Çok Garip Nebat. Nazar ve Sihir ye Karşı Kullanılıyor

Millet arasında nazar otu olarak öğrenilen daha öncekinden her evde kesinlikle bulunan üzerlik otunun bereketlerini, nasıl kullanılmasını gerektiğini derledik.

Üzerlik otu denilince ilk olarak akla nazarı yasaklama, sihir bozma gibi deyimler kazanç. Fakat üzerlik otunun sıhhat açısından pek meçhul pozitif verimleri bulunmaktadır. Üzerlik otu içerisinde A ve C vitaminleri, yağ ve alkolit bulunmaktadır. Üzerlik otu fosforik açıdan zengin topraklarda yetişmektedir. Üzerlik otunun yalnızca tohum kısmı kullanılmaktadır.

Hikayesi

Peygamberimiz s.a.v bu şifalı birkinin verimlerinde bahsederek kullanımını öneri etmiştir.

Ebu Hanife ed-Dîneveri: “Bu ilaç olarak kullanılan tohumdur, Hz. Peygamber’in hadisinde de ismi ile geçen ot budur. Üzerlik otu denilir. Millet arasında deyim ederler.” der. Ebu Ubeyd de: “hurf başka bir deyişle üzerlik otudur.” der.

Hz. Peygamberimiz s.a.v’in mevzubahisi hadisi: “İki acı şeyde, sabir[50] ve üzerlik otunda ne şifa vardır öğreniyor musunuz?” biçimindedir. Ebu Davud, eî-Merâsîl’de dedikodu etmiştir.

Üzerlik Otunun Kullanımı

Üzerlik otunun tohumları harcanmalıdır. Otu hoşça kuruttuktan sonra tohum kısmını ayırın. Daha sonra kaynamış suda demleyerek çayını yapıp harcayabilirsiniz. Ayrıca üzerlik otunu kavurduktan sonra bal ile tatlandırarak da harcayabilirsiniz. Toz haline getirip direk kaşıkla da yiyebilirsiniz.

Üzerlik Otunun Verimleri

İçerisinde bulunan C vitamini sebebiyle kış hastalıklarını maniler. Burun akıntısı, boğaz sızısı gibi meselelerde kullanabilirsiniz.

Balgam söktürücü özelliği bulunan üzerlik otu aynı zamanda göğsün yumuşamasını da sağlar. Balgam meselesinde şurup kullanmak yerine üzerlik otunu harcayabilirsiniz.

Kadınların adet yarıyılını kumpasa sokar, Kan söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Zihni canlandırır ve daha iyi çalışmasını sağlar.

Eski senelerde cinsel eforu çoğaldırma emelli kullanılmıştır. Zira afrodizyak tesiri bulunmaktadır.

Sigara içen şahıslarda sıkça ortaya çıkan soluk darlığı, kalp çarpıntısı ve öksürün meselelerinin önüne geçmek için üzerlik otu harcanmalıdır.

Göz alerjisini maniler. Mevsimsel yaşanan alerjilerde pozitif tesiri vardır.

Üzerlik otu kurdeşen oluşmasını yasaklamaktadır.

Bir cevap yazın