Cevizin Muhtemelen Bilmediğiniz 7 Faydası

Cevizin faydalarını tam anlamıyla görmek istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey bir avuç cevizdir. Kalori bakımından yüksek olsa da buna değer. Nedenini bu yazımızda öğrenin.

Ceviz en besleyici ve sağlığınız için en yararlı kuruyemişlerden biridir.

Protein, sağlıklı yağlar, lif, doğal sterol, antioksidan, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Bunlar cevizi en sağlıklı ve lezzetli seçeneklerden biri yapmaya yeter de artar bile!

Bugün sizlerle bu kuruyemişin neden bu kadar harika olduğuna bir bakmak istiyoruz.

Kanseri önlemede başarılıdır

Ceviz, prostat ve meme kanserini önlemeye yardımcı olur. 

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada 18 hafta boyunca dört tane bütün ceviz ile beslenen farelerin aynı miktarda başka bir yiyecekle beslenen farelere kıyasla daha yavaş büyüyen daha küçük tümörlere sahip olduğunu kaydetti.

Yani ceviz, böyle hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilir.

Kalp sağlığını güçlendirir

Ek olarak bu leziz kuruyemişler kalp sağlığınızı hemen hemen diğer bütün yiyeceklerden daha fazla korur.  

Bu kuruyemiş aminoasit ve arjinin bakımından zengin olduğu için kardiyovasküler sorunları olan herkesin beslenme düzeninde yerini alması gereken harika bir yiyecektir.

Mükemmel bir anti-enflamatuvar kuruyemiştir

Ceviz, içeriğindeki yüksek sebze yağı, omega 3 ve alfa-linolenik asit oranıyla harika bir doğal anti-enflamatuvardır.

Buna ek olarak, kan dolaşımını destekleyerek kan pıhtılarını önlemeye yardımcıdır.

Bol miktarda antioksidan içerir

Ceviz bol miktarda antioksidan içerir. İçeriğindeki polifenoller ve lipoprotein sayesinde adeta kuruyemişlerin yıldızıdır.

Beslenme düzeninize mutlaka ekleyin çünkü besin değeri oldukça fazla olan cevizin vücudunuz için muhteşem faydaları vardır.

Beyniniz için harika bir besindir

Ceviz, içeriğindeki vitamin E, folik asit, melatonin, omega 3 yağ asitleri ve antioksidanlarla sinirlerinizi korur.

Birçok araştırma, ceviz yemenin yaşlandıkça gelişen oksidatif strese karşı duyarlılığınızı azalttığını göstermiştir.

Beyninizin her zamanki performansıyla çalışmasını istiyorsanız her gün bir avuç cevizden başka bir şeye ihtiyacınız olmayacak.

Farkı siz de göreceksiniz ve beyniniz de sağlıklı kalması için ihtiyacı olan bütün besinleri almış olacak. Hatta Alzheimer hastalığı için bile iyi bir ilaç olabilir. 

Tip 2 diyabeti olan kişilerin en iyi arkadaşıdır

Bu kuruyemişi tüketmenin, tip 2 diyabeti olan kişilerin yapabileceği en faydalı şeylerden biri olduğu kanıtlanmıştır.

Cevizdeki yağ sağlıklı bir yağdır ve diyabeti olan kişilerin metabolik faktörlerini düzenler, hatta aç karnına ve tek başına tüketildiğinde insülin seviyelerini önemli ölçüde düşürmeye bile yardımcıdır.

Eğer bu tip diyabete sahipseniz, kan şekeri seviyenizi düzenlemenin en iyi yollarından biri günlük rutininize bi avuç ceviz eklemektir.

Dinlenmenize yardım eder

Gerçek olamayacak kadar iyi gelebilir fakat bir avuç ceviz yemek kadar basit bir şey daha iyi uyumanıza yardım edecektir.

Ceviz, uykuya dalmanıza ve bütün gece deliksiz bir uyku çekmenize yardım eden melatonin adında bir antioksidan içerir.

Daha fazla enerji kazandıran bir uyku çekmiş ve vücudunuzun hakettiği ve ihtiyacı olan istirahati almış olduğunuz için daha kuvvetli ve sağlıklı olacaksınız.

İhtiyacınız olan sebze yağını sağlar

Vücudunuzun her gün belli bir miktar yağ almaya ihtiyacı vardır. Ceviz, genellik yüksek yağlı etlerde bulunan omega 6 yağ asitleri bakımından zengindir.

Bu besin vücudunuzun iyileşmesini ve kendini sağlıklı tutmasını sağlar, böylece hayvan yağında bulunan omega 6’yı almak istiyorsanız cevizi her zaman bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Genel olarak ceviz, vücudunuz için sayısız faydaya sahip harika bir besindir.

Bununla birlikte, kalorisi oldukça yüksek olduğu için günde bir avuçtan fazlasını tüketmemenin en iyisi olduğunu da unutmamalıyız. Cevizin faydalarını kaloriyi abartmadan görebilmek için bu miktar yeter de artar bile.

Bir Cevap Yazın