öneren Karatay, Şanlıurfa’nın dünyanın en iyi mutfağına sahip olduğunu belirtti.

Şanlıurfa’ya gelindiğinde her türlü yemeğinin rahatlıkla yenebileceğini söyleyen Canan Karatay, “Çok hoş ağırladınız.

Gerçekten konukseverliğiniz dillere epope, çok teşekkür ediyorum. Urfa’nın, bu yörenin yemek zenginliği yanılgıya bakmayın dünyanın hiçbir yerinde yok.

Doğallığı bozulmadan istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Doyuncaya kadar natürel olan her şeyi yiyebilirsiniz. Tabi en başta da Urfa’nın sadeyağı, tereyağı, İsotu ve öteki tüm mahsullerini şunu hiç korkmadan söyleyebilirim ki istediğiniz kadar harcayabilirsiniz” dedi.

‘LAHMACUN EN SIHHATLİ FAST FOOD, HAM KÖFTE SIHHATLİ YİYECEK’

Şanlıurfa’nın bırakılmaz lezzetlerin başında gelen lahmacun ve çiğköfte hakkında söylemede bulunan Karatay, “Yaz sebzeleri kurutulur kış aylarını harcanır. Kış aylarında patlıcan, biber, domates yenilmez.

12 ay patlıcan ve biber yemek doğru değildir. Zira insan bedeni mevsimlere göre programlanmıştır. Yaz aylarında tarla patlıcanı, domatesi ve biberi istediğimiz kadar yiyebiliriz. Kış mevsimi geldiğinde de kış sebzeleri besiniz. Ham köfte sağlıklıdır.

Zira pişmemiştir ve yanında turp ve yeşillik vardır. Zeytinyağı anne sütüyle hemen hemen aynıdır. Natürel pul biber rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Lahmacun en sıhhatli fast food. Zira içinde kıyma var, yağ var, sebze var, soğan var, karbonhidrat var” diye konuştu.

Programa ev sahipliği yaparak Canan Karatay’a eşlik eden Şanlıurfa Megakent Belediye Başkanı Nihat Çiftçi’nin eşi Sema Çiftçi, “Bu gün Dünya Bayanlar Günü faallikleri kapsamında Canan Öğretmenimizi Şanlıurfa’da ağırlıyoruz.

Bu gün Yemek Müzesinde Şanlıurfa’ya has yemeklerimizi tanıttık ve öğretmenimiz yemekleri açıkladı. Geldikleri için kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın