Çekirdeğini Sakın Yemeyin

Kış aylarının bırakılmazı ve narenciyenin baş tacı olan mandalina C vitamini başta olmak üzere kapsadığı A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile bütün bir sıhhat ambarı. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekten kanser tehlikesini düşürmeye, iştah hakimiyetini sağlamaktan yüksek kan tazyikini önlemeye kadar sıhhatimiz üzerinde pek çok ehemmiyetli faydalar sağlıyor.

Bu sebeple sofralarımızda kumpaslı olarak bulunmayı aşırısıyla hak ediyor. Ancak mandalinanın bereketlerinden en tesirli biçimde faydalanmak için bazı kaidelere dikkat etmek gerekiyor. Misalin bol gözenekli bir kabuğa sahip olan mandalina öteki narenciyeye göre daha acele su kaybettiği için aldıktan sonra 2-3 gün içinde harcamanız biyo bereketliliği açısından ehemmiyetli. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Müzeyyen Çelik mandalinanın sıhhatimiz üzerindeki ehemmiyetli faydalarını anlattı, harcarken nelere dikkat etmemiz gerektiği mevzusunda önemli uyarılarda bulundu!

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Zengin C vitamini içeriği ve flavonoidler sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine katkı sağlıyor.

YENİ HÜCRELERİN YARADILIŞINI DESTEKLİYOR

B vitamininden de oldukça zengin olan mandalina bedende Deoksirübo Nükleik Asit ve RNA yaradılışında vazife alarak yeni hücrelerin oluşmasını destekliyor.

KANSERE KALKAN OLUYOR

İçeriğindeki folat sayesinde kansere yol açabilecek Deoksirübo Nükleik Asit farklılıklarını önleyerek akciğer, meme, sütun, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser cinslerinin gelişimini önlemede tesirli oluyor.

İŞTAH HAKİMİYETİNİ SAĞLIYOR

İçeriğindeki çözünür lif olan pektin daha uzun müddet tokluk sağlıyor. Yapılan çalışmalara göre, mandalina obezite meseleyi olan bireylerde iştah hakimiyetine katkıda bulunarak kalori alımını azaltıyor.

YÜKSEK KAN BASINCINI ÖNLÜYOR

Mandalinanın potasyum içeriğiyle yüksek kan tazyikini önleyerek kalp krizi tehlikesini eksilttiği de, yapılan çalışmalar neticesinde tespit edilen yararları arasında yer alıyor. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Müzeyyen Çelik ayrıca içeriğindeki flavonoidler sayesinde kolesterolün düşmesinde de tesirli olduğunu belirtiyor.

KEMİK ERİMESİNE KARŞI TESİRLİ

Potasyum aynı zamanda kemik sıhhati için de lüzumlu olan bir mineral. Mandalina kapsadığı potasyum ve A vitamini sayesinde sıhhatli kemik gelişiminin sağlanmasında ve kemik erimesinin önlenmesinde tesirli oluyor.

YARALARIN DAHA SÜRATLİ İYİLEŞMESİNE KATKI SAĞLIYOR

Mandalinada bolca bulunan C vitamini bedende kollajen birleşimi için ehemmiyetli. Kollajen yaraların süratli iyileşmesini sağlıyor.

DEMİRİN EMİLİMİNİ ARTIRIYOR

C vitamini aynı zamanda yiyeceklerle alınan demirin bedendeki emilimini artırıyor.

GÖZ HASTALIKLARINI GECİKTİREBİLİYOR

Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sıhhati için de ehemmiyetli. A vitaminin yeterli alınması başta gece âmâlığı olmak üzere makula yozlaşmayı ve katarakt yaradılışını geciktiriyor.

KAN ŞEKERİ DALGALANMALARINA KARŞI TESİRLİ

Mandalinada bulunan flavonoidler diyabetle savaşmada da rol oynuyorlar. Flavonoidler hastalığa neden olan molekülleri nötralize eden antioksidanlar. Uygun porsiyon harcandığında 1 porsiyon meyve=2 minik mandalina kan şekerindeki dalgalanmaları önleyerek tatlıya olan lüzumu azaltıyor.

ÜÇ KAİDEYE DİKKAT!

KABUĞUNU SAKIN ATMAYIN

Mandalina kabuğunun altındaki beyaz lifler selülozik maddeler bakımından zengin oldukları için sindirim siteminin daha faal çalışmasında tesirli oluyorlar. Ayrıca beyaz liflerin içeriğindeki pektin de perhiz lifinin bir bileşeni olduğu için kolesterolün düşürülmesine takviyeci oluyor ve kan şekeri balansı sağlıyor. Bu sebeple mandalinanın beyaz kısımlarının atmayın ve meyveyle beraber tüketin.

PORSİYON HAKİMİYETİNE DİKKAT!

C vitamini suda eriyen bir vitamin olduğu için aşırısı depolanmıyor, atılıyor. Bu sebeple yüksek ölçüde harcanan mandalinanın da 1 porsiyon 2 minik adet mandalinanın da bedene sağlayacağı vitamin aynı. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Müzeyyen Çelik ayrıca yüksek ölçülerde harcanmasının bazı sıhhat problemlerine neden olabileceğini belirterek, “Alıngan bünyelerde ciltte kızarma ve döküntü gibi alerjik tepkinler oluşabiliyor. Bunun yanı sıra içeriğindeki fruktoz şekeri sebebiyle diyabet hastalarında kan şekerinin yükselmesine neden olabiliyor. Bu sebeple mandalina harcarken porsiyon hakimiyeti çok ehemmiyetli.” diyor.

ÇEKİRDEĞİ VARSA, KESİNLİKLE ÇIKARIN

Çekirdeksiz cinsleri de bulunana mandalinayı harcarken çekirdeklerinin çıkarılması gerekiyor. Zira çekirdeği apandisit uzvunun tıkanmasına yol açabiliyor.

Bir cevap yazın