Çörek otu mucizesi

Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerinde ve dünyanın bir hayli ülkesinde yetişen ince yapraklı, takribî 40 cm boylarında otsu tarla nebatıdır. Çörek otu…

Kutsal kitaplarda ismi geçen ve şifalı nebat olarak kullanımı binlerce sene evveline sabreden çörek otu günümüzde pek çok bilimsel araştırmaya mevzu olmaktadır. Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerinde ve dünyanın bir hayli ülkesinde yetişen ince yapraklı, takribî 40 cm boylarında otsu tarla nebatıdır. Çörek otu diye kullandığımız ufak siyah tanecikler; bu nebatın dallarında yetişen kapsül içindeki tohumudur.

ÇÖREK OTU VERİMLERİ NELERDİR?

– Çörek otu kullanımı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. – Antioksidan özelliği vardır.
– İrin yaradılışını yasaklayıcı tesiri vardır.
– Prostat ve meme kanserini yavaşlatıcı tesiri bulunur.
– Karaciğeri gözetici özelliği çörekotu verimleri içindedir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırma karaciğer kanserine karşı gözetebileceğini göstermiştir.

– Kandaki şeker ölçüsünü düşürücü tesiri vardır. İnsülin salgılamasını sağlayan pankreasta beta hücrelerini harekete geçirdiği gözlemlenmiştir.
– Almanya’daki araştırmada bronşitli astım, allerjik astım, bahar nezlesi rahatsızlıklarına müteveccih yapılan çalışmada çörektonun ciddi oranda fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

– Mide çeperini tahriş eden faktörlere karşı mide zarına gözetir.
– Çörek otunun kullanımı soluk borusu kasını genişletme tesirinden dolayı soluk darlığında verimlidir.
– Kalp sıhhatini gözetici tesiri çörekotunun verimleri arasındadır.

Çörek otu nasıl harcanmalı?

Çörek Otu’nu Çörek Otu Tohumu olarak satın alınız. Netlikle öğütülmüş çörekotu almayınız. Zira Çörek otunun içeriğinde bulunan uçucu yağlar ve öteki bedelli mineraller şayet öğütme operasyonu uzun sürer ve bekleme mevzubahisi olursa kalitesini yitirebilir.

Çörekotu öğütülmeden yenirse hazmedilemez, öğütülerek veya çiğnenerek yenmesi gerekir. Çörek Otu tohumlarını uygun bir öğütücü ile kullanacağınız kadarını öğüterek kullanabilirsiniz.

Öğütücüyü baharatçılarda bulabilirsiniz, karabiber öğütücü diye satılıyor. Özellikle seramik bıçaklı olanlarını seçim ediniz. Maliyeti 15-20 TL etrafı. Çörek otu tohumunu kahvaltı ve yemeklerden en az yarım saat evvel bir şeker kaşığı çiğneyerek bir bardak su ile yutmalısınız. Tadı hoş olmadığından bu güç gelebilir o sebeple Ballı Çörek Otu Macunu öneri ederiz. Çörek Otu yağı kullanımı aynı biçimde kahvaltı ve yemeklerden en az yarım saat evvel bir çay kaşığı kadarını bir bardak su ile yutmalısınız.

Bir cevap yazın