Çay Demlerken Lütfen Kendinizi Zehirlemeyin

EN LEZZETLİ ve SIHHATLİ KOŞULLARDA ÇAY NASIL DEMLENİR? Çay Demlerken Dikkat!

Kesinlikle Okuyun, Hasarlı Hale Nasıl Gelebiliyor?

Fazla yüksek ısı ile demlenen çayın harcanması halinde kansere kadar varabilen ciddi hasarlara neden olabileceğini belirten uzmanlar, çay demleme esnasında dikkat etmemiz gereken ehemmiyetli noktalara karşı uyarıyor.

Yüksek ısıyla demlenen çayın ehemmiyetli sıhhat meselelerine yol açtığı söyledi. Çayda bulunan tein ve tanen bileşiklerinin nebatın korunma sistemi için salgıladıkları salgılardır. Kusurlu çay demleme nedeniyle bu bileşiklerin faal hale gelebileceğini belirten uzmanlar, uzun süre bu bileşiklere maruz kalan şahıslarda kansere varabilecek kadar negatif hastalıklar görülebilir.

UZMANLAR ACI ÇAYA KARŞI DA UYARIYOR! ÇAY ACI İSE NETLİKLE İÇMEYİN!

DÜ Dekanı Prof. Dr. Bekir Bükün “Taze ve doğru şartlarda demlenmiş çayın tadının hoş ve apaçık olduğunu fakat bayatlamış çaylarda faalleşen teinlerden dolayı bu çayların ağızda acı bir tat vazgeçtiğini vurguladı. Bu surattan acı ve bayat çayları sakın içmeyin. Bu çaylarda tanenler faal hale gelmiştir.

KALİTELİ DOĞRU KOŞULLARA EN İYİ ÇAY NASIL DEMLENİR? İşte Uzmanından Çay Demlemenin Püf Noktası

Alt çaydanlıkta su kaynarken netlikle üst demlikte kuru çayı bekletmiyoruz. Zira alt demlikte su kaynarken üst demlikteki kuru çayın içerisindeki tanenlerin çözünme sürati daha da çoğalıyor, ayrıca bu gidişat çayın bayatlama zamanını da kısaltıyor.

Şimdi kısaca çay nasıl demlenir 2 değişik tanım ile anlatıyorum.

1. ÇAY DEMLEME USULÜ:

Su kaynadıktan sonra ocaktan alın, 1 -2 dakika kadar fokurdamanın ve fazla sıcaklığın geçmesi bekleyin. Ardından üst demliğe kuru çayı koyarak tek noktadan kaynamış suyu döküyoruz. Çayı demlerken kuru çay kabarıp üst yüzeye çıkmıyorsa, suyu dökme düzeyinde yanlışlık yapıyorsunuz demektir.

Çayın kabararak üst surata çıkması ve vasati 15 dakika sonra kendiliğinden çökeren üst yüzeyin köpüklü ve sarı bir görünüm alması gerekiyor. Böyle bir görünüm aldığında çayınız hazır demektir.

2. USUL KURU ÇAYI KAYNAMIŞ SUYUN ÜZERİNE KOYMA TEKNİĞİ;

Suyu kaynatarak üst demliğe boşaltın. Suyun ocakta ateşte kaynamasına dikkat edin. Başka Bir Deyişle direk ketıldan alarak kullanmayın. Üst demliğe kaynamış suyu koyduktan 1 dakika sonra kuru çayı suyun üzerine döküyoruz. Demliğin kapağını kapatarak vasati 20 dakika hiç kıpırdatmadan demlenmesini bekliyoruz.

Çay Demleme ile alakalı ufak bir püf nokta; Çayın alkali hale gelmesi ve aromasının çoğalması, ayrıca bazı kaynaklara göre renginin daha kırmızı, başka bir deyişle tavşan kanı çay olması için kaynayan suya demlemeden evvel çok az yarım çay kaşığından da az karbonat ilave edebilirsiniz.

Ayrıca çaya netlikle şeker atmayın. Onun yerine kuru meyve incir, kayısı, yaban mersini vs. ile beraber için. Bir vakit sonra çayın hakikat lezzetini netlikle alacaksınız.

Okuyup hoşlandıysanız kesinlikle bu yazıyı dostlarınızla paylaşın. Herkes doğru çay demleme tekniğini bilsin. Hep birlikte lezzetli ve sıhhatli çay içelim. sağlıcakla…

Bir cevap yazın