Daha Geç İhtiyarlamak İçin Hemen Değiştirmeniz Gereken 8 Alışkanlığınız

Hem akılsal hem de fiziksel anlamda hepimiz genç kalmak istiyoruz. 38 yaşındaki bin bireyin katıldığı bir deneyde, katılımcılardan kimilerinin 20’li yaşlardaymışçasına fiziksel özellikleri olduğu görülürken kalan kısmının da yaşının çok üstünde fiziksel özellikleri olduğu tespit edildi. Araştırmada, insan genetiğinin ihtiyarlamasında %20’lik bir hisseyi olduğu öne sürüldü.

Hem akılsal hem de fiziksel anlamda genç kalmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. İşte onlardan bazıları.

1- Stresle Baş Etmeyi Bilin

Kromozomlarımızın uçlarında bulunan özel yapılara telomer ismi veriliyor. Telomerler ne kadar kısaysa o kadar ivedi ihtiyarlıyoruz. Kronik stres telomerlerin kısalmasına neden oluyor. Bu sebeple stresle başa çıkabilmek ihtiyarlamama mevzusunda çok ehemmiyetli.

Meditasyon stresle başa çıkmaya dayanakçı olabiliyor. Hatta meditasyon sayesinde telomerlerin kısalmasını önleyebiliyorsunuz.

2- Hoşlandığınız İnsanlarla Zaman Geçirin

Yapılan bir öteki araştırmada beğendikleriyle zaman geçiren insanların telomerlerinin daha uzun olduğu tespit edildi.

Bir öteki çalışmada da çocukluk dostlarıyla hala görüşen ve konutlu olan bireylerin telomerlerinin daha uzun olduğu görüldü.

3- Az Yiyin, Çok Yaşayın

Kalori kısıtlaması, balanssız beslenmeden az kalori alarak hayatınızı sürdürmeye dayanakçı oluyor. Analistler, yaptıkları deneyde birinci gruptaki maymunlara düşük kalorili gıdalar ikinci gruptaki maymunlara yüksek kalorili gıdalar verdiler. Birinci gruptaki maymunların daha fazla yaşadığı ve sıhhatli olduğu görüldü.

Öte yandan beslenme stilinizi de değiştirebilirsiniz. İhtiyarlama karşıtı bitter çikolata, somon, avokado, yaban mersini ve zerdeçal gibi gıdalar tüketebilirsiniz.

4- Beyninizi Devamlı Etkin Tutun

Spor yapmak çok ehemmiyetli. Ancak beyninizi de unutmamanız gerekiyor. Kitap okuyun, değişik diller bilin ve hatta akılsal etkinliği çoğaldıracak olan oyunlar oynayın. Beyninizi devamlı etkin tutarak ihtiyarlamayı geciktirebilirsiniz. Yapılan son araştırmada, bilmenin nöron rakamını çoğaldırdığı ve böylece ihtiyarlamayı geciktirdiği görüldü.

5- Natürel Mahsuller Kullanın

Daha az makyaj yapmaya ve elinizden geldiğince natürel mahsuller kullanmaya alışın. Kozmetik mahsullerde bulunan paraben, suratınıza hasar veriyor ve yaşlanmanızı süratlendiriyor. Şayet işiniz gereği devamlı makyaj yapmanız gerekiyorsa da makyajınızı hemen arınmayı unutmayın.

6- Günde 15 Dakika Güneşlenin

Günde 15 dakika güneş ışığına maruz kalmak günlük D vitamini lüzumunuzu karşılıyor.

7- Daha Fazla Dans Edin

Yeni bir araştırmada, dans faktörün ihtiyarlamayı önlemede en iyi fiziksel etkinlik olduğu görüldü. Dans ederek, beynin hipokampus adındaki kısmının daha fazla çalışmasını sağlar ve böylece ihtiyarlamayı yavaşlatabilirsiniz.

8- Erken Uyuyun

Ne zaman uyuduğunuz da çok ehemmiyetli. Uzmanlar, 23:00 ile 03:00 arasındaki sürede yatmanın kritik olduğundan bahsediyor. Bu sebeple 11’den evvel yatmanız çok ehemmiyetli. Sıhhatli bir ferdin günde 7 ya da 8 saat yatması gerekiyor. Kronik uykusuzluk akılsal ve fiziksel anlamda negatif tesirler bırakıyor.

Yukarıdakilerden hangilerini değiştirmeyi düşünüyorsunuz? Daha sıhhatli bir hayat sürdürmeleri ve daha yavaş ihtiyarlamaları için yazıyı dostlarınızla paylaşın.

Bir cevap yazın