Canını Seven Bu Nebata Dikkat Etsin

Sinüzit ve hemoroit gibi rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülen “acı kavun” nebatının, sanıldığının aksine bünyede kalıcı zarar vazgeçebileceği, vefata dahi neden olabileceği bildirildi.

Nebatın 2 gramı alerjik tepkinlere bağlı ani soluk durması sebebiyle öldürücü tesire sahip. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Sanayi Nebatları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem, “acı kavun” nebatının Anadolu’da “Cırtlak”, “Cırt atan”, “Ebu Cehil karpuzu” gibi adlarla da anıldığını kaydetti.

Nebatın sinüzit ve hemoroit gibi rahatsızlıklara iyi geldiğini dinlediğini ifade eden Akınerdem, “Verimli bir nebat olsaydı Anadolu insanı bu nebata eşek hıyarı veya Ebu Cehil karpuzu demezdi. Kullananları gördüm. ‘Acı kavun kullandım hoşnut kaldım, hoşnut olmadım’ diyen de var, ‘kullandım neredeyse can veriyordum diyen de’ var” ifadesini kullandı.

GÖZLERİ ÂMÂ EDEBİLİR

Meyvesi olgunlaştığında içindeki tazyik 6 bara erişerek tohumlarını saatte 36 km süratle fırlatan acı kavunun gözleri âmâ edebileceğine dikkati sürükleyen Akınerdem, şunları söyledi:

“Fazla kullanımının özellikle alerjik bünyelere verdiği hasarı dinliyoruz. Acı kavun nebatının kullanımda dikkatli olunması gerekir. Gelişigüzel surata, göze, ağza sürerek veya ilaç gibi içilerek netlikle kullanılmamalıdır. Nebatın kullanımından kaynaklı kasvetler yaşanabilir. İnsanlar cılız düşebilir, zehirlenmeler yaşanabilir, bünyede bir ekip kalıcı tesir vazgeçebilir. Doğacak bebeklere çok ciddi hasar verebilir.”

“HİÇ KİMSE BUNU DİKEMEZ VEYA YETİŞTİREMEZ”

Nebatın kendiliğinden geliştiğini vurgulayan Akınerdem, “Hiç kimse bunu dikemez veya yetiştiremez. İmal alanlarının dışında, devrilmiş harabe yerlerde bol ölçülerde bulabilirsiniz.

Bu nebatın taze meyvesi bunaldığında, nebatın tohumlarını da kapsayan mukus eşi bir salgı fışkırtır. Olgunlaştıktan sonra patlayarak tohumları çevreye saçılıyor ve kendiliğinden yine yaşam buluyor. Bu özelliği sebebiyle, İngilizce’de ‘squirting cucumber’ fışkırtan hıyar olarak anılır. Kimse bu nebatı ticari olarak yetiştirmez” diye konuştu.

Bir cevap yazın