Daha İyi Yatmak İçin ve Kan Kıymetlerinizi İyileştiren 5 Ehemmiyetli İpucu

Mektepteki beden derslerinden bildiğimiz üzere, esneme hareketleri her sporun başlangıcıdır ve bedenimizi hafifletmeye veya egzersizlerden evvel ısıtmak için kullanılır.

Vücudunuzdaki sızıların bir çoğu çalıştırılmayan adalelerden dolayı alana kazanç. Şayet ki bu adalelerinizi gün içinde yeterli ölçüde çalıştırırsanız neler olabileceğini öğrenmek istemez miydiniz?

Hadi başlayalım.

Baş-Diz Esnemesi

Yere oturun ve bir bacağınızı bağdaş kurar gibi içe alın, öteki bacağınızı yanınıza doğru uzatın. Uzattığınız ayağınıza doğru dizinize kadar bedeninizi eğin ve iki elinizle ayağınızı tutun. 60 saniye pozisyonu gözetin ve bacak değiştirin.

Kurbağalama

Yere oturun ve kurbağa gibi pozisyon alın. Başka Bir Deyişle dizleriniz kırık ve yerde, ayaklarınız da iç tarafa müteveccih biçimde birbirlerine baksın. Ayaklarınızı yerden kaldırmayarak, kalçanızı yukarıya kaldırın ve elleriniz üzerinde yürümeye başlayın. Bacaklarınızın kasılmaya başladığını sezdiğinizde ayaklarınızı hür vazgeçin. 2 dakika süresince pozisyonu gözetin.

Kobra Duruşu

Karnınızın üzerine yatın, ayaklarınız arkanıza uzanmış halde ellerinizle üst gövdenizi yerden kaldırın. 2 dakika süresince duruşu gözetin.

Köprü Pozisyonu

Ellerinizi omuz genişliğinde yere koyun. Ayakucunuzda, kalçanızı yukarıya kaldırın. 2 dakika süresince pozisyonu gözetin.

Omurga Hareketi

Yere oturun ve ayaklarınızı öne uzatın. Sol dizinizi bükün  ve sağ dirseğinizi üzerine yerleştirin. Sol elinizi arka tarafınıza yere koyun ve sol omzunuzun üzerinden bakın. 60 saniye gözetin ve taraf değiştirin.

Her gün bu esneme hareketlerini uyguladığınız takdirde ne mi olacak?

  • Daha iyi yatmaya başlayacaksınız. Zira adaleleriniz gevşemiş olacak.
  • Vücudunuzun farkında olacaksınız, zamanla daha iyi ve kendinize müteveccih egzersizler keşfedeceksiniz.
  • Gün içinde uyuklamayacaksınız. Daha devingen bir bedene sahip olacaksınız.
  • Sırt sızılarınız geri gelmeyecek. Zira artık yükü artık yalnızca omurganız değil, adaleleriniz de taşıyor.
  • Kan kıymetleriniz iyileşecek. Kalp damar sıhhatiniz artacak.
  • Daha balanslı bir bedene sahip olacaksınız. Tek ayak üzerinde durmak artık bir problem olmayacak.
  • Stres seviyeniz düşecek.
  • Sürekli üşümeyeceksiniz. Zira artık adalelerinize giden damarlarınız, onları besleyebilmek için genişledi ve daha fazla oksijen taşıyor.

Düzenli esneme hareketleri sizin yaşamınızda neleri değiştirdi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın