Çetenin Ona Saldıracağını Düşündü. Ancak Çetenin Yaptığı Şey Vakayı Dinleyen Herkes Tarafından Takdir Edildi

Hadise, 20 yaşındaki İsveçli blogger Marwa Karim tarafından ele alınan bir yazı ile başladı. Karim, bayanlara tecavüz ettikleri ve kötü davrandıkları sürece erkeklerden nefret etmeye devam edeceğini yazdı. Yazının yayımlanmasının ardından rakamsız vefat tehdidi aldı.

Mahallî bir gazeteye “Bence tam erkekler ablavut. Son günlerde ise erkeklerden kendim ve ailem ismine vefat tehditleri alıyorum” diye beyanat verdi.

Birkaç gün evvel çete azalarının onun hakkında konuşarak yanaştıklarını gördü. Otobüsten indiğinde ise yazarı takip etmeyi sürdürdüler. Karim, korktu ve çete azalarının ona hasar vereceğini düşündü. Ancak, hadisenin göründüğü gibi asıllaşmadığı ortaya çıktı.

Marwa, yaşananları Facebook’taki paylaşımında şöyle anlattı:

Beş erkek benimle aynı durakta otobüsten indi. Birisi, “Bu, o” dedi. Değişiği, “Yanılıyorsun. Emin misin?” diye sordu. İlk konuşan, “Yemin ederim. Ona çok benziyor” dedi ve üçüncüsü de, “Şayet oysa, yemin ederim ki söyleyeceğim. Bunu hakediyor.” dedi.

Erkeklere olan nefretimle alaklı yazımı gündeme getirmemeleri için dua ederken otobüsten apar topar indim. Kendi kendime, “Nolur, bir röportaj çıkmasın” diye yalvarıyordum.

Suratlarında agresif bir ifade ile arkama oturdular. Evvel sağlık kurumuna, oradan da işe geçecektim. Sağlık Kurumuna gelmeden bir evvelki durakta süratlice otobüsten inmek için kendimi hazırladım. Ama, çete azaları da burada inecek gibi hazırlanmışlardı.

“Afedersiniz, siz Marwa Karim değil misiniz? Şu mükâfatlı yazar” dedi birisi. Kalbim süratle çarpmaya başladı ve kendi kendime, “Görüşmeye hazırlan şimdi.” dedim. Sakin bir biçimde “evet” dedim ve sert bir bakış attım. Sual soran birey daha sonra, “Sizin o olduğunuzu öğreniyordum. Erkeklere karşı olan hiddetiniz hakkındaki yazıyı okuduk. Tam erkeklerden nefret ettiğinizi düşündük ama yeniden de yazdıklarınızda haklısınız. Sizinle aynı yaşta bir kız kardeşim var. Yazmaya devam edin. Hepimize esin oluyor ve kız kardeşlerimizi kuvvetlendiriyorsunuz.” dedi. Bir an gözlerim yaşardı ve ona çok içten bir biçimde teşekkür ettim. Dostu da, “Sizi destekliyoruz” dedikten sonra bana sarıldı.

İşe gitmeden evvel bana çok hoş bir sürpriz olmuştu bu.

Marwa, mahallî medyaya: “Bana sarıldıklarında gözlerim doldu. İşte gözyaşlarına boğuldum. Yazım yayımlandıktan sonra başıma gelen en hoş şey oldu” dedi.

Başına gelen bu hadise, Facebook’ta binlerce birey tarafından hoşlanıldı ve paylaşıldı. Karim’in Facebook’ta İsveççe dilinde paylaştığı orijinal gönderi şu biçimde:

Her şey göründüğü gibi olmayabilir. Öyküden etkilendiyseniz hoşlanmayı unutmayın!

Bir cevap yazın