Çok Fazla Şeker Tükettiğinizin 8 Belirtisi

Çoğu kişi sadece şeker hastalarının kan şekeri düzeylerinin yüksek olduğunu düşünüyor. Malesef bu böyle değil. Herhangi biri de buna maruz kalabilir ve sinirlere, kan damarlarına ve organlara yapılan zararı fark etmeyebilir.

Drsağlık komplikasyonları önlemek için, çok fazla şeker tükettiğinizde vücudunuzun size belli ettiği 12 belirtiyi anlatacak.

Sürekli açlık

Yüksek kan şekeri, glikozun hücrelere girmesini engeller. Sonuç olarak, vücut enerjisini almaz ve tekrar tekrar gıda almak ister : Bir kısır döngü…

Artan yorgunluk

Yüksek kan şekeri seviyesinde, vücut glikozu doğru bir şekilde depolayamaz ve ememez. Enerjiyi verimli kullanmaz ve hücreler ihtiyaç duyduğu yakıtı alamaz. Bütün bunlar, bir insanın yorgun hissetmesine sebep oluyor.

Sık idrara çıkma

Kan şekeri çok yüksekse, böbrek, sıvıları tekrar absorbe edemez. Bu nedenle, kan ve hücrelerdeki glikoz konsantrasyonunu eşitlemeye çalışan vücut, hücre içi sıvı ile kanları eriterek glukoz konsantrasyonunu normal seviyeye getirir. Bu sık idrara çıkma ile sonuçlanır.

Kuru ağız, aşırı susuzluk

Ağız kuruluğu ve susuzluk şiddetli sıvı kaybının işaretidir. Dehidrasyon düzeyini değerlendiren ve susuzluğa neden olan hipotalamus beyne karşılık gelen bir sinyal gönderir. Elbette içmeyi reddedemezsiniz, ama susuzluk durumunda su veya şekersiz çay tercih ederseniz daha iyi olur.

Kilo kaybı

Yüksek bir glikoz seviyesi ile, çok kalorili yemekleri fazla tüketseniz bile kısa bir süre içinde kilo verebilirsiniz.Bunun birkaç nedeni vardır:

  • Sık idrara çıkma nedeniyle sıvı kaybı, tüm vücutta düşük sıvı seviyesine neden olur ve kilo kaybına yol açar.
  • Glukoz metabolizması için insülin seviyesi yetersiz ise, vücut yağ yakmaya geçecektir.
  • Glükoz düzeyinin yüksek olduğu idrarda vücut daha fazla kalori harcar. Bu şekilde, vücut aşırı glikozu “boşaltmaya” çalışır.

Bulaşıcı hastalıklar

Üriner sistem enfeksiyonları ve maya enfeksiyonları hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir. Ancak daha sık şeker seviyesi yüksek ve diyabetli kadınlarda bulunur. Şeker mayaların ve bakterilerin çoğaltılması için elverişli bir ortam yaratır.

Kuru cilt

Kuru cilt çeşitli nedenlerden dolayı yüksek kan şekeri seviyelerine bağlanabilir:

  • Aşırı idrara çıkma vücudun suyunu kurutarak cildi kurutur.
  • Bacak cilt problemleri ateroskleroza işaret eder – arterlerin sertleşmesi ve daralması ve kan dolaşımında eşzamanlı bir azalma – sıklıkla şeker hastalığında ortaya çıkan bir hastalık.
  • Hasar gören sinirler ter bezlerinin normal çalışmasını bozabilir ve cildin su dengesini etkiler.

Yaraların ve kesiklerin yavaş iyileşmesi

Yüksek şeker seviyesinin en problemli sonucudur. Damar hasarına bağlı olarak gerçekleşir.  Kan dolaşımının, özellikle eklemlerde kötüleşmesine ve dokuların yetersiz beslenmesine yol açar.

Bir cevap yazın